Lactatie redusa brusc - bebe 3 luni jumate

24-12-2021
MamaL
Nu este medic/terapeut
MamaL
Buna.
Am un bebelus de 3 luni jumate, nascut la 37 saptamani cu 2720g, acum are 7100g. A crescut cam cu 1.3 kg pe luna alaptat exclusiv de la 3 saptamani si foarte putina formula pana atunci.
Brusc de o saptamana, in urma unui eveniment mai stresant, mi-a scazut drastic lactatia.
Am incercat foarte multe stimulente, inclusiv Motilium, copilul a stat mult la san dar lucrurile nu se indreapta.
Copilul e frustrat, cere mai mult dar pana la urma adoarme epuizat si doarme putin ziua pentru ca e ne linistit.
Scutecele sunt mai putin ude, scaune mai putine, parca burtica nu mai e asa de supla.
In greutate nu a scazut, a si crescut, undeva intre 100 si 200 g( nu mai sta nemiscat pe cantar si e greu pe termen scurt sa fac calcule)
Intrebarea mea este legata de completarea cu formula daca nu creste lactatia.
Cum sa procedez? Cat sa completez?
Cu laptele matern nu mi-am facut probleme cat mananca, daca e prea mult, a luat foarte bine in greutate. Cu formula cum stiu cat completez?
Ce tip de formula? Noi la inceput am folosit Aptamil, mai putin de jumatate de cutie.
Cat mai pot sa astept cu lactatia, a trecut deja o saptamana?
Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Stimularea lactaţiei
  •