Keratoza pilara

19-09-2015
adrianZ94
Nu este medic/terapeut
adrianZ94
in urma cu ceva timp am avut o problema si am mers la dermatolog.Tot atunci am intrebat-o pe doamna doctor despre bubitele de pe maini/spate/solduri si mi-a zis ca este keratoza pilara. Doamna doctor mi-a explicat ca este genetic si nu se poate vindeca si mi-a dat o reteta cu niste pastile si cred ca un sapun si mi-a zis ca vor disparea cat timp voi face tratamentul. Avand in vedere ca atunci aveam alta problema nu am bagat de seama si am pierdut reteta.As vrea sa stiu daca se pot lua fara reteta si o opinie in privinta asta (nu as vrea sa mai merg inca odata la medic). nu mai stiu sigur daca erau 2 sau 3 lucruri pe reteta dar pastilele si sapunul/lotiune stiu ca erau sigur...ma poate ajuta cineva?
3 comentarii
0
19-09-2015, ora 16:26
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Buna ziua. Keratoza pilara este o afectiune genetica, ce poate fi ameliorata. Daca leziunile nu sunt prea inflamate o hidratare intensiva este de ajuns, eventual cu utilizarea zilnica a unor produse pentru atopici/bebelusi (crema hidratanta si sapun din game speciale pentru aceasta categorie de pacienti). Daca leziunile sunt intr-un puseu acut, foarte inflamator cel mai bine ar fi sa consultati un dermatolog. Nu exista retete universale, tratamentul se prescrie in functie de cum arata leziunile la momentul consultului si este imposibil de zis ce anume v-a prescris medicul la care ati fost atunci. Toate cele bune.
0
20-09-2015, ora 19:34
adrianZ94
Nu este medic/terapeut
adrianZ94
Bubitele sunt foare mici si multe(pe solduri, umeri si aproape jumatate de spate.sunt mai mici decat cosurile dar eu cum am pielea foarte deschisa la culoare se vad si nu au un aspect placut.Acum nu stiu cum arata inflamate, cresc in dimensiune sau zona in care sunt este mult mai rosie? Am observat ca de multe ori pielea devine mai rosie in unele zone dar ele ca simensiune sunt la fel
0
21-09-2015, ora 21:19
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Incercati hidratarea (crema hidratanta si gel dus pentru piele atopica, zilnic) si daca nu este de ajuns mergeti la un dermatolog sa va prescrie un tratament medical.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Keratoza pilara

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: