Levocardie

30-01-2007
Ariadna27
Nu este medic/terapeut
Ariadna27
Buna ziua! In urma unei ecocardiografii facuta baietelului era prezent un termen pe care nu-l cunosteam si care imi suna a fi o boala, si anume : levocardie.Am consultat, pe internet, cateva dictionare medicale si meu in varsta de 2 luni am constatat ca pe foaia pe care au fost trecute concluziile investigatiei alte surse de informare si am gasit vreo 4 definitii total diferite pt. termenul respectiv. Va rog sa-mi explicati ce anume defineste Levocardia.O sa scriu aici concluziile medicului pt. a intelege mai bine in ce context era acel termen:
"Situs solitus visceral si ateial (cred ca e "arterial", dar asa se intelege).Levocardie.Concordanta ateioventriculara si ventricular arteriala.Drenaj pulmonar corect.Nu se identifica semnal Doppler de sunt in AP.Nu se identifica semnal Doppler color de sunt la nivelul marilor artere, nici la nivel ventricular.Valve, camere, contractii, pericard - normale."
In rest, la toate rubricile apare "n" (normal).
Va rog sa ma lamuriti daca e ceva in neregula cu inima copilasului meu. Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
30-01-2007, ora 00:00
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Radiologie si Imagistica medicala, Iasi
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Pentru inceput, pentru a intelege mai bine, as dori sa aduc in discutie cativa termeni privind anumite particularitati de pozitionare ale inimi si organelor interne si anume: situs solitus (normal), situs inversus (inversat), levocardie si dextrocardie. Daca SITUS SOLITUS (normal) nu mai trebuie explicat, el fiind pozitia normala atat a inimi cat si a viscerelor(organele) interne, SITUS INVERSUS este tocmai imaginea in oglinda a acestora. Situsul inversus cardiac este reprezentat de inversarea pozitiilor camerelor inimii si anume atriul si ventricolul stang aflandu-se in acest caz in partea dreapta si bineinteles si viceversa.Bineinteles se produce si inversarea atat a anatomiei pulmonare normale (plamanul stang inversat cu cela drept si invers, sau mai bine spus plamanul de pe partea stanga are in acest caz 3 lobi - in mod normal el avand doar 2- iar plamanul de pe partea dreapta are acuma 2 lobi - in mod normal el avand 3) cat si inversarea pozitiei normale ale viscerelor abdominale - ficatul se afla in stanga, stomacul si splina in dreapta etc.
Acuma revenind la inima, situsul inversus cardiac poate fi clasificat in continuare in situs inversus cu dextrocardie sau cu levocardie. Termenii de LEVOCARDIE si DEXTROCARDIE se refera doar la directia in care este orientat apexul (varful) inimii si NU implica si pozitionarea camerelor inimii. In levocardie axul inimii, de la baza la varf, este indreptat spre stanga (aceasta este de alfel orientarea cardiaca normala) iar in dextrocardia este orientarea varfului inimii spre partea dreapta(anormal). Situs inversus cand este prezent (o malformatie congenitala cu o frecventa cam de 0, 01%) este asociat mai ales cu dextrocardie, situatie in care se numeste situs inversus total ( este exact o imagine in oglinda a normalului)
Deci ecografic este normal.

Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.