Intrebare dinte cazut | Forumul Medical ROmedic

Intrebare dinte cazut

23-10-2018
Iftode Daniel
Nu este medic/terapeut
Iftode Daniel
În urma cu 6 luni am avut o problema la unul din dintii de jos de pe mijloc mi-am înțepat gingia cu o coajă de sămânță.nu am dat importantă si gingia mi sa retras foarte mult.dintele ă început să se miște foarte tare si drept urmare a inceput sa ma si doară. Am tot încercat să îl tratez in sensul ca m-am spălat bine si corect pe dinti am dat cu gel anti sceptic dar in aceasta dimineata de durere am început să-l mișc pana ă cazut.dintele este normal nu e rupt.va rog sa imi spuneti cum pot trata locul de unde a iesit. Nu am posibilitatea sa ajung la un cabinet medical in urmatoarea luna. Ce pot face ? Ca probabil trebuie sa fac ceva sa închidă gaura care a fost lăsată acolo pt a nu intra resturi de mâncare si altele. Multumesc
2 comentarii
0
23-10-2018, ora 10:08
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Daca va referiti la alveola ramasa goala in urma extractiei, nu aveti ce face, se va inchide singura cam intr-o saptamana.
In privinta spatiului gol dintre dinti pentru aceasta va trebui sa mergeti la medic.
0
23-10-2018, ora 17:53
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
După o extracție dentara locul se vindeca de la sine. Problema este cum de a ajuns dintele dumneavoastră sa iasa singur??? Ar trebui sa faceți o radiografie de control sa vedeți situația și celorlalți dinti iar Ideal este sa ajungeți la medic, cât mai curând posibil și sa aveți grija pana atunci sa nu rămână alimente acolo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: