markeri tumorali

78 comentarii 1 23 Înainte ›
0
14-01-2008, ora 00:00
carmuti
Nu este medic/terapeut
carmuti
iti multumesc pt raspuns il asteptam cu nerabdare vreau sa te rog sa mi spui si mie cum se numeste med pe care il face mama ta pt ca am vazut pe net ca sunt diverse
0
14-01-2008, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Medicamentul se numeste Taxol-Cisplatin.
0
09-02-2008, ora 00:00
carmuti
Nu este medic/terapeut
carmuti
buna ziua am revenit cu comentariu dar cu durere in suflet sunt fata d nei cu care ai vorbit mama mea s a prapadit pe data de 02022008 nu am mai putut face nimic am incercat dar fara speranta in ceea ce priveste prof balanescu noua personal ne a lasat o amintire oribila i am dat bani si dupa 2 zile nu mai stia cine este oricum cind apare ascita nu mai exista speranta asa mi a spus prof la care am avut o internata 3 sapt.mama ta ce face cum se simte ?va doresc multa sanatate si tot binele din lume
0
11-02-2008, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Sincere CONDOLEANTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Imi pare tare rau de pierderea ta!! Cuvintele sunt de prisos in aceste situatii. Mama mea este chiar bine. I-a scazut foarte mult valoare markerului: de la 600, inainte de operatie, la 92, dupa a patra serie de chimioterapie. Va urma a doua operatie. Cat despre profesorul Balanescu, ma gandesc ca dansul are foarte multi pacienti, probabil ca asta este un motiv pentru care a uitat, dar noi suntem foarte multumite de dansul. Inca o data imi pare tare rau pentru pierderea ta. Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
0
16-05-2008, ora 00:00
cristinela
Nu este medic/terapeut
cristinela
Buna ziua!
Am si eu o problema:am un chist pe ovarul stang de circa 45, de aproximativ un an.In urma tratamentului nu s-a micsorat, iar medicul ginecolog mi-a recomandat interventie chirurgicala.Anul trecut am facut CA 125 si mi-a iesit 22, anul acesta am repetat-o si mi-a iesit 43. Exista vreun motiv de ingrijorare, ar putea fi cancer?
Va rog frumos daca poate sa imi raspunda cineva.Multumesc.
0
16-05-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua!
Caracterele ecografice ale unei formatiuni chistice ovariene (lichidiana, solida) pot da unele indicii - nespecifice desigur - cu privire la natura acesteia.
Nu e chiar bine ca a crescut CA 125, deja a depasit valorile considerate normale, insa, pe de alta parte, CA 125 nu creste neaparat numai in tumori maligne, ci si in alte afectiuni, cum ar fi endometrioza, fibromul uterin.
Bineinteles ca in aceste conditii raspunsul la intrebarea dvs. nu poate fi dat decat dupa efectuarea biopsiei, postoperator (eventual o laparoscopie exploratorie), CA 125 neputand fi folosit ca analiza screening pentru cancerul ovarian.
In concluzie, nu as putea sa va dau un sfat ferm, nu stiu nici cum arata formatiunea ecografic, probabil tot medicul curant va poate sfatui mai bine. Poate ca nu e ceva grav, dar nu e bine sa ramaneti asa si sa riscati un diagnostic sever pus prea tarziu...
Numai bine!
0
19-05-2008, ora 00:00
cristinela
Nu este medic/terapeut
cristinela
Multumesc frumos!
0
11-06-2008, ora 00:00
bllu
Nu este medic/terapeut
bllu
Buna ziua!

am si eu nevoie de un sfat, mama mea are neoplasm de col uterin cu doua metastaze pulmonare de 1, 3 cm(gradul 4)deocamdata neoperabil, face chimio la iasi suntem la a 4 sed -prima cu TAxotere -cisplatin la care a facut alergie apoi doua cure cu Gemzar-cisplatin, la ecografie nu se vad leziuni focale, nu are ascita, markeri tumorali dupa prima cura sunt snc-6 si scc-7, nu avem niste markeri dinainte de chimio, stiu ca sunt in valori normale dar nimeni nu zice nimic ci doar sa avem rabdareca dupa sase sed vom face CTdin nou si vom vedea care e situatia la plamin, am facut bronhoscopie inainte de chimio si din periajul bronsic au iesit celule tumorale maligne, oare nu trebuia sa facem o biopsie di plamin, prof care a facut bronhoscopia nea zis ca nu vede nici o leziune pe plamin, nu stiu ce sa mai fac, la cit timp se repeta markeri tumorali ?diagnosticul este carcinom scuamos nediferentiat de col uterin, pt plamin se pot face sed de radio terapie?, mama a facut doua pt col si apoi au facut chimio, se mai pot repeta?
