Lupus sau nu?

21-08-2007
RAMONAXX
Nu este medic/terapeut
RAMONAXX
Sunt. din Craiova. S-a tot discutat pe subiectul acesta si imi cer scuze ca sunt insistenta.
De ani de zile alerg pe la medici cu fratele meu sa desciperim de ce nu se simte bine. Toti medicii ridica din umeri si ne trimit la o alta specialitate. Unii din ei au spus ca s-ar putea sa fie lupus, dar nu sunt siguri. Factorul reumatoid a iesit bine, proteine C-bine, Hg-bine, VsH-bine, dar plamanii sunt fibrozati, a avut doua pusee de pneumonie intr-o luna. Ce analize ii mai pot face si mai ales unde. Va multumesc foarte mult.
9 comentarii
0
27-08-2007, ora 00:00
biga
Nu este medic/terapeut
biga
am si eu lupus dar cu manifestari cutanate si am facut biopsie pentru lupus se fac dozari de anticorpi nucleari, si dublu catenari aceste analize se pot face la un spital de reomatologie sau la cabinete particulare unde aveti resedinta>
0
27-08-2007, ora 00:00
biga
Nu este medic/terapeut
biga
am si eu lupus dar cu manifestari cutanate si am facut biopsie pentru lupus se fac dozari de anticorpi nucleari, si dublu catenari aceste analize se pot face la un spital de reomatologie sau la cabinete particulare unde aveti resedinta>
0
29-01-2008, ora 00:00
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Ramona, nu stiu daca vei citi mesajul meu, pt.ca vad ca a trecut mult timp de cand ai scris tu, dar eu nu am mai intrat pe net de mai bine de o jumatate de an pt.ca am avut probleme. Si eu am plamanii fibrozati. Din cate stiu eu si am citit foarte mult despre bolile astea, problema asta se intampla atunci cand ai Sclerodermie sistemica, boala pe care eu o am. Am fost de foarte multe ori in spital, mai ales in ultimul an si am intalnit multe persoane cu Lupus, dar nu aveau aceste probleme cu plamanii, in schimb cei cu Sclerodermie, da. Si la mine a durat foarte mult timp pana si-au dat seama ce boala am. Pot sa-ti dau un sfat. Atata timp cat nu ti se pune un diagnostic precis sa nu faci tratamente gresite. Eu am facut si a fost foarte rau.
0
29-01-2008, ora 00:00
Paulaapi
Nu este medic/terapeut
Paulaapi
EU AM LES DE UN AN DE ZILE SI POT SA SPUN CA MEDICII DE LA COLENTINA M-AU PUS PE PICIOARE.INCEARCA ACOLO SI VEI VEDEA CA VEI AFLA RASPUNSURI SI VEI VEDEA CA FRATELE TAU VA AVEA PARTE DE UN TRATAMENT ADECVAT.EU MERG LA FIECARE 3 LUNI ACOLO PT ANALIZE SI SUNT FOARTE MULTUMITA DE REZULTAT.MULTUMESC ECHIPEI DE MEDICI CARE ISI DAU TOT INTERESUL.SPITALUL CLINIC COLENTINA, SECTIA BOLI INTERNE.BAFTA MULTA SI SANATATE!!!!
0
06-02-2008, ora 00:00
RAMONAXX
Nu este medic/terapeut
RAMONAXX
Va multumesc foarte mult tuturor celor care mi-ati raspuns. Daca ar putea ADELAIDE sa-mi spuna si mie unde si cel fel de analize a facut pentru diagnosticarea acelei boli sistemice, respectiv: Sclerodermia sistemica. Va multumesc inca o data tuturor. Sanatate multa !!!!!!!!!!!!!
0
06-02-2008, ora 00:00
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Pentru depistarea exacta a acestei boli se fac 2 analize speciale(care se platesc, indiferent unde le faci) si anume:Ac Anti-nucleari(ANA) si Ac Anti-SCL 70. Parerea mea este sa le faca neaparat fratele tau, daca pana acum nu i s-a pus un diagnostic clar, mai ales daca are plamanii fibrozati, pt.ca asta este cea mai grava problema pe care o produce aceasta boala si nu trebuie sa piarda timpul fara un tratament bun si corect. Multa sanatate!
0
10-11-2008, ora 18:16
any29_90
Nu este medic/terapeut
any29_90
Am o fetita de 16 ani cu dureri articulare din 2004 si tratata pentru artrita de atunci. Urmare a medicamentelor folosite :salazopirina timp de 2 ani si 7 luni, tilcotil, pulsatii cu metil prednisolon a facut complicatii la ficat, Hepatita Toxica, Colecistita cronica, Gastrita medicamentoasa, Variatii de tensiune arteriala iar in prezent este suspectata de LES deoarece analiza anticorpi ADN dublucatenar a iesit 10, 7 in aprilie si 14, 3 in octombrie, ca valoare de referinta incadrandu-se la echivoc. Medicul care o supravegheaza sustine ca este Lupus si vrea sa inceapa tratamentul adecvat acestei boli. Fetita se umfla la fata si se inroseste pe obraji. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa accept inceperea tratamentului sau sa cer parerea altor medici? Daca da, va rog sa imi recomandati pe cineva.
0
11-11-2008, ora 09:02
adelaide
Nu este medic/terapeut
adelaide
Any, scumpa mea, te rog sa nu incepi tratamentul decat daca acel medic este foarte sigur ca fetita are aceasta boala. Iti spun asta din proprie experienta, pt.ca am trecut prin asa ceva. Nu sunt medic, dar am capatat foarte multa experienta, pt.ca am o boala asemanatoare cu Lupusul, tot din 2004 si de atunci am citit si m-am imformat foarte mult si am tot fost prin spitale si parerea mea este ca fetita ta a facut un tratament mult prea dur. Spune-mi daca esti din Bucuresti si incerc sa te ajut atat cat pot. Daca esti de acord, te rog sa-mi dai adresa ta de email, pt.ca sa-ti scriu acolo. Fii optimista pt.ca va fi bine! Multa sanatate!
0
31-08-2009, ora 23:01
constanta bad
Nu este medic/terapeut
constanta bad
Sunt din arges am LES din 2003, ma tratez la spitalul universitar din Bucuresti cu predninson si din 2004 iau ceaiuri de la un fizioterapeut din Piatra Olt si pot sa spun ca ma simt destul de bine. Rar am dureri de oase mai ales cand timpul este noros, in general fac lucruri pe care le face un om sanatos. in Aceasta boala trebuie sa fi optimist, sa gandesti pozitiv si sa ai foarte multa activitate ca sa uiti de ea. dar sa nu uitam ca Dumnezeu are un rol foarte important si fara el nu putem merge mai departe. Daca doriti sa luati aceste ceaiuri va pot oferi nr lui de telefon, il cheama Giurea Marin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: