m-am ingrasat!

22-07-2007
crisbz
Nu este medic/terapeut
crisbz
am 32 de ani, 1.72m si 84 kg.vreausa slabesc dar nu stiu cum.am mai avut tentative dar dupa 2-3 zile de dieta ma simt rau:nu am energie, tremur, ma doare capul iar dupa ce trece perioada de acomodare, in loc de foame am greturi. ce sa fac? cum sa procedez?nu pot continua asa ptr ca nu imi place cum arat, am ceva probleme de sanatate iar sotul imi face des reprosuri.astept sfaturi. multumesc
4 comentarii
0
22-07-2007, ora 00:00
AI3cs
Nu este medic/terapeut
AI3cs
Dorinta de a slabi rapid poate impinge de multe ori la diete necugetate, bazate pe infometare, care combinate cu temperaturile ce pot fi extreme in aceasta perioada, pot conduce la rezultate dezastruoase.
Cel mai intelept lucru este tinerea unei diete bazata pe combinarea de alimente sanatoase, care sa asigure necesarul corpului tau, fara a aduce calorii suplimentare.
Astfel, pe parcursul unei saptamani de dieta trebuie sa mananci proportional, tinand cont de urmatoarele rapoarte:
Legume - 3-5 portii
Fructe - 2-4 portii
Lapte, iaurt si branza - 2-3 portii
Carne rosie, carne de pui, peste, fasole, oua sau nuci (alune etc) - 2-3 portii
Grasimi, dulciuri - cat mai rar cu putinta

IMC-ul dvs. este de 28, 4, cel optim este intre 20-23 adica o greutate ideala intre 59-68 kg.
Pentru a va face o parere consultati valorile de mai jos referitoare la IMC (INDICELE DE MASA CORPORALA):

Subponderalitate, risc crescut sub 18.5 .
Slab, risc redus 18.5 - 22 .
Interval normal 20 - 24.9 .
Supraponderalitate, risc crescut 25 şi peste.
Obezitate, risc mare 30 şi peste .
0
23-07-2007, ora 00:00
crisbz
Nu este medic/terapeut
crisbz
Multumesc pentru mesaj. Mai precis imi puteti spune cateva idei despre ceva meniuri zilnice?Pentru ca suna bine ceea ce ati scris, adica este varietate si s-ar putea sa fie o solutie ptr. mine. multumesc
0
04-08-2007, ora 00:00
laura4u
Nu este medic/terapeut
laura4u
dupa dieta te simti rau.sincer totul tine de autocontrol...din pacate pe tine te controleaza mintea nu tu pe ea.Nu exista asa ceva.Si reactiile tale ca sa vb mai asa :) sunt ca si cele ale unui drogat, caruia nu-i mai oferi portia.Asa eram eu cu dulciurile.3 zile nu mancam dulce (NIMIC), si deja incepeau nervii, tremuratul, greata...simteam cum imi pierd controlul.Totul trebuie sa inceapa de le tine, si nu de la altcineva, nu de la dr sau nutritionisti, ca ei nu pot slabi in locul tau.Intai trebuie o schimbare in plan mental si apoi sa treci la bataie.Sincer iti tin pumnii si nu uita ca tu esti singura care te poti schimba.
0
08-08-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Este f adev.ca poti reusi in ceea ce-ti propui, dar tre sa ai un plan f bun, insa daca nu reusesti de unul singur, important e sa stii ca te putem ajuta.Renunta la prajeli, grasimi, treci pe paine integrala, peste si pui, salate de legume sau fructe;mananca din toate in fiecare zi, 3 mese la interval de 5-6 ore, din care sa iei si proteine si vit., minerale, bea 3-4 litri apa pe zi, 30 min ex.fizice, recomandate dimineata inainte de micul dejun, fara rontaieli intre mese.Succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: