liposucţie si lipofiling

23-03-2015
Matei Adelina
Nu este medic/terapeut
Matei Adelina
buna ziua ! Acum 17 zile am făcut o intervenţie chirurgicală mai exact o liposucţie (abdomen, aripioare, coapse, gambe, genunchi ) si mi-am injectat grăsimea in fese partea de sus pentru a pare mai 'bombat' nu eram faaa doar aveam grăsimea depozitată neuniform.
Dupa intervenţie am purtat un tub mic de dren circa 10 zile care era situat in mijlocul feselor si Dupa ce mi l-a scos încă m-am stors singura de lichidul (gălbui) încă circa 7 zile.Dar găurica s-a închis si acum se pare ca m-am umflat tare in zona deasupra feselor. Am întâlnire cu doctorul curând dar pana atunci vreau sa stiu vreau o părere o sa necesita puncţii sau se va resoarbe lichidul acumulat.?? si încă ceva cand ma desumflu sunt in continuare umflata tot corpul. port corset. cat necesita purtarea corsetului de regula ? Mulţumesc si astept un răspuns ! o zi buna
7 comentarii
1
06-04-2015, ora 11:36
Dr. Cristian Nitescu
Identitate neconfirmată
Dr. Cristian Nitescu
In cazul in care cantitatea de lichid este mica, acesta se poate resorbi. In cazul in care este mare, normal se scoate lichidul prin punctie. Corsetul se poarta, de regula, 3 saptamani 24 ore, apoi inca 3 saptamani 12 ore pe zi. Edemul tesuturilor se remite, de obicei, pana la 3-4 luni de la liposuctie.

Multa sanatate,
Dr. Cristian Nitescu
0
17-10-2015, ora 23:11
Melissa21
Nu este medic/terapeut
Melissa21
Buna! In sfatsit cineva care scrie despre asta! Si eu m-am programat pt o astfel de operaţie pe 18 noiembrie. Vreau sa spun ca am mari emoţii! Tu ce dureri ai avut? Cand ti-a scos tubul de dren a durut? Multumesc
0
01-03-2016, ora 14:11
Luizaizza
Nu este medic/terapeut
Luizaizza
Buna As vrea sa stiu unde tí-ai facut interventia si Cat tea costat?
1
06-10-2016, ora 16:17
danyela700
Nu este medic/terapeut
danyela700
Buna
De curand am facut si eu aceasta interventie, lipo abdomen, flancuri, coapse si lifting fesier cu grasime proprie, memtionez k eu nu am avut dren, unii doctori prefera fara, am avut 16 incizii per total, un zona feselor 6 cusaturi. Este important sa te informezi f bn inainte de aceasta interventie deoarece poti trece usor depresiv in asteptarea rezultatelor si mai ales cum depasesti cel putin prima saptamana in care durerile sunt insuportabile -nimeni nu spune si nu scrie acest lucru, asociaza durerea cu o febra musculara total neadevarat, e nevoie de ingrijire mobila, dificil de dormit chiar si cu - calmant.
De asemeni, masajul limfatic - e foarte dureros, interventia nu are acelasi succes fara acest masaj, practic locul care se intareste dupa trebuie nivelat nu stiti sau nu vreti sa stiti cat de rau doare...
Sper ca am ajutat pe viitoarele candidate sa isi dea seama la ce se expun, daca asta isi doresc... rezultatele sunt extraordinare, se merita !
0
05-06-2017, ora 20:45
dissy24
Nu este medic/terapeut
dissy24
Buna seara!as dori si eu cateva raspunsuri de la fetele care si au facut lipo si si au injectat grasimea in fese!im urma cu o sapt mi am facut operatia de lipo...abdomen, spate, picioare sus si genunchi!Mi am injectat grasime in fese...tin sa precizez ca fund nu aveam aproape deloc si i am spus medicului sa mi l rotunjeasca un pic!la o saptamana cand m am vazut pentru prima oara dezbracata am avut un soc...este foarte mare si foarte sus
0
09-08-2018, ora 20:00
B88
Nu este medic/terapeut
B88
Fetelor, ma gandesc de la o vreme sa fac operatia asta cu lipofiling la fese. Recomandati vreun doctor?
0
25-10-2018, ora 19:14
Ana Maria1993
Nu este medic/terapeut
Ana Maria1993
Buna fetelor ma gandesc la o liposuctie si reinjectarea in fese va rog imi puteti recomanda medici si poze?Am doar implanturi mamare la Vitalie Stan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Liposuctie
  •