INTERPRETARE REZULTATE SER IMUNOLOGIE

23-12-2008
iulian75p
Nu este medic/terapeut
iulian75p
Am23 ani am avut o pierdere de sarcina in februarie, nu stiu din ce motive, acum sunt insarcinata in 8 saptamani am fost la medic si mi s-a recomandat un set de analize.Aproape toate analizele mi-au iesit bune mai putin una : anti-toxoplasma ig G (cantitativ )vidas valoare 444.00 ui/mlcu interval biologic de referinta :0, 00-8.00 si anti-toxoplasma igM(cantitativ), vidas 0.19 ui/ml cu inteval de referinta 0.00-0.65.Am fost cu analizele la doi medici si am avut doua interpretari diferite :unu mi-a dat tratament si a spus ca pot mentine sarcina, altul mi-a recomandat intrerupere de sarcina.As dori o interpretare corecta si un sfat calificat in aceasta problema grava.Va multumesc mult, Gaby.
3 comentarii
0
27-12-2008, ora 10:06
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Prezenta anticorpilor de tip IgG semnifica o infectie in trecut, acesti anticorpi avand de cele mai multe ori si un rol protector. Este foarte bine ca nu aveti probleme cu anticorpii de tip IgM care ar indica o infectie recenta (numai infectiile recente prezinta risc de transmitere la fat).
In nici un caz nu trebuie intrerupta sarcina, nici tratament nu stiu daca era necesar.
Anticorpii IgG pot persista in sange toata viata. Uneori, cand exista dubii cu privire la stadiul infectiei, se fac analize in dinamica, la intervale de 2-3 saptamani din cele doua seruri in paralel. Daca exista o crestere de 4 ori a titrului anticorpilor IgG in acel interval de timp, atunci ar putea fi vorba de o reactivare a infectiei...
Sarbatori fericite si sa fiti sanatosi si dvs. si copilasul!!
La multi ani!
0
25-02-2013, ora 20:15
alexya_26
Nu este medic/terapeut
alexya_26
buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o interpretare a urmatoarelor analize:

Imunologie (SER)
Estradiol: 1052.1
Fsh: 3.98
Lh: 14.1
Progesteron: 4.26
Prolactina: 708.6

din cate am vazut pe buletinul de analize prolactina pare sa nu fie in regula, va rog sa-mi spuneti ce anume e, din ce cauza e o valoare asa de mare si ce ar trebui sa fac. mentionez ca nu sunt insarcinata, nu am avut nici o sarcina, a fost doar un control de rutina

multumesc
0
29-08-2013, ora 19:29
iulia60
Nu este medic/terapeut
iulia60
Buna seara, sora mea este in varsta de 52, operata cu un diagnostic de NEOPLASM STENOZAT DE COLON SIGMOID CU EMINENTA DE PERFORATIE SI ANSA ILEALA PLACATA !
dupa analiza de cancer facuta, a primit urmatorul rezultat:

1.Piesa de colectemie stanga segmentara(L=20cm)prezentand la 2, 5 cmde transa distala, o formatiune tumorala ulcerata in suprafata de (diam=2, 5cm) cu aspect histopatologic de adenocarcinom tubular bine diferentiat G1, invaziv in intregul perete (pT3) Marginile de reactie prezinta arhitectura conservata.

Linfoganglionii regionali recoltati (nr.12: diam, =0, 3-06cm) prezinta metastaze carcinomatoase (3+) si aspect imunoreactiv (9-) (pN1b).
2.Cinci linfoganglioni(diam=0, 3-0, 5 cm cu arhitectura conservata COD8140/3
Doresc sa stiu ce inseamna toti acesti termeni, si ce sanse are de supravetuire, va multumesc ptr intelegere ! ce inseamna acest (3+) si daca cu acest diagnostic are sanse de supravetuire!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.