mamicilor, urgenta grad zero la mine! :-((

07-10-2008
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Puiutza mea de 5 ani a vomitat in noaptea asta de 6-7 ori in jet!Aseara nu a vrut sa manance nimik pt ca mi-a zis ca o doare burtika.Apoi a adormit si s-a trezit din somn, a tusit putin si a inceput dezastrul...A trebuit sa o schimb de haine de 4 ori:-((, iar asternuturile...fara numar.Intre varsaturi mai adormea cate putin(mai mult se foia).Daca bea 3 guri de apa le varsa in 30 de min si pe alea.Acum, spre dimineata s-a mai potolit, dar a facut si putina diaree.Ce sa incep sa-i dau sa manance sa nu fie prea greu pt stomacelul ei greu incercat in noaptea asta?:-((
8 comentarii
0
07-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
mc mult, dana!M-am mai linistit pt ca azi (pana acum)n-a mai vomat.i-am dat 1/2 de banana, ca m-am gandit ca nu e bn sa stea nici cu stomacelul gol.Acum da sa adoarma ca daca noaptea am avut "party".Te poopam si noi.
0
07-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
morena vezi sa nu aibe vreo viroza stomacala pt ca atunci trebuie regim strict cateva zile!!!
0
07-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
atentie la hidratare!!daca are diaree, scaune dese, febra si varsaturi, pericolul cel mare este deshidratarea!
ca sa eviti acest pericol, ii dai copilului lichide: apa plata, ceai neindulcit (din plante: menta, sunatoare, musetel, tei). daca copilul are varsaturi, nu ii da sa bea cantitati mari, ci trebuie sa ii dai cateva lingurite din 5 in 5 minute - daca bea mult odata, vomita si degeaba!
solutia este un regim alimentar strict!!
1-a zi: doar lichide, date cu lingurita; daca nu vomita, poate sa rontaie sticksuri, biscuiti sarati, paine prajita
a 2-a zi: la meniul de ieri adaugi paine parajita, branza dulce de vaci, orez, supa de morcov (atentie: toate fara grasimi, de nici un fel!)
a 3-a zi (daca deja scaunele s-au redus ca numar, nu mai vomita; daca simptomele astea persista, continui cu regimul din ziua anterioara): adaugi supa de pui, putina carnita fiarta de pui, in supa de morcov poti pune 2-3 felii de cartof
din ziua a 4-a incepi sa-i dai, incet-incet, mere coapte, banana,
pentru a ajunge, treaptat, la alimentatia obisnuita a copilului.
Atentie! laptele, smantana, untul, iaurt, fructe acide (pere, portocale, prune, etc) sunt ultimele pe care i le dai!

sigur, in aceasta saptamana copilul slabeste vizibil, dar nu trebuie sa te ingrijorezi, va recupera rapid astfel ca peste inca 1-2 saptamani va ajunge la aceeasi greutate ca inainte!
pt febra ii dai antitermice - nurofen, panadol, etc.
0
07-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
si fa-i o analiza coproparazitogica eventual!!multa sanatate micutei!!
0
07-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
iar pt diaree mai poti sa ii dai niste pliculete de hidrasec junior, se gasesc in farmacie si sunt foarte bine tolerate!!ii dai cam 3 pe zi timp de cateva zile, nu mai mult de 7!!te pup
0
08-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
mmmm, si-a mai revenit putin.Adika, ieri a mancat o banana dimineata si de-a lungul zilei a mai rontait cateva grisine.Acum..alta:a inceput sa tuseasca si din tuse o da in voma:-((Nu i-am dat sirop de tuse ca nu prea amancat si m-am gandit ca mai e si dulce si sa nu aiba ceva pe stomacelul gol.Azi dimineaza, in schimb, s-a trezit pe la 4(dimineata!)si mi-a zis ca vrea o banana ca o cam doare burtika...A mancat 2 banane si 3 grisine, fara sa le mai vomite...Aseara, in schimb, a atipit putin si s-a trezit tusind si iar a vomitat(cred eu ca de data asta, de la tuse...).Oricum, acum astept sa se trezeasca sa mergem pe la pediatru.Multzumim mult de tot, Jaquelinne, pt sfaturi.Poopam si noi la tn!
0
08-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
o fi luat-o raceala pe micuta!!astept sa imi spui ce ati facut la pediatru!!pup
0
09-10-2008, ora 00:00
julia22
Nu este medic/terapeut
julia22
cel mai bine sa mergeti la doctor, trebuia chiar de cand a vomitat de mai multe ori sa mergeti, poate fi apendicita daca vomita asa des si o doare burta. Insanatosire grabnica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vărsături severe - copilul varsă de la orice, inclusiv apă - ce faci?
  • Starea de greață la copil (și vărsături) - cauze posibile
  • Vărsături ciclice (periodice, recurente)
  • Descoperirea virusului ce determină sindromul diareic la copil
  • Tratament vărsături la copii
  •