Interpretare analize, gravida in sapte luni

13-04-2010
andreea789
Nu este medic/terapeut
andreea789
Sunt insarcinata in 7 saptamani. Am consultatie la medicul meu abia peste 3saptamani.
Va rog daca se poate sa imi interpretati analizele urmatoare sau sa imi spuneti daca sunt probleme majore:

TOXOPLASMOZA
IgM. 0, 2 6 3 negativ
I g G. 0, 0 0 0 U I / m l negativ

RUBEOLA
IgG.458, 1 UI/ml
IgM Index.0, 293

Cytomegalovirus
I g M. 0, 6 2 0 negativ
I g G. 3 9, 0 0 0 U I / m l pozitiv

SEROLOGIE HERPES
Ac. anti-HSV 1 si 2 IgG: index.48.6
Ac. anti-HSV 1 si 2 IgM:index.1.2

Multumesc mult.
4 comentarii
0
04-05-2010, ora 14:15
maya89
Nu este medic/terapeut
maya89
Sunt insarcinata in aproape 4 luni si mi-am facut niste analize, sunt ingrijorata doctora mea mi-a zis ea ceva dar nu am inteles nimic ma speriat mai mult, va rog daca puteti sa imi explicati mai pe larg ce vrea sa insemne, daca e ceva grav: rubeola Igm =0.32 toxoplasma IgG = 00 toxoplasma IgM =0.05 rubeola IgG =103 cytomegalovirus IgM =0.65 cytomegalovirus IgG =81 va multumesc mult anticipat.
0
04-05-2010, ora 14:21
maya89
Nu este medic/terapeut
maya89
si inca ceva am uitat sa scriu mai sus exisat vreun perciol de a pierde copilul sau sa se nasca bolnav cu ceva grav?
0
12-05-2010, ora 20:47
astaltti
Nu este medic/terapeut
astaltti
ptr andrrea 789.nu cred k e ok sa iei de buna tot ce spun altii, decat daca este un medic avizat. e foarte usor de elucidat dilema ta.baga pe google toate datele acelea si o sa primesti raspuns la absolut tot ce nu aiinteles.., sunt anumite analize la care trebuie efectuat si Ig Gsi IgM ( in functie de aceste valori o sa vezi daca ai avut boala respectiva, inseamna k nu o mai faci- si asta e f bine in sarcina), iar daca nu ai avut-o sa te feresti de ea.daca cumva valorile indica cumva ca ai aceasta boala in timpul sarcinii nu e tocmai bine, dar se poate trata in anumita masura.dA, LA UNELE BOLI DE GENUL SUNT PROBLEMA CA FATUL SA SE NASCA CU SECHELE.trebui e doar putina rabdare sa cauti explicatiile pe net si sigur vei intelege.
in mod normal in analize sunt trecute clar si niste valori de referinta in care tu te incadrezi cu rezultatele, ...functie de ele, cauti explicatiile..
0
03-06-2010, ora 08:47
georgik_bebe
Nu este medic/terapeut
georgik_bebe
ce este vaginita microbiana cu mycoplasma?am fost diagnosticata cu ea in urma unor analize efectuate ptr sarcina. am tot cautat pe internet dar nu gasesc pe nicaieri o explicatie clara. va rog sa-mi raspunde-ti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste în timpul sarcinii (obligatorii, opționale, recomandate)
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •