la dublu test mi a iesit risc de varsta

02-02-2012
deeapop86
Nu este medic/terapeut
deeapop86
Sunt insarcinata in 12 saptamani si 5 zile.Luni am facut morfologia de primul trimestru si dublu test. La morfologie dr a spus ca totul este bine, dar in urma analizei de sange doctora care imi urmareste sarcina mi-a spus ca am risc de varsta (mentionez ca am 25 de ani).
Nu stiu ce inseamna asta, nu stiu in ce masura afecteaza copilul.daca este grav...
Acum doctora m-a pus sa fac triplu test la 14 saptamani si 4 zile. Dar pana atunci imi fac o mie de ganduri.
Va rog sa-mi raspunda cineva care cunoaste.
3 comentarii
0
02-02-2012, ora 23:04
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Ce risc aveti?
PS: nu aveti cum sa aveti un risc crescut de varsta la 25 ani. Postati intreg rezultatul Bitestului
0
03-02-2012, ora 12:05
gyongyi1978
Nu este medic/terapeut
gyongyi1978
buna ziua, mentionez ca dde 2 luni am cm de o culoare maro spre negru si curge foarte putin, am fost la doctor si miam facut un control intravaginal, si mia spus doctora ca ovarele mele arata ca niste ovare chistice, sunt disperata nu stiu ce inseamna, si nu stiu daca au simtome si care ar fi?
ar fi ceva grav ?mentionez ca am 33 ani, si anul trecut in februarie am nascut o fetita prin cezariana, imi puteti spune daca e grav ceea ce am?
cu mii de multumiri!
0
03-02-2012, ora 22:18
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Nu pare sa fie grav ceea ce aveti dumneavoastra si trebuie sa urmati ceea ce va recomanda medicul ginecolog. Ovarele polichistice se insotesc de tulburari hormonale si uneori se indica tratament cu contraceptive orale/progesteron. Daca chisturile sunt mai mari (mai mult de 4-5 cm) se poate recomanda uneori o interventie chirurgicala laparoscopica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste în timpul sarcinii (obligatorii, opționale, recomandate)
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •