Lipsa de fier

14-08-2014
BucurFlorin
Nu este medic/terapeut
BucurFlorin
Salutare, am intrat pe acest forum in speranta de a gasi cateva raspunsuri.Inca de cand eram mai mic am observat ca transpir destul de mult fata de alte persoane, in special la nivelul palmelor si talpilor.Am citit pe internet despre hiperhidroza si am vazut ca printre alte cauze poate fi lipsa de anumite substante in organism.Am facut niste analize de sange si mi-a iesit carenta de fier, iar din aceasta cauza in sange nu exista destule globule rosii, rezultand o functionare anormala a glandelor sudoripare.Simptomele lipsei de fier(oboseala, ameteli, scaderea masei musculare, etc) le resimt de mult timp.Dr de familie mi-a recomandat Maltofer timp de 3 luni si Cetebe plus, dar am citit pe acest forum ca degeaba iau fier daca el nu este asimilat cum trebuie.Am inceput sa mananc si alimente pe baza de fier.Intrebarea mea este: credeti ca daca rezolv cu lipsa de fier va disparea si hiperhidroza ? Pentru ca este foarte jenanta imi transpira palmele fara sa fac efort, pur si simplu pe timpul zilei am palmele umede non stop.Astept raspunsuri, multumesc anticipat.
2 comentarii
0
16-10-2016, ora 19:15
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Daca sunteti din Bucuresti duceti-va la fundeni la hematologie sa va spuna ei daca aveti probleme cu fierul.
0
14-04-2019, ora 13:05
sandrita
Nu este medic/terapeut
sandrita
Buna! eu am aceasta problema cu transpiratia de cand eram mica! sunt anemica de fier si nu, acum la 33 de ani inca transpir vara cel mai mult la palme si talpi! daca ai gasit vreun remediu m-as bucura sa-l impartasesti si mie! Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copiii obezi și supraponderali au un risc ridicat de deficiență de fier
  •