mastita carcinomatoasa

13-06-2013
drangoi mihaela
Nu este medic/terapeut
drangoi mihaela
Buna ziua. Mama mea a fost diagnosticata cu mastita carcinomatoasa. A fost operata si in urma operatiei i s-a extirpat tot sanul. Doctorul mi-a zis ca acest diagnostic inseamna cancer de gradul 4. Pe internet nu am gasit prea multe, ma puteti ajuta cu mai multe informatii? Ce tratament sa urmeze in continuare? ce sanse sunt sa se recupereze? se poate recupera? exista posibilitatea sa se extinda si la celelalte organe?
4 comentarii
0
14-06-2013, ora 20:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu este de gradul patru, este un T4, care poate fi stadiul III sau IV, asta in functie de ce zice rezultatul examenului histopatologic, de la operatie. ce plan de tratament i-a fost propus si... cum de a fost operata din prima, daca zici ca a fost "mastita carcinomatoasa". ori acest lucru nu era chiar standard, din prima, si a fost facut pentru ca nu a vazut un oncolog inainte de operatie, ori nu a fost chiar o "mastita carcinomatoasa". avea adica un san rosu complet, inflamat ? sau a facut cumva chimioterapie inainte de operatie ? spune-ne mai multe, defapt toate cele medicale, te rog !
0
15-06-2013, ora 09:28
drangoi mihaela
Nu este medic/terapeut
drangoi mihaela
Pe buletinul de diagnostic histopatologic scrie la : diagnostic clinic: nodul mamar stg obs. mastita carcinomatoasa, diagnostic histopatologic carcinom intraductal grad intermediar iar la descriere microscopica : fragmente de glanda mamara cu histoarhitectonie complet modificata, , ducte mamare dilatate in grade variate, care contin celule rotunde, ovalare egale, cu nuclei hipercromi, cu raport N/C modificat, aranjate pe mai multe randuri, in unele ducte cu spatii intercelulare. foarte rare figuri mitotice, se observa de asemenea printre celulele proliferate unele celule cu citoplasma clara, exista si zone limitate de membrana bazala alterata, in jurul acestor ducte, stroma prezinta reactii fibrochistice si infiltrat cu mononucleare, in periferia preparatului apar si zone de tesut adipos alb. In urma acestui rezultat a facut 4 sedinte de chimioterapie la mine in oras, iar medicul oncolog dupa aceste sedinte i-a zis ca se poate opera. Am fost la iasi unde a vazut-o un chirurg si un oncolog si a operat-o.., , Acu asteptam rezultatul de dupa operatie ca sa vedem daca face in continuare chimioterapie sau radioterapie. Mama se simte bine acuma o doare operatia putin dar atata. Daca ar fi fost grad avansat eu zic ca s-ar fi simtit mai rau... Sau cum se manifesta boala asta? Si in cazul in care ar fi stadiu III sau IV, ce trebuie sa facem? Se poate vindeca? La aceste stadii boala se extinde si la celelalte organe?
0
15-06-2013, ora 09:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
stadiul IV presupune prin definitie ca boala este deja extinsa la alte organe si nu mai este vindecabila. stadiul III nu este asa, dar este o boala foarte avansata local, care chiar cand e tratata complet, are sanse mari sa recidiveze. acesta este motivul pentru care a facut chimiote inainte de operatie, absolut corect, va face cel mai probabil si dupa operatie, mai ales in functie de cum le-a tolerat pe primele, va face probabil (in functie de rezultatul histopatologic final) si radioterapie si, posibil ca si alte tratamente, asta in functie de examenul IMUNOHISTOCHIMIC care se va cere din proba de la operatie.
0
09-11-2013, ora 22:41
drangoi mihaela
Nu este medic/terapeut
drangoi mihaela
Dupa proba de la operatie am primit urmatoarele reZultate:
Macroscopie: carcinom invaziv de tip NST. Proliferatea tumorala este reprezintata de numeroase Celule dispuse izolat sau in mici cuiburi cu atipie citonucleara marcata, bizarerii nucleari si numeroase vacuole intracitoplasmatice. Se remarca importanta stroma desmoplaZica cu sclerohialinoza si elastoza, invaziv limfo-vasculara. Mamelon fara aspecte tumorale. Leziuni asociate - mastopatie fibrochistica de tip neproliferativ cu metaplazie apocrica, blunt duct adenozis.
6948 8 din 9 limfonoduli prezinta metastaza de carcinom
IHC 6947
E cadherin-pozitiv in Celule tumorale ER-negativ PR-negativ
HER 2 neu -1+(negativ) contur membranar complet de intensitate moderata sub 10% din celulele tumorale KI67 pozitiv in approximativ 10% din celulele tumorale in ariile cele Mai active..
Asta e rezultatul... Carcinom invaziv inseamna ca o sa se extinda la celelalte organe din corp? Nu am gasit ce inseamna carcinom invaziv de tip NST... Dupa operatie a facut chimioterapie si Acuma face radioterapie. Ce o sa urmeaze dupa? Doctor ii nu au zis prea mult doar sa faca chimioterapie si radioterapie... IMi Puteti explica Mai detaliat ce inseamna rezultatul? Va multumesc frumos

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mastita - infecția sânului
  •