melanom, dupa ce observasem o modificare a unei alunite

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
va salut... am o intrebare legate de melanom... tatal meu a fost diagnosticat anul trecut in februarie (2004) cu melanom - dupa ce observasem o modificare a unei alunite din octombrie 2003 - (mai multe detalii despre diagnostic nu cunosc) si a fost operat in mai 2004, dupa care a urmat un tratament de 6 luni cu citostatice (5 zile pe luna, lunea si martea facea sedinta dubla)
Nu cunosc rezultatele analizelor de dupa tratament, am in fata doar un certificat de concediu medical pe o perioada de 2 saptamani obtinut zilele astea, pe care scrie cod diagnostic c43, cronic, cod indemnizatie 14...
Fara a cunoaste rezultatul analizelor, puteti sa-mi dati cateva detalii despre care este starea sa... pot sa precizez ca nu au aparut alte modificari vizibile...
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
MELANOMUL este o tumora maligna deosebit de grava prin rapiditatea cu care da metastaze, (adica din tumora pleca celule bolnave in alte locuri din organism).PAcientul trebuie urmarit daca se poate intr-un centru medical universitar dar, din nefericire, daca diagnosticul anatomo-patologic este corect pus nu exista tratament care sa opreasca boala.Daca pacientul este corect urmarit se opereaza cit mai precoce metastazele aparute, chirurgia fiind singura metoda eficienta de incetinire a intinderii leziunilor.Chimioterapia, indiferent de protocolul utilizat este doar paleativa, si, parerea mea este ca in fata unei asemenea boli familia trbuie corect informata despre evolutie, care DACA DIAGNOSTICUL A FOST CORECT PUS are o rata mica de supravietuire la 5 ani.
-
Conf.Dr. Anca Zbranca,
Medic primar dermatologie,
colaborator ROmedic

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.