malformatie cardiaca congenitala cianogena de efect septal ventricular subaortic larg-- sindrom eise

20-10-2008
oliviamela
Nu este medic/terapeut
oliviamela
Buna ziua. Am o problema cu un verisor de-al meu care este de la tara si nu mai stie cum sa procedeze. De cand s-a nascut are o boala la inima si pana acum nu s-a dus sa se intereseze din motive financiare (sau din lipsa de informatie pe care nu o in legatura cu problema lui). De cateva luni a inceput sa mearga la medici prin Timisoara si in urma analizelor si controalelor s-a ajuns la concluzia ca nu mai este nimic de facut pentru el.
In cele di urma a fost diagnosticat astfel (imi cer scuze daca nu folosesc exact termenii medicali, dar nu prea cunosc nici eu medicina): MALFORMATIE CARDIACA CONGENITALA CIANOGENA DE EFECT SEPTAL VENTRICULAR SUBAORTIC LARG-- sindrom EISENMENGER (sper ca am scris corect). Din cate am inteles eu nu poate sa suporte o interventie chirurgicala datorita faptului ca pierde foarte mult sange, iar medicii de la Timisoara i-au spus ca exista riscul sa moara pe masa de orperatii. Mentionez ca in acest moment se simte foarte rau si este foarte slabit, chiar daca i-i s-a dat si tratament. As dorii sa stiu ce se poate face in acest caz. Problema lui financiara s-a rezolvat 'intr-un fel' deoarece este dispus sa-si vanda un imobil si chiar sa mearga si in strainatate. Daca credeti ca este o solutie pentru el (chiar si in alta tara) va rog frumos sa-mi spuneti sau ce poate sa faca in aceasta situatie. Nu stiu cat poate sa mai traiasca asa. Va multumesc foarte mult
2 comentarii
0
21-10-2008, ora 21:51
Romanitza
Identitate neconfirmată
Romanitza
Cu tot respectul pentru medicii timisoreni, as sugera si alt centru.De cele mai multe ori e nevoie si de o a doua parere.La Timisoara, chirurgia cardiaca este relativ tanara.Tg. Mures, Bucuresti, Cluj au o traditie si o experienta mai vasta in domeniu.Luati toate documentele medicale si mai incercati o opinie.De Tg.Mures am auzit numai de bine.La Cluj a fost operat un nepotel de-al meu, cu malformatii multiple, ce pareau sa nu aiba solutie:medicul chirurg s-a depasit pe sine, azi copilul e absolut normal.Nu renuntati, mai ales daca pacientul e tanar!
0
18-12-2008, ora 20:34
MonaMD
Identitate neconfirmată
MonaMD
O a doua sau o a treia opinie este oricand bine venita. Exista tehnici chirurgicale care reduc pierderile de sange. Nu stiu daca in tara se poate interveni, dar.cereti parerea mai multor chirurgi. Tg. Mures poate fi o optiune buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.