Va multumesc anticipat ca ati avut rabdare sa cititi si poate ma lamuriti si pe mine
0
01-08-2008, ora 00:00
laura mariana
Nu este medic/terapeut
laura mariana
Ptr d-na dr. Iris F. - doamna frumusetea dvs exterioara se regaseste si in sufletul domniei voastre. Am o mare nelamurire. Sotul meu (44 ani) diagnosticat cu tumora pulmonara dreapta, sindrom de vena cava superioara dreapta, in 12.06.2008 face analiza markerilor NSE si CEA. NSE se incadreaza in intervalul de referinta, dar CEA are valoarea =21. Va intreb si eu intr-un astfel de diagnostic este relevant acest marker???? La bronhoscopie ( nu au iesit nici grad si nici celule) mi s-a spus ca nu este vorba despre cancer si ca a fost diagnosticat gresit, in alte parti mi se spune ca nu a fost recoltata corect bronhoscopia????????? Deci am ajuns si la markeri spunandumi-se ca acestia sunt cei mai relevanti in stabilirea tratamentului cu cito si chimio. Ma invart intre policlinici, diagnostice si medici din 12.06.fara sa stiu ce are exact si ce ar trebui sa mai fac.Ajutati-ma va rog si luminati-ma - este strigatul unei sotii si mame a doi copii.
0
04-08-2008, ora 00:00
forsi
Nu este medic/terapeut
forsi
Pentru mariap- daca citesti acest mesaj da-mi te rog o informtie despre cum se simte mama Ta, mama mea are 69 de ani si a fost diagnosticat la fel cancer la ovar, stadiul 3C cu metastaze la epiplon. A fost operata in 30 iunie la Tg Mures, saptamana trecuta prin punctie i-a fost tras din abdomen 4 litrii de lichid.In data de 01.08. am inceput tratamentul cu citostatice, dat mama se simte foarte rau. Azi am primit rezultatul la testul de markeri tumorali - rezultat 500U/mL, in conditiile in care max admis este de 35. Daca poate cineva sa-mi dea niste sfaturi, sau a mai trecut prin asa ceva, cat este speranta de viata etc. va rog sa ma ajutati Va multumesc
0
05-08-2008, ora 00:00
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Buna dimineata. Din pacate, boala mamei a recidivat! Dupa 9 sedinte de chimio, a facut tomograf si are o formatiune pe vizica urinara si cateva celule in epiplon. Prof Balanescu ne-a sugerat o noua operatie insa mama nu prea este de acord. De doua saptamani tine un fel de regim ( post ) bea numai sucuri si nu mananca nimic. Acest regim este facut special de Dr Breuss pentru bolnavii de cancer, regim ce are ca scop reabsorbtia formatiunii de catre organism. Ce sa spun. este greu sa trecem prin astfel de situatii si trebuie sa acceptam voia lui Dumnezeu. Daca va mai pot da si alte informatii, cu cea mai mare placere. Va doresc din suflet multa sanatate Dvs si mamei si fie ca Domnul sa fie cu noi.
0
27-09-2008, ora 00:00
fun.geo
Nu este medic/terapeut
fun.geo
buna ziua! desi am numai 17 ani am fost diagnosticata cu carcinom embrionar ovar stang. mam operat si la mine tumoarea a fost destul de mare (app 9kg) si mi sa extirpat ovarul. mometan fac chimeoterapie la inst oncologic fundeni. am facut pana acum 3 cure din 6 si tolerez destul de bn tratamentul. cat despre markeri tumorali am avut asa la pr internare >350ng/ml; 2. 754.52ng/ml; 3. 754.52ng/ml si vreau si eu sa stiu ce inseamna acesti markeri si care sunt valorile normale.ms mult
0
21-01-2009, ora 00:31
VALIK
Nu este medic/terapeut
VALIK
Buna seara. Am si eu o intrebare. Matusa mea a fost operata de curand la Cluj de carcinom ovarian st. III C. I s-a extirpat totul, plus tumoarea care avea dimensiunile 25X25 cm.Intraoperator s-u depistat metastaze la ficat si pe peritoneu. Markerul tumoral CA 125 i-a iesit cu valoarea de 3865. A inceput tratamentul cu chimioterapie. As dori sa apelez la persoanele cu experienta, credeti ca in urma tratamentului exista vreo sansa?
0
24-02-2009, ora 23:50
cle
Nu este medic/terapeut
cle
Buna seara!
As vrea si eu sa stiu care este valoarea maxima ce poate fi atinsa de markerul tumoral CA 72-4 ?
Tatal meu, in urma unei recidive, are 190.
0
09-06-2009, ora 00:49
roxanaliliana
Nu este medic/terapeut
roxanaliliana
ce sa zic imi pare rau cand vad si descopar pe zii ce trece cata lume bolnava exista.si mama mea in urma cu 4ani a facut operatie de cancer pe col uterin, iar acum la ultimul tomograf in urma cu o sapt i sa spus ca ar avea un bloc adenopatic intre cava si aorta de 11cm situat in zona stomacului, si chisti pe rinichi?ceva contcret cine stie ce inseamna asta si ce ar trebui sa fac si undde sa ma duc.va multumesc anticipat, si multa sanatate la toata lumea din inima va doresc!doamne ajuta!
0
09-06-2009, ora 09:17
mariap
Nu este medic/terapeut
mariap
Buna ziua. intr-adevar parca in ultima vreme sunt din ce in ce mai multe cazuri de oameni bolnavi.
Si Mama mea, din pacate a plecat. pe 16 Martie anul acesta. Ne simtim neputinciosi in astfel de situatii si am simtit pe propria a piele la un moment dat ca tot ce mai pot face este sa spun Doamne faca-se voia ta!!!! si de acolo mi-a mai ramas doar sa accept. insa este usor de spus si greu de facut. Nici acum dupa cca 3 luni nu m-am eliberat complet si nu am acceptat cu adevarat. Va doresc din suflet multa sanatate!!
0
06-10-2009, ora 12:46
munteanu elena daniela
Nu este medic/terapeut
munteanu elena daniela
cine poate sa-mi spuna ce implica analiza ca 125;am citit cate ceva dar nu-mi este clar ;in cazul unei operatii necesita dupa efectuarea ei si chimioterapie?sunt speriata deadreptul
0
06-10-2009, ora 12:50
munteanu elena daniela
Nu este medic/terapeut
munteanu elena daniela
i-mi cer scuze ca nu am salutat dar sunt bulversataasa ca BUNA ZIUA
0
07-10-2009, ora 23:12
ainalem
Nu este medic/terapeut
ainalem
buna CA 125 e un marker tumoral pt cancerul ovarian val normale 0-35 eu inainte de operatie am avut 868 dupa operatie 24, 2 iar chimioterapia se face pt prevenire pt ca daca ramane o singura celula cancerigena ea se inmulteste multa bafta sanatate si sa ai incredere in tine si dumnezeu a am uitat dupa chimioterapie am avut CA 125 1, 24 si sa nu fi speriata incearca sa te aduni asa am fost si eu in 2006 dar mi-am dat seama ca trebuie sa merg mai departe si ca am un copil care are nevoie de mine iar acum sant bine.
0
29-10-2009, ora 09:00
danasandu
Nu este medic/terapeut
danasandu
Buna ziua
Am intrat pt prima data pe acest forum si aflu o multime de lucruri
Daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii: ce markeri tumorali ar trebui facuti in cazul cancerului de san?
Eu am sesizat niste noduli la sanul stang in mai 2009, am facut ecografii, mamografie, dar medicii la care am fost mi-au pus diagnosticul: mastoza.
Am inceput sa am dureri si ma gandesc ca ar tb sa mai fac si alte investigatii; oare ce markeri ar trebui facuti in cazul meu?
Astept sfaturi, daca este cineva intr-o situatie similara
Multumesc
0
03-11-2009, ora 13:05
randunica
Nu este medic/terapeut
randunica
buna,

Intru pentru prima data pe acest forum si-mi dau seama ca aproape toti care ne logam avem probleme.

Si eu am probleme cu sotul meu. care are varsta de 58 de ani.A fost diagnosticat cu adenocarcinom cap de pancreas, neoperabil, si metastaza la ficat la inceputul lunii septembrie. I s-au facut doar niste deviatii pentru evacuarea bilei si.
Acum face tratament cu citostatice si in paralel pe langa multe alte medicamente ia si tarsiva, care cred ca-i provoaca o stare se slabiciune si diaree. Inainte de operatie avea 110 kg, iar acum nu cred ca mai are 70 kg
Ce parere aveti de acest medicament tarsiva, daca stiti pe cineva careia i-a fost administrat ?
De asemenea as dori sa stiu daca pentru tumoara de pancreas exista markeri tumorali.
Poate cineva sa-mi sa ma ajute cu aceste informatii ?
multumesc frumos.
0
20-12-2009, ora 14:21
ioana_s20
Nu este medic/terapeut
ioana_s20
mama mea a fost operata anul trecut in noiembrie, de adecarcinom ovarian stinga, cu histerectomie totala, a facut doua sedinte de chimioterapie, acum 4 luni am facut un tomograf compiuterizat si a iesit foarte bine, acum 3 luni a facut analize iar Ca 125 a iesit 37, iar acum dupa trei luni am repetat analizele si Ca 125 este de 74 ce trebuie sa facem acum, putem sa repetam analiza, sau sa facem alte analize asemanatoare, pentru ca valoarea mi se pare foarte mare, si sunt foarte ingrijorata.
0
12-02-2010, ora 12:15
adina_raluk
Nu este medic/terapeut
adina_raluk
Buna ziua,

Am niste lamuriri in ce priveste markerii tumorali si as dori sa ma informeze cineva, in masura in care se poate.
Mama mea ( 54 ani) a fost depistata cu cancer endometrial anul trecut, in luna aprilie, stadiul 2 B. A facut radioterapie, dupa care operatie ( histerectomie totala) in iulie. Totul a decurs bine, doctorul care a operat-o a spus ca a gasit o leziune foarte mica, care scazuse in timpul radioterapiei si nu i-a mai recomandat chimioterapia. In noiembrie insa, la analizele de rigoare, i-au iesit markerii tumorali 140 si, dupa tomografie, au constatat ca are noduli pe toata splina si un nodul mic pe ficat. A inceput chimioterapia imediat, iar in luna ianuarie, la analize, au iesit markerii 16, iar acum, in februarie, 11. Ce-nseamna aceasta diferenta mare produse in decurs de 3 luni? Precizez ca nu s-a simtit rau niciodata, n-o doare nimic, nu a slabit, mananca normal, nu i-a cazut decat foarte putin par. La analizele de acum i-au mai gasit niste probleme minore cu coagularea sangelui.
In speranta ca ma poate lamuri cineva,
Va multumesc!
0
24-02-2012, ora 14:56
adiusca
Nu este medic/terapeut
adiusca
buna ziua. am 48 de ani si am facut testul si mia iesit la CA125 - 4.02 iar la valorile biologice de referinta este de 5-39 U/ml... Am cautat informatii pe internet despre aceasta situatie insa nu am gasit nimic probleme fiind doar la valorile ridicate ale U/ml... Datimi un sfat va rog frumos... Am motive de ingrijorara? Astept raspuns. Multumesc
0
24-02-2012, ora 22:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
strict legat de analiza pe care o prezinti, nu ai absolut nici un motiv de ingrijorare. totusi orice analiza trebuie revazuta de catre medicul care ti-a recomandat-o.
0
23-03-2012, ora 09:19
auraserban
Nu este medic/terapeut
auraserban
Buna ziua!
Am citit toate aceste mesaje, cu lacrimi in ochi..Nu inteleg de ce acest diagnostic de cancer nu il putem depista decat atunci cand este prea tarziu. Mama mea nu a suferit de nimic, are 64 ani. Acum 10 zile, a acuzat arsuri in capul pieptului. Mai mult fortata a acceptat sa mearga la medic, ptr o ecografie, ptr cateva analize. In urma unui control facut de medicul meu de familie, i/am depistat ca avea o problema destul de severa. I/am facut un control ginecologic, un ecograf, CT..iar rezultatul acestora a fost acest diagnostic ingrozitor de Cancer ovarian. I s/au recoltat markerii tumorali CA 125 are valoarea de 500, iar CEA este de 1.33. Nu i/am ascuns nimic mamei, tocmai din motivul de a incerca sa luptam cu aceasta boala nemiloasa. Are foarte multa ascita. Dr oncolog a inceput deja sa/i faca sedintele de citostatice, sedinte pe care mama le suporta bine. Nu are nicio durere. Va rog sa/mi spuneti daca este bine ca a inceput sedintele de citostatice acum, sau trebuia sa faca interventie chirurgicala inainte? Medicul ne/a spus ca este mai bine sa faca inainte aceste sedinte, ca apoi in functie de cum raspunde boala la aceste citostatice, sa se poata opera?
Va doresc multa sanatate tuturor!
0
24-03-2012, ora 11:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru prima intrebare a ta "de ce acest diagnostic de cancer nu il putem depista decat atunci cand e prea tarziu"... raspunsul l-ai dat singura: pentru ca a acceptat sa mearga la medic "mai mult fortata", dumnezeu stie dupa cati ani la rand in care nici nu s-a pomenit prin capul ei vreo notiune ca "medic, consult, analize de rutina, etc".

despre cealalta, cu decizia de tratament: este imposibil de spus in absenta unor informatii medicale mai amanuntite. totusi exista foarte des o varianta, in cancerul de ovar, in care initial se tenteaza o chimioterapie, pentru a controla o boala in faza avansata (cum cel mai probabil este si la mama ta), ca apoi sa se intervina chirurgical. din pacate toate acestea se fac, in cazul de fata, in scopul de a prelungi viata, vindecarea nefiind posibila nici macar teoretic.

iti uram succes si sa ne mai tii la curent, mai ales cand ai date medicale oficiale!
0
25-03-2012, ora 22:10
auraserban
Nu este medic/terapeut
auraserban
Buna seara!
Va multumesc din suflet ca mi/ati raspuns la mesajul lasat, si doresc sa va scriu rezultatele la tomograf si la externarea din spital. Mama a facut prima cura de citostatice, miercuri - sapt trecuta, iar acum starea ei in urma acesteia este destul de rea( lipsa poftei de mancare, dureri osoase, dureri de cap, si o stare generala destul de rea). Sper ca aceste stari sa se amelioreze pana la urmatoarea cura de citostatice, adica peste 21 de zile.
Concluziile tomografului sunt: Mase anexiale bilaterale cu componenta mixta( solida si chistica). Ascita cantitate mare. Carcinomatoza peritoneala.
La examenul citologic lichid ascita a iesit: Intens hemoragic, prezente atipii celulare izolate si grupate.
I s/a administrat prima serie PCT cu : Caroplatin 450 MG, Paclitaxel 300mg, asociat cu sol perfizabile, antialgice, antiemetice, anabolizante.
Va rog, daca puteti, sa/mi spuneti parerea dumneavoastra in urma citirii acestor date medicale si a rezultatelor la analizele facute mamei.
Va multumesc si va doresc multa sanatate!
0
25-03-2012, ora 22:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, din pacate reinterventia ta atesta si suspiciunea mea mentionata mai sus: cancerul este intr-o forma foarte avansata, respectiv ultimul stadiu; notiunea CARCINOMATOZA PERITONEALA reprezinta raspandirea cancerului de la ovar catre toata cavitatea abdominala, cu diseminari pe peritoneu si cu producerea de lichid de ascita neoplazica. Tratamentul propus este unul foarte bun, dupa parerea mea, chiar standard, vizand sa reduca destul de mult masele tumorale, de oriunde ar fi ele prin abdomen, astfel incat dupa cateva cicluri sa se poata interveni chirurgical si a se scoate cat mai mult din ele. apoi va fi reluata chimioterapia, pentru ca boala nu va putea sa fie vindecata, din pacate, ci doar a i se amana progresia. abordarea aceasta este destul de STANDARD in cancerul de ovar avansat. este unul din putinele cancere in care, in faza foarte avansata, se procedeaza totusi la chirurgie, dar numai in combinatie cu chimioterapia. se poate spera la ceea ce se cheama "remisie" a bolii, dar trebuie urmarita indelung, intensiv si trebuie facut tratament pe o perioada nedeterminata practic.

va urez o remisie completa si cat mai durabila !
0
28-03-2012, ora 14:29
auraserban
Nu este medic/terapeut
auraserban
Buna ziua!
Va multumesc din suflet pentru promptitudinea dumneavoastra cu care mi/ati raspuns! Mama, in urma efectuarii citostaticului, a avut 4 zile o stare destul de "alterata"( lipsa poftei de mancare, stari de somnolenta, se simtea fara putere). Acum se simte mai bine, lucru care ne bucura si care sper sa fie de bun augur privind boala de care sufera. I mi doresc din tot sufletul sa poata fata face acestor citostatice, sa isi faca efectul si sa putem vorbi, dupa 4 cure de citostatice, de operatie chirurgicala. Daca imi puteti da orice relatie referitoare la boala aceasta ingrozitoare si perfida, despre aceste citostatice pe care le face mama, va ascult cu cea mai mare atentie.
Va multumesc si va doresc multa sanatate !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
78 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • CA 19-9
  • CA 15-3
  •