insuficienta mitrala

18-01-2009
cristi_21
Nu este medic/terapeut
cristi_21
rezultatele buletinului eco doppler sunt urmatoarele(am 22 ani, baiat) :
Ao inel :21
velocitate maxima: Ao a=1, 2...(?)
Ao ascend: 30
AS: 31
VD: 22
SIV:10
PPVS:10
VSTS:45
VSTD:26
F.S.:42%
FE:73%
Valoare aortica: transp.(?)
Insuf. mitrala:minora
Pre. sist. AP:28mm/Hg
Concluziile eco doppler:insuficienta mitrala minora

mi s-a prescris magnerot si calciu.

de ce scriu toata astea? pentru ca nu simt nicio imbunatatire a starii mele de sanatate. simptomele sunt groaznice si foarte dese, aproape continue. intepaturi in zona pieptului, in brate, la incheieturi, extrasistole(astea mai rar, cam o data pe saptamana una, doua), intepaturi in zona capului, dureri abdominale, anxietate, mi-e din ce in ce mai frica de moarte(psihic ma termina boala asta). inca ceva, de vreo 3 luni am o durere cervicala care nu mai trece. a aparaut cam atunci cand s-au inrautatit si simptomele cu inima(atunci am decis sa merg si la medic). oare are vreo legatura? medicul m-a intrebat de ceva infectii. eu am facut penicilina pt amigdalita cam de 4 ori in ultimii 3 ani. asta poate avea vreo legatura? mi-a mai spus si ceva de glande...cam atat.

intrebarea mea e: avand in vedere simptomele pe care le am e posibil sa fie ceva mai grav si complicat decat ce mi s-a spus? mentionez ca testele le-am facut la un spital public(institul inimii cluj) unde medicii mi se pareau cam superficiali.
7 comentarii
0
18-01-2009, ora 16:11
anamarial
Nu este medic/terapeut
anamarial
exista o legatura intre insuficienta aortica si infectii.infectiile cu streptococ b hemolitic determina amigdalita si uneori infectiile din copilarie urmeaza reumatism articular acut si la randu lui determina insuficienta mitrala cu "distrugerea" cordajelor tendinoase de la nivelul valvei.Cel mai bine ar fii sa mergi intr-un centru de cardiologie (spre exemplu) cu analizele facute tinand cont de simptome pana nu apar alte complicatii.
0
18-01-2009, ora 16:11
anamarial
Nu este medic/terapeut
anamarial
la inceput ma gresit in loc de insuficienta mitrala am scris aortica.ma scuzati
0
18-01-2009, ora 20:56
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Si eu cred ca problema ta e mai degraba panica...mergi totusi cum ti s-a recomandat mai sus la un centru serios, mai mult pentru a ti se infirma orice problema cardiaca serioasa.Un om normal are 1-2 extrasistole PE ORA., desi nu le percepe totdeauna.
0
29-01-2009, ora 01:56
Odette
Nu este medic/terapeut
Odette
Pt Cristi.
Parerea mea e sa mergi la un medic de specialitate si sa iti explice in romaneste ce inseamna diagnosticul dat. Si sa vezi daca nu ai infectie cu streptococ.
Eu sufar de aceasi boala, insuficienta de valva mitrala grad I, dar fara infectie cu streptococ. La inceput am fost foarte panicata. Imi era frica sa nu mor. Nu stateam singura in casa nici un minut.aveam tot timpul senzatii ca inima imi bate mai tare decat deobicei, simteam dureri in jurul inimii.
Am fost la 5 medici diferiti si fiecare mi-a dat acelasi diagnostic. Mi-am facut ecograf la inima.si Doamna doctor mi-a explicat totul pe romaneste, ca sa inteleaga omul de rand:). Nu mi-a prescris medicamente pt ca sunt tanara, am 24 ani, dar mi-a recomandat vitamine speciale pt inima: Coenzima Q10 forte in ulei de catina si mult sport. Deasemenea mi-a interzis sa mai beau cafea, cola, pepsi, ceai negru. Mi s-a spus ca aceastea favorizeaza aparitia simptomelor.
Explicandu-mi ce inseamna aceasta boala, m-am mai linistit. Toate ca toate dar mi-e imi era frica sa nu mor de inima, si am intrebat-o daca e o boala de murit. Ea a ras si mi-a spus categoric ca nu:):) De atunci nu mai am nici o problema. Au disparut simptmele? Nu, din cand in cand le mai simt dar nu le bag in seama.stiu ca nu e ceva serios si trec peste. Ma bucur de viata chiar daca inima imi bate mai tare cateodata:) si deasemenea nu mai beau cafea, cola, pepsi sau ceai negru:)
Sper ca ti-a fost de folos experienta mea.Sanatate maxima si nu uita ca Dumnezeu e cel care da si ia viata. Indiferent cat de mult luptam noi sa o mentinem, cand vrea El sa o ia, o ia pur si simplu.Odette-Marie
0
26-02-2009, ora 19:11
MINDRU
Identitate neconfirmată
MINDRU
Ecografia cardiaca este normala (va spune un ecografist). Mai exact, ce semnifica toate acele cifre si litere: o inima cu dimensiuni ale cavitatilor si peretilor normale, prezenta unei insuficiente mitrale usoare nu este o boala in sine, ea este prezenta la multi dintre oamenii cu inima normala. E adevarat ca lipseste dimensiunea AD, nu se precizeaza daca SIA, SIV sunt intacte, dar nu cred ca sunt modificate. Pentru a exclude alte probleme cardiace trebuie sa faci un test de efort EKG si inainte un Holter EKG pentru a vedea daca exista extrasistole sau alte tulburari de ritm. Este foarte putin probabil sa ai o boala de inima. Simptomele tale sunt polimorfe, nu pot fi incadrate intr-o afectiune anume, durerea de cap si durerile la nivelul pieptului se pot datora unor afectiuni ale coloanei. Daca acestea sunt normale, cere sfatul unui psihoterapeut, deoarece anxietatea si frica de moarte nu sunt semnele unei boli organice. Sanatate!
0
28-02-2009, ora 09:07
cristi_21
Nu este medic/terapeut
cristi_21
mindru, multumesc pentru raspuns
0
01-03-2009, ora 20:03
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
va rog sa mi raspundeti si mie am dureri mari in partea inimii si in piept dar uneori ma doare rau si mina stinga am facut eco ekg am fost monotorizata holter 7 zile analize dar toate miau iest ok nici nu stiu ce sa mai fac sunt tare panicata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: