jumate de tigara

24-06-2013
florin000
Nu este medic/terapeut
florin000
de ceva timp fumez astfel: imi iau tigari lungi, fumez jumate, o sting apoi fumez cealalta jumatate.am auzit ce ar fi mai periculos sa fumezi asa sa pui capac la tigare mereu si sa fumezi iar din ea.stiu ca nu e bine sa fumezi deloc dar... E BINE CA FAC ASA?creste riscul de imbolnavire?fumez mai putin asa, , , deasta zic...
6 comentarii
0
25-06-2013, ora 14:13
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Este la fel de daunator daca fumezi jumatate de tigara sau una intreaga, sau daca fumezi tigari mai slabe decat cele mai tari. Daca te ajuta sa fumezi mai putin e bine, poate intr-un final reusesti sa le lasi de tot.
0
25-06-2013, ora 15:18
Ale6
Nu este medic/terapeut
Ale6
Tigarile sunt daunatoare oricum.Daca nu fumezi de mult timp incearca sa te lasi.E adevarat si faptul ca exista si tigari mai tari mai slabe.bafta!
0
25-06-2013, ora 19:06
florin000
Nu este medic/terapeut
florin000
k ms pt rasp.
0
26-06-2013, ora 00:05
Dacii
Nu este medic/terapeut
Dacii
Salut!Amice, inaite de a-ti raspunde, da-mi voie sa-i salut pe ante -vorbitorii mei ( cazul de fata ante-scriitorii), siar pe domnul doctor Marius Pentiile, sa-l asigur inca odata de tot respectul si aprecierea mea.Motivele?Ca si om, inainte de doctor, a putut sa renunte la fumat, ai ar doi-lea ca motiv ar fi acela ca din punct de vedere profesional e singurul medic care raspunde pe aceasta tema elugubratiilor scrise ale unora.Cam toti doctorii iti spun, :'Lasa-te de fumat, iti face rau', insa cam cu jumatate de gura, char si cei ce nu fumeaza, insa cam atat, nu se implica in discutii, dand raspunsuri multora, despre efectele daunatoare ale fumatului.Si aceasta implicare a domniei sale, inseamna enorm de mult, mai ales ca multi doctori prin tratamente, nu pot schimba atat de miult cum face un psiholog!
Faptul, Forine, ca tu nu esti nicidecum preocupat de renuntarea la fumat, ci doar acela de a te ingrijora, daca reaprinzad jumatea de tigara, iti faci mai rau decat fumatul in sine, e de-a dreptul.uluitor( sa ma exprim cat mai modest cu putinta!), si denota ceva despre tine!Toti fumatorii am inceput asa, ba chiar cu mult mai putin...eu acum 25 de ani, cand m-am apucat de fumat, fumam cu inca 6 vecini, coppilandri pe atunci, ascunsi intr-o tufa imensa de soc, 'posteam'o tigara, furata prrin rotatie de unul din noi.Deci, poate 4 fumuri, nici macar o jumatate de tigara.Tigara pe atunci pentru noi, nu era viciu, sau mai mult, necesitate, ci era, daca vrei.un moft, un alt mod de comuniune sociala, faceam ceva ce stiam ca e interzis, doar pentru faptul ca e interzis, tigara nepunand stapanire pe noi.Ne credeam mai importanti, insa timpul ne-a aratat cat de ':importanti'.In scurt timp de la cateva fumuri, s-a ajuns a nr., tigarilor furate sa creasca, fumam si eu ca tine o jumate de tigara, si mai tarziu cealalta, urmanf ca in timp, sa devina viciu, necesitate, iar in ani studentiei, a inceput sa primeze nevoia de nicotina in pofida nevoii de hrana, ca deh, mancarea e fudulie, tigarea e temelie! Dupa asta inevitabil, a urmat incercarea de a ma lasa de tigare, cu multe sacrificii, in primul rand financiare, pe langa tigari dand banii si pe medicamente.Si uite ca dupa 24 de ani, doar eu din cei 6 am stiut sa spun NU fumatului, si si asta doar inlocuind tigara cu altceva mult mai putin nociv. Sincer, ii compatimesc pe ceilalti, imi e mila de ei.si crede-ma, cand spun asta nu ma refer la banii lor.Ca sa tii rasound, iti spun ca pe langa fumatul in sine, tu iti otravesti plamanii, inca o data, prin inhalare de vapori de fosfor sau metan, depinde cu ce iti aprinzi tigara.Insa pentru tine, chiar nu asta conteaza, atata vreme cat tu, nu te gandesti macar sa spui, 'Aceasta e ultima jumatate de tigara', insa ai cele mai mari sanse ca in viitor, sa ramana dupa tine doar o jumatate de tigara,.insa atunci alegerea u o mai faci tu, din pacate.Acum cat este doar un moft, o fita de copil mai poti face ceva..daca te-ar interesa asta! Faptul ca ai deschis o discute pe un asemenea subiect, e ca si cum..ai fi vazut lumina aprinsa aici si ai intrat!La fel de relevant ar fi sa vii, in loc de subiectul 'jumatate de tigare ' sa vii cu unul in care sa ne intrebi cu ce mana e mai periculos sa-ti aprinzi tigara, sau sub ce unghi ar trebuii aprinsa tigara?la nivelul barbiei, sau tigara sa fie aprinsa la nivelul buzelor?Doar, tot asa ar fi aparut 1-2, oameni de buna credinta care sa-ti dea sfaturi refritoare la fumat.Pacat, ca la fel, multi ce NU au ce spune, asa ca tine, vin pe aici cu fell de fel de tampenii, ca pe urma sa rada de sfaturile unor oameni, ce macar printr-un sfat cauta sai ajute.Aam vazut multi si pe alte subiecte, nu numai cu fumatul.insa tu macar ai avut bunul simt, sa spui 'k.ms de rasp.'.Oare de ce am sentimentul ca totii nebunii au fugit din lume.si se ascund pe internet?Salutare
0
01-07-2013, ora 19:24
florin000
Nu este medic/terapeut
florin000
alte pareri?????????????
0
06-07-2013, ora 11:07
florin000
Nu este medic/terapeut
florin000
???????????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •