interpretare rezultat imunohistochimie

18-04-2013
moni08
Nu este medic/terapeut
moni08
Buna ziua,

Mama mea a fost diagnosticata cu carcinom mamar invaziv tip ductal si i-a fost extirpat sanul drept si au fost scosi 15 ganglioni de la subrat din care 8 cu metastaze. Am rugamintea, daca ma puteti ajuta cu interpretarea rezultatului imunohistochimic:
- ER pozitiv 90% in celule tumorale, PGR poztiv 90% in celule tumorale, Ki67 pozitiv 20% in celule tumorale, CerbB2 fara reactie membranara(-), caderina E poztiv difuz in celule tumorale.
Multumesc.
13 comentarii
0
18-04-2013, ora 18:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
interpretarea este spre a ghida tratamentul adjuvant ulterior; in mod normal la ce descrii tu se indica chimioterapie, urmata de iradiere pe san si ariile ganglionare, apoi tratament hormonal indelungat i evident urmarire la distanta.
0
18-04-2013, ora 18:11
moni08
Nu este medic/terapeut
moni08
Multumesc mult pentru informatii dar ma intereseaza gravitatea indicata de rezultatul imunohistochimic
0
18-04-2013, ora 19:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
valoarea prognostica a datelor imunohistochimice este foarte ingusta. mult mai multe date despre prognostic aduc elementele de pe examenul histopatologic, stadiul, varsta, raspunsul la chimioterapie neoadjuvanta (daca s-a facut), etc. imunohistochimia serveste in principal la a se spune daca exista beneficiu la tratament hormonal si un medicament numit Herceptin.
0
19-04-2013, ora 08:55
moni08
Nu este medic/terapeut
moni08
Am inteles, multumesc mult. Acum a inceput chimioterapia, a facut prima sedinta. Eu sunt ingrijorata pentru ca nu sunt sigura ca se poate vindeca prin chimio si radioterapie deoarece rezultatul la anatomie patologica este carcinom ductal infiltrativ, G3, pT1c, pN1bIII si mi s-a spus ca G3 indica o forma destul de agresiva.
0
19-04-2013, ora 09:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
evident ca nu se poate vindeca un cancer de san cu chimio si radio si atat, de aia s-a si practicat operatia. astfel, plus hormonoterapia care va urma, sansele de vindecare sunt MAXIME, cel putin din punct de vedere medical. un lucru recent dovedit ca scade sansele de recidiva, in cancerul de san, este evitarea obezitatii/supraponderalitatii. deci daca pacienta mentine un indice de masa ponderala intre 20 si 25, isi mareste inca si mai mult sansele de vindecare. este important !
0
19-04-2013, ora 10:02
moni08
Nu este medic/terapeut
moni08
Multumesc mult, m-am mai linistit, mama are 62 de ani, sper sa reactioneze bine la tratament si sa nu recidiveze. Se poate asocia chimioterapia si cu un tratament naturist sau un regim alimentar?
0
19-04-2013, ora 10:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cum adica ?
0
19-04-2013, ora 15:47
moni08
Nu este medic/terapeut
moni08
M-am referit la faptul daca trebuie tinut si un regim alimentar in paralel cu chimioterapia( mai putina carne, multe fructe si legume).
0
19-04-2013, ora 16:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de trebuit, nu trebuie. se recomanda dieta echilibrata, mentinerea activitatii fizice, evitarea obezitatii. nu trebuie sa aiba restrictii alimentare vis-a-vis de boala oncologica.
1
30-01-2014, ora 09:56
omsimplu
Nu este medic/terapeut
omsimplu
Ma puteti ajuta cu o interpretare a IHC, este pt mama mea, de 58 ani, stiu ca este grav, incerc sa aflu cat de repede se dezvolta cancerul fiind deja metastaza la ficat..
Buna ziua,

As dori o parere a unui examen IHC. Am asa:
-Histopatologic-Metastaza ganglionara de carcinom mucinos
-Imunohistochimic-Caderina E-pozitiv intens in celule tumorale, ER pozitiv 80%, PGR pozitiv 30%, CerbB2 negativ, Ki67 pozitiv 25%.

Concluzii-Metastaza ganglionara de carcinom mamar de tip mucinos, pozitiv pentru receptori hormonali, HER 2 NEGATIV.

Multumesc anticipat.
0
30-01-2014, ora 14:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este vorba de un cancer de san (aparent), hormonodependent. tratamentul hormonal ramane deci o optiune in acest caz.
0
30-01-2014, ora 15:07
omsimplu
Nu este medic/terapeut
omsimplu
Va multumesc, este intr-adevar un cancer de san. a fost facuta momentan o singura sedinta de chimioterapie.
0
30-01-2014, ora 18:04
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MONI eu am discutat cu mai multe paciente la MUNICIPAL care sufereau de cancer la san si unele imi spuneau ca sau ingrast cu 25 kg, altele ca au slabit cu 25 si eu din cate imi dau seama cel mai important este sa ai o discutie libera cu medicul curant pe care sa il intrebi direct care sunt efectele daca se urmeaza un regim alimentar, si care sunt daca se mananca normal, ce alimente nu are voie sa consume pe timpul tratamentului( eu asta intreb cand merg la controale, eu fac chimio).
PT ati face o idee eu mananc cam normal si mam ingrasat de la 107 la 110, 8 din noiembrie pana in prezent, si analizele sunt normale pt a continua tratamentul( numai ca eu nu am voie efort mare din cauza unor complicatii) alt pacient mananca fara carne de porc fara prajeli, bea lapte de soia si multe alte naturiste si analizele sunt cam naspa de medicul ii opreste din cand in cand tratamentul( amandoi avem acelasi tratament), eu am ceva simptome ca efecte secundare pe care el nu le are( eu sunt cu trei recidive la activ si inca trei metastaze pulmonare iar el la prima tumora cu stadiul 1 iar eu stadiul 3b din 5, 5 fiind terminal), multi medici si statistici spun ca [persoanele obeze sunt mai predispuse la tumori, dar in acelasi timp populatia lumii este obezza in numar mare si nu toti au tumori.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.