informatii despre cancerul de col uterin

24-05-2010
albinavesela
Nu este medic/terapeut
albinavesela
buna ziua am 36 de ani si an urma cu3ost diacnosticata cu cancer de col uterin an urma careia am fost operata.ce as vrea eu sa stiu este ce anseamna mai exact si cum se traduce mai simplu descrierea microscopica care mi-sa facut nu am gasit nici un medic sami citeasca si mie buletinul ANATOMO-PATOLOGIC.medicul care ma operat atunci mia spus foatre simplu draga ai cancer de col uterin ori eu vad ca an buletin scrie la diacnostic urmatoarele;FIBROM(1UTER, COL2, ANEXA STG3.ANEXA DR.)iar la descrierea microscopica scrie urmatoarele;Piesa de colpohsterectomie si anexectomie bilaterala;-col, cervicita cronica granulomatoasa nespecifica activa asociata unei zone de HG-SILCIN|||/CIS la nivelul epiteliului scuamos exocervical(leziune scuamoasa intraepiteliala, carcinum in situ) uter -nodul intramural cu aspect microscopic de leimiofibrom.endometru cu aspect de faza proliferativa. ovare cu chisturi non-tumorale (foliculinice si de incluzie).trompe fara modificari patologige. descriere microscopica;1uter, col-col uterin cu lungime de 2cm, la nivelul exocolului prezinta o zona ulcerata cu diametru de 1/0, 4cm iar la nivelul endocolului prezinta o portiune de 3/2cm unde mucoasa este ulcerata culoare rosiatica suprafata usor neregulata consistenta fiind usor crescuta la acest nivel.uter 10/8/8cm miometru cu grosimea de 2, 5-3cm prezinta o formatiunenodulara intramurala cu diametrul de 5cm pe sectiune culoare cenusie consistenta crescuta aspect an vartejuri, cavitatea uterina 8/4cm endometru cu aspect hemoragic usor angrosat.3anexa dreapta -ovar drept3/2cm, prezinta la sectionare 2chisturi cu diametrul 0, 2cm si 0, 3 cm cu continut seros si un chist de corp galben de 1, 2cm.salpinge cu lungimea de 4 cm.2anexa tanga-ovar de 2/1cm la sectionare prezinta corp galben cu diametrul de 2 cm.salpinge culungimea de 4 cm ;vam scris tot buletinul pentru ca vreau sa ma lamuriti si pe mine defapt ce am avut era necesara aceasta operatie pentru ca an urma ei mam angrasat si ma simt foarte rau din cauza bufeurilor nu stiu ce sa mai fac sa csp de ele deja sant 3 ani de atunci si tot nu mama obisnuit stiti cat timp mai persista aceste bufeuri?ami cer scuze ca vam facut sa cititi atat de mult dar este important pentru mine sa stiu ce am avut mai exact pentru ca diacnosticul de fibrom nu mi se pare potrivit
3 comentarii
0
24-05-2010, ora 22:38
ramonaabarboselu
Nu este medic/terapeut
ramonaabarboselu
Nu pot sa-ti dau un raspuns la problema ta dar vreau sa te intreb daca acel corp galben se numeste chist naboth ?am fost diagnosticata cu asa ceva si stiu numai ca sunt tumori cu potential malign si au semnificatie patologica mi-e frica ca sunt cancerigene.
0
25-05-2010, ora 12:08
albinavesela
Nu este medic/terapeut
albinavesela
buna ramona nu stiu sigur daca asa se numeste acel corp galben eu am lasat acest mesaj ca poate vreun medic ginecoloc ne va face sa antelegem mai pe andelete ce anseamna acei termeni stintifici din buletinul medical pentru ca pe viitor sa nu ne mai operam an nestiinta de cauza doar pentru ca asa vrea un medic eu vreau sa stiu daca operatia mea era necesara si daca diacnosticul de cancer de col uterin este cel real sau real este cel de fibrom daca cel real e fibrom atunci de ce mi sa spus ca am cancer si sa scos tot din mine ?
0
02-06-2010, ora 17:59
marcel_alex
Nu este medic/terapeut
marcel_alex
buna ziua sunt o femeie de 57 de ani si am fost sa fac un test la mamografie bacau pt ca aveam mari dureri la sanul stang.rezultatele nu stiu ce inseamna va rog sa mi le explicati d-voastra ca nu stiu ce inseamna termenii medicali:rezultat:san cu densitate mixta neomogena/fara focare e microcalcificari si fara opacitati spiculate/opacitate ovalara bine delimitata de aprox 1 cm cadran supero-intern san stang;va multumesc in suflet

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: