Limfom Hodgkin

732 comentarii 1 2 ..... 222324 25 Înainte ›
0
07-01-2013, ora 17:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
oricare in aceeasi masura. mai conteaza si unde locuieste. desigur ca daca sta in bucuresti, ce rost ar avea sa se duca la cluj sau brasov ? cu privire la cazurile de cancer hematologic, in bucuresti de exemplu exista mai multe clinici de hematologie, una in plus fata de Fundeni ar fi, de exemplu, la Coltea, din cate stiu.
0
31-01-2013, ora 22:30
kristina2031
Nu este medic/terapeut
kristina2031
Ma numesc Cristina, am 20 ani am citit jumatate din postari dar nu reusesc sa dau de cap unor nelamuriri.Am observat ca majoritatea sunteti persoane dispuse sa ajute si care intradevar aveti mai multe cunostinte decat mine in ceea ce priveste boala Hodgkin asa ca apelez la voi.

Anul trecut tatal meu a fost diagnosticat cu boala Hodgkin.Tin sa mentionez ca mama si tata nu sunt in tara si ca din diferite motive nu stiu perfect toate detaliile.Tata nu este foarte comunicativ, eu tinand legatura mai mult cu mama.

Din cate am inteles ar fi gradul 2, analizele la oase au iesit ok dar sunt mai multi noduli, Initial au aparut in zona inghinala unul dintre noduli fiind destul de deranjant.Au aparut mancarimi pe corp dar asta ar fi fost cam singurul simptom.A facut biopsie la nodulul mare si i s-a confirmat Hodgkin. Planul initial fusese 4 cure chimioterapie ( 8 sedinte) apoi sa continue cu radioterapie (probabil combinat cu chimioterapie).A facut 6 sedinte dar se pare ca este nevoit sa opreasca chimioterapia deoarece ficatul i s-a inflamat (a crescut).El a avut in trecut hepatita (din cate stiu a tratat-o).Acum se pare ca are din nou motiv pentru care nu mai poate face chimioterapie.Fiind programat in continuare doar la radioterapie.Nodulii au mai scazut dar nu au disparut complet.Din pacate nu stiu dimensiunile.

Nelamurirea mea este: daca prin chimioterapie nu se poate lupta impotriva acestui cancer in cazul lui, ce este de facut?
Sunt recomandate tratamente naturiste?Si daca da, cam ce anume?

El nu este foarte comunicativ nici cu mama din cate observ si cam asteapta ca doctorul sa ii spuna totul fara ca el sa intrebe ceva.
0
20-02-2013, ora 23:27
aisa
Nu este medic/terapeut
aisa
Buna seara tuturor am si eu povestea mea sau mai bine spus a sotului meu de 38 ani.totul a inceput pe 24 decemb 2012 cand uitandu se in oglinda a obs in partea stanga o umflatura.Am pus o pe seama faptului ca, cu 2 zile in urma a dat zapada din parcare cu lopata fiind si stangaci am zis ca asta i cauza. Am plecat la Medlife si de acolo am inceput cu analize peste analize ca i ganglion ca i muschi ca i muscatura de capusa etc toata nebunia a durat o luna pana au venit rezultatele iar noi intre timp am luat antiinflamator si antibiotic.Pe data de 20 ian am mers la chirurg nu sa bagat ca i la gat si sunt prea multe vene asa ca ne am dus la chirurgie maxilo faciala unde surpriza nu i de ei, am plecat la ghirurgie toracica la universitar unde am facut biopsia.Dar ce biopsie..taietura cat o palma pentru un pic de tesut pt ca la noi mai bine tai grosomodo decat sa intervii cu un ac dar asta e. La o saptamana am avut raspunsul limfom Hotking si ne au pus blocul de parafina si lamela in brate si drum bun catre Victor Babes.Dupa 10 zile de insistenta am primit diagnosticul Limfom Hotking cu celule mixte.A urmat biopsia de os dureroasa rau de tot si.hotararea de a pleca cat mai repede din tara.Am plecat pe 17 febr spre Anadolu din turcia dupa ce am luat leg cu un tanar care a trecut prin aceleasi prob ca noi si mi a spus sa fug cat mai am timp din Ro si bine am facut caci cum am ajuns aici toti ne au intrebat de ce am stat aproape 2 luni?Din cauza sistului care nu ti permite sa ti ridici analizele decat dupa o luna cand boala avanseaza pana la extrem.Odata ajunsi aici am facut analize la sange si PT Ct ul.Pana acum acelasi diagnostic mai astepta histochimia iese aici in 3 zile nu ca la noi in 30, si astazi am inceput prima sedinta de chimioterapie maine si poimaine uatoarele plus a 8 zi inca una.Este 23 si 25 min chimio am facut pe la 10 dim si pana acum avem doar o usoara durere de cap. Va tin la curent in fiecare zi pt cei interesati Va pup si multa sanatate
0
27-02-2013, ora 17:28
aisa
Nu este medic/terapeut
aisa
Buna vad ca nu mai intra nimeni aicisa fie o insanatosire in masa?Sa dea dumnezeu.Va pup pe toti si sper sa luati parte la discutii cat mai curand pt ca cei care trec prin ce a ti trecut voi au nevoie ca de aer de povestile voastre
0
05-03-2013, ora 10:33
florinbtz
Nu este medic/terapeut
florinbtz
Buna ziua. Ma numesc Florin, am 22 de ani si in ianuarie am fost diagnosticat cu hodgkin stadiul 2. Fac ABVD sunt la a doua cura si de cateva zile au inceput sa ma doara mainile, in special in zona articulatiilor: umeri, coate si incheieturi. E ceva normal? Multa sanatate tuturor.
0
09-03-2013, ora 19:34
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
Dragoselu91, te rog contacteaza-ma -*.


(*modificat de admin)
0
11-03-2013, ora 22:42
vasi2274
Nu este medic/terapeut
vasi2274
pt florin, nu te igrijora este normal sa te doara articulatile de la chimio, cel putin asa a fost in cazul meu, credeam la un moment dat ca nu o sa mai scap de ele toata viata, dar acum sunt bine la 2 ani de la terminarea trat chimio duc o viata normala fara nici un fel de restricti dar cu mai multa grija fata de corpul si sufletul meu decat inainte de boala. multa sanatate si mult optimism(face foarte bine). p.s o sa gasesti povestea mea postata anterior pe forum
0
12-03-2013, ora 20:03
florinbtz
Nu este medic/terapeut
florinbtz
Multumesc de raspuns vasi. Intr-adevar optimismul este foarte important si din fericire nu duc lipsa :D. Chiar daca sunt la inceput, sper sa scap cat mai repede si sa revin la normal. Sanatate multa tuturor.
0
13-03-2013, ora 15:45
nicoleta dima
Nu este medic/terapeut
nicoleta dima
Buna ziua. Sunt din Calarasi si am aproape 35 ani. In septembrie 2012, in urma unei ecografii la tiroida facuta la Parhon, mi s/a descoperit un ganglion supraclavicular stang 0, 5 cm pe 0, 9 cm si am fost intrebata daca am probleme cu stomacul, eventual o infectie cu helicobacter. Precizez ca am o gastrita care isi face de cap primavara si toamna si am avut si bacteria mai sus amintita, dar am facut tratament si iesise negativ ulterior. Mi s/a spus sa stau linistita ca nu e cancer si sa repet testul pentru helicobacter care a iesit fff slab pozitiv, dar medicul de familie nu mi/a dat tratament spunand ca nu e cazul. Problema este ca si dupa 6 luni ganglionul nu a disparut, nu si/a schimbat nici forma, analizele sunt bune, radiografia la plamani a iesit buna, endoscopia facuta acum un an nu a aratat decat o gastrita, de slabit nu am slabit, fara transpiratii nocturne, nu sunt obosita, am probleme doar cu calciu, e prea mic dar am si hipotiroidie si analizele la ficat au aratat ca este putin gras. Cu toate acestea nu pot sta linistita deoarece ganglionul acela nu dispare. Ce ma sfatuiti sa fac ? M/am gandit sa fac o biopsie si m/am gandit la spitalul Coltea dar nu stiu la cine sa ma duc, nu cunosc pe nimeni. Ce hematolog bun cunoasteti la Coltea? Mutumesc pentru atentia acordata.
0
21-03-2013, ora 15:10
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
ce inseamna ca ai repetat testul de helycobacter? si la cat timp dupa tratament?
Ai facut anticorpii din sange ? te intreb acest lucru, pt ca anticorpii in sange pot ramane crescuti 6 -8luni de zile dupa tratament, dar asta nu inseamna ca inca maiai acest helycobacter. Pentru a vedea daca ai scapat de el sau nu, trebuie sa faci antigen din fecale, intreaba la laboratorsi o sa ti se spuna.

Printre altele, inprivinta ganglionului, ce investigatii aimai facut?
0
21-03-2013, ora 16:20
IoanaSilvia
Nu este medic/terapeut
IoanaSilvia
Am 19 ani si in urma cu 2 saptamani am fost diagnosticata cu limfom Hodgkin in stadiul 3. Am facut prima sedinta de chimioterapie si urmeaza sa o fac pe a doua in cateva zile. Mi s-a spus ca voi urma acest tratament de chimioterapie timp de 6 luni cu sedintele la distanta de 2 saptamani. Incerc sa ma pastrez calma si optimista, dar in adancul sufletului sunt foarte speriata. Mi-as dori sa pot discuta cu persoane care au trecut prin asa ceva, sau trec in momentul de fata. Cred ca m-ar ajuta sa pot vorbi cu persoane care inteleg ce inseamna cu adevarat aceasta experienta.
Va multumesc anticipat si multa sanatate!
0
21-03-2013, ora 17:12
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
IoanaSilvia, ti-am scris in privat.
0
22-03-2013, ora 14:22
nicoleta dima
Nu este medic/terapeut
nicoleta dima
Buna ziua. Testul a fost repetat la aproape un an dupa terminarea tratamentului, cand s-a facut endoscopia, s-a luat atunci si biopsie din stomac si a iesit negativa iar apoi la 2 ani cand s-a descoperit ganglionul proba a fost luata din fecale si a iesit fff slab pozitiv. Medicul de familie, care a fost informat de ganglion atunci cand a fost descoperit, a spus ca trebuie urmarit ptr a vedea daca se mareste sau nu, mi-a dat analize de facut care au iesit ffff bune, m-a trimis la radiografie la plamani care a iesit buna si mi-a spus ca trebuie sa repet endoscopia ptr a exclude ceva la stomac si sa merg la un hematolog la Fundeni, dar eu as vrea la Coltea. Precizez ca stomacul nu ma doare si mananc orice fara sa am probleme. Orice sfat e binevenit.
0
22-03-2013, ora 15:41
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
pt nicoletadima : indiferent ca a iesit ffff slab pozitiv, citandu-te, ar fi bine sa repeti tratamentul. Nu conteaza cat de mult sau de putin, a iesit pozitiv. Helycobacteru' acesta da batai de cap multora, dar stai linistita, ca mai mult de jumate din populatie il are sau l-a avut, unora le da simtome, altora nu. Repeta-ti endoscopia, ca sa fii tu calma, odata cu endoscopia probabil ti se va preleva si tesut pt biopsie si atunci te poti linisti, Medicii te-au intrebat daca ai avut probleme cu stomacul, pt ca un ganglion inflamat la nivel supraclavicular stang, se preteaza la o afectiune a stomacului. Daca acel ganglion nu a crescut in dimensiuni, nu cred ca-ti ridica nici o problema. Eu sunt din timisoara, nu te pot indruma catre un hematolog bun de la Coltea, nu cunosc. Pentru linistea ta, poti merge insa pt o parere.
0
27-03-2013, ora 16:18
aisa
Nu este medic/terapeut
aisa
Pt IoanaSilvia:Nu intra in panica probabil faci ABDV ul la 14 zile Boala si tratam se manifesta diferit de la o pers la alta.Sotul meu a facut BEACOPP si peste o saptamans intra si el pe ABDV.Pana acum s a simtit f rau mai ales cand i au scazut neutrofilele, nu are putere ii tremura tot corpul si merge f greu..Nu stiu ce sa ti zic dar altii care au avut tot stadiul 3 sau chiar 4 cu care am vb se simteau ok nici macar parul nu le cazuse.Ai incredere in tine si in d nezeu
0
28-03-2013, ora 20:08
bk
Nu este medic/terapeut
bk
@Nicoleta Dima sti ce dimensiune are un ganglion in stare normala???
0
28-03-2013, ora 20:21
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
@bk : dimensiunea lor normala difera, spre ex la nivelul gatului, se considera normali pana intr-un m, iar inghinal pana in 2 cm. P.s. Te rog lasa.mi un mesaj privat cu e mailul tau. Vad ca eu nu iti pot trimite mesaj privat. Multumesc
0
29-03-2013, ora 09:15
bk
Nu este medic/terapeut
bk
Tocmai d'asta am intrebat Silvia. Ganglioni cum are dansa (0.5 - 0.9 cm) sunt in stare normala. Sa mai amintim ca ganglionii se pot "enerva" si la cea mai mica raceala. Sanatate !
0
29-03-2013, ora 10:29
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
rectific, observ ca tastatura mea nu m-a ascultat mai sus. " cei laterocervicali dimensiunea normala pana intr-un CM "
0
02-04-2013, ora 09:07
nicoleta dima
Nu este medic/terapeut
nicoleta dima
Buna ziua.Imi cer scuze ca raspund asa tarziu, dar nu am mai intrat de cateva zile. Am citit si eu care sunt dimensiunile unui ganglion obisnuit, dar cand am facut ecografia la Parhon medicul respectiv a scris adenopatie supraclaviculara stanga. Il stimt la pipait de mai bine de 6 luni, iar in partea dreapta nu se simte nimic. Am cautat pe internet si astfel am ajuns pe acest forum unde am citit de cat de mari pot fi ganglionii in cazul acestei boli. Multumesc
0
02-04-2013, ora 11:32
bk
Nu este medic/terapeut
bk
In 6 luni isi modifica cu siguranta dimensiunea in caz ca ar fi fost ceva grav.
0
14-05-2013, ora 23:10
daiuu
Nu este medic/terapeut
daiuu
daca cineva are nevoie, mi-au mai ramas 4 fiole de velbe[vinblastin)si 2 de bleomicina pt cei ce fac AVBD eu am intrerupt tratamentul dupa 3 luni, pt ca nu mai suportam, iar dupa o luna si jumatate de pauza am facut pet ct si stupoare tumorile disparusera, intre timp am citit cautati si invatati legile lui HAMMER, , multa sanatate tuturor
0
21-05-2013, ora 16:34
florinbtz
Nu este medic/terapeut
florinbtz
@daiuu Velbe este vinvlastine sau este un fel de inlocuitor? As avea nevoie ca fac ABVD. Sanatate multa!
0
13-06-2013, ora 00:33
aisa
Nu este medic/terapeut
aisa
Suntem super ok remisie totala dupa 2 cure de becoop si 2 de abdv.Multumesc lui d nezeu !Urmeaza radioterapie la Oncocard in Brasov.Va pup pe toti si aveti incredere acolo sus cineva va iubeste
0
20-07-2013, ora 09:09
florinbtz
Nu este medic/terapeut
florinbtz
Dupa terminarea tratamentului la cat timp ati facut tomograful? Pe mine ma programat peste o luna, e ok?
0
20-07-2013, ora 23:05
daiuu
Nu este medic/terapeut
daiuu
pt Florinbtz.VELBEeste vinblastinsulfat, una din cele 4 medicamente ce se administreaza in AVBD, pt mai multa siguranta iti poti intreba medicul care te vede, eu le-am cumparat din Viena, dar cum nu am putut duce tratamentul la sfarsit am ramas cu ele.La a cata cura esti?iti urez multa sanatate si tuturor celor ce au probleme sa nu uite nici o clipa ca Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel de mult
0
20-07-2013, ora 23:19
daiuu
Nu este medic/terapeut
daiuu
pt Nicoleta dima.poti merge la sp Coltea si ti-o recomand dn suflet pe dna GHIMICI CECILIA fosta DRAGHICI, un om de toata isprava, gandeste pozitiv fii optimista si totul va fi bine multa sanatate
0
21-07-2013, ora 00:13
daiuu
Nu este medic/terapeut
daiuu
incer c sa imi adun gandurile si sa va mai impartasesc din experienta mea, poate va ajuta, pt ca imi amintesc anul trecut cand am intrat prima data pe acest forum devoram fiecare postare, stateam nopti in fata pc ului, si va spun sincer imi e destul de greu acum amintindu-mi toate acele stari si retraindu-le fara sa vreau, doar citind cateva din ultimele voastre postari.Eu m-am tratat la Coltea si am avut hodghin scleroza nodulara st2b, am facut numai 3 cure cu AVBD, V si B a trebuit sa mi le procur eu pt ca spitalul nu le avea.Asta se intampla in sep 2012 iar in nov am intrerupt, pt ca imi era destul de bine, puteam manca, incepusem sa iau in greutate (tumora 2.8cm era crescuta in spatele esofagului si -l comprima de nu puteam absolut nimic solid), si cum in toata aceasta perioada am citit foarte mult pentru ca voiam sa stiu cauza bolii, iar medicii dau din cap sau vin cu supozitii, am aflat cat este de toxic tot acest tratament, si ca daca administrezi citostatice unui organism perfect sanatos pur si simplu il otravesti, , atunci cum poate vindeca un organism bolnav?m-am speriat foarte tare si am hotarat sa nu mai fac, Medicul meu a insitat foarte mult macar sa fac radioterapie, dar nu a reusit sa ma convinga.Am aflat si cauza.Boala lui Hodgkin are legatura cu o culpabilitate mare pe care o traiesc, nu ma consider destul de bun respectul fata de mine e foarte scazut.Puteti afla mai multe din Marele dictionar al bolilor si afectiunilor scrisa de Jacques Martel, Bun, am gasit cauza eu personal m-am regasit in descrierea facuta in carte, e mai ampla eu am scos esentialul pt voi, si, , , , , am inceput sa gandesc pozitiv, sa traiesc numai in prezent sa ma bucur de fiecare clipa, si sa am mai multa grija de sufletul meu.Intre timp mancam sfecla, samburi de caise amari (contin vit b 17 max 7 buc pe zi) beam 1l de apa cu lamaie si bicarbonat, am dormit, am citit am facut si fac doar ce imi place.In ian pe 25 am avut programare la pet, din cele 3 tumori, una imi aparuse la plamani in timpul chimioterapiei, stupoare nu mai aveam absolut nimic.Cat mau scanat la ct cred ca am zis de 1000 de ori in gand, SUNT PERFECT SANATOASA, A fost un miracol pt toti, inclusiv pt medicul care mi-a facut PET ul.Asa ca dragii mei, cautai informatii, aveti grija ce ganditi, pt ca suntem ceeace gandim, ar fi trebuit sa scriu asta cu litere mari, dar bate la ochi.Ma simt minunat, am intinerit cu 10 ani, si am invatat sa ma bucur de viata, ii multumesc lui Dzeu pt aceasta experienta care ma trezit, care m-a invatat sa ma bucur de tot ce ma inconjoara si sa iubesc cu toata fiinta mea tot ce misca.Eu am luat aceasta parte a vietii mela ca pe o lectie de viata, am invatat foarte multe, si inca ma descopar Va sfatuiesc sa aveti DORINTA si CREDINTA ve-t depasi mai usor momentele grele va iubesc si sa fiti si voi sanatosi si fericiti ca mine
0
25-07-2013, ora 20:50
Simlh
Nu este medic/terapeut
Simlh
Buna tuturor, am luat contact cu acest forum in Aprilie când am fost diagnosticată cu Limfom Hodgkin scleroza nodulara stadiul IV, am descoperit întâmplător la un control de rutina, nu am fost niciodată bolnava, dar inevitabilul s-a întâmplat..si nu înţelegeam de ce, dar Dumnezeu ştie mai bine! Acum suntem in Iulie sunt bine, sănătoasă, de fapt nu am considerat niciodată ca as fi bolnava, am spus doar ca am o boala care se tratează si atât. si rezultatele au fost pe măsura, după 4 cure de BEACOP, am făcut PET/CT, (mentionez ca nu am facut PET/CT mai repede deoarece l-am facut in aprilie dupa ce am facut biopsia si trebuia sa treacă 3 luni sa-l fac pe al doilea), am aflat ca tumoarea din mediastin si plaman a dispărut, dar pe lângă chimioterapie am luat un tratament naturist si am încercat sa mananc doar produse naturale cât de cât...:-), nu mi-a fost rău niciodată, am mers la munca in fiecare zi si am avut aproape oamenii dragi, ..:-) si ii multumesc lui D-zeu pt asta si pt tot ceea ce am primit si consider ca sunt o norocoasa ca se putea si mai rău...:-), aşa ca nu disperati, trebuie sa aveţi încredere in voi, in tratament si totul va fi bine...pentru ca avem, aveţi multe de făcut in viaţa aceasta.Cura o fac la Spitalul Coltea, dr Colita si mai am de făcut o singura cura si am scăpat :-), dar am o rugaminte dacă se poate, mai am nevoie de 21 de pastile de natulan, contra cost, dacă are cineva, l-am cumpărat tot timpul din străinătate, dar acum as vrea doar 21 si flaconul are 50 si nu le-as lua pe toate.Multumesc.
0
27-08-2013, ora 09:12
k66
Nu este medic/terapeut
k66
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca este vreo interdictie de mers la mare pt persoanele care au avut limfom hodgkin; am inteles ca soarele este interzis dar nu stiu daca apa marii poate avea vreun efect negativ.
Va multumesc!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
732 comentarii 1 2 ..... 222324 25 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: