Metastaze osoase

413 comentarii 1 2 34 ..... 13 14 Înainte ›
0
29-04-2012, ora 11:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi, in general nu trebuie plecat de la gandul ca "o sa mearga rau"... pastreaza optimismul, pentru ca in medicina si in special in oncologie, lucrurile merg de multe ori dupa regula "de fier" numita VAZAND SI FACAND. pastreaza-ti si tu optimismul, deci !
0
29-04-2012, ora 11:49
Crytssy
Nu este medic/terapeut
Crytssy
Multumesc !!!
0
29-04-2012, ora 13:21
Crytssy
Nu este medic/terapeut
Crytssy
buna ziua din nou, domnule doctor
Pentru simplul fapt ca mi-ati castigat intreaga admiratie si incredere, as dori sa aflu parerea d-voastra cu privire la medicina naturista.Si aici ma refer la tratamentul homeopat in cazul chimioterapiei.Dumneavoastra credeti ca un tratament homeopat adjuvant este folositor?
Ma tot gandesc de cateva zile sa merg si la un medic naturist cu diagnosticul si cu toate analizele ce le detin, pentru ca sincer vorbind as vrea sa incerc absolut tot ce e posibil omeneste pentru a o tine pe mama cat mai mult timp in viata, binenteles in "putere", ca sa ma exprim asa, si fara sa afectez tratamentul normal medical care i se aplica.
V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea da ceva sfaturi in privinta asta, bazate sau nu pe experienta dumneavoastra!
Multumesc, o zi linistita sa aveti!!
0
29-04-2012, ora 16:23
Crytssy
Nu este medic/terapeut
Crytssy
buna Mara,
Ce noutati mai ai? Cum mai e mama ta? Cand mai ai timp, da-mi si mie de stire te rog !! Ai grija de tine si de voi!!
Sanatate si sa auzim numai de bine !
0
29-04-2012, ora 16:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
bazate nu numai pe experienta mea limitata cat si pe cea a intregii lumi medicale si stiintifice, medicina asazis "naturista" nu aduce nici un beneficiu, de absolut nici un fel. ca atare orice mijloc din acesta, dupa parerea mea, poate fi folosit atata timp cat indeplineste cel putin urmatoarele conditii:

1) cineva sa DEMONSTREZE ca nu face nici un fel de rau obiectiv; motivul este evident.
2) sa nu coste nimic; pentru ca neaducand niciun beneficiu obiectiv, ci doar psihologic, cum s-ar zice, nu merita sa fie platite, cu indiferent cat de putini bani.
0
29-04-2012, ora 19:53
Crytssy
Nu este medic/terapeut
Crytssy
Am inteles ideea, ca atare am sa folosesc banii pentru acea consultatie in alte scopuri :)). Multumesc din nou
0
29-04-2012, ora 22:26
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Buna seara,
Crytssy, cred ca sunt bine... Tocmai ce am ajuns de la spital si am citit ce ai mai scris atat tu, cat si domnul doctor, desi sunt franta... Astazi a murit colega de salon a mamei, dupa niste chinuri cumplite... De ieri incontinuu i-a tinut lumanarea sotul si fiica, iar eu eram langa mama. Am insistat sa ne mute, dar nu s-a putut decat in momentul in care doamna respectiva a murit si a trebuit dezinfectat salonul. Imi venea sa fug, dar trebuia sa stau in fata mamei mele, ca ea sa nu vada cum curge viata din acea femeie. Asa ca am asistat la un deces in direct, venit dupa ore lungi tare... cele mai lungi traite de mine pana in secunda aceasta de viata... Nu pot sa spun cate ganduri m-au trecut si care le era natura...
Mama e... binisor. Doarme foarte mult. O trezesc sa-i dau sa manance si adoarme cu mancarea-n gura. Cere foarte multa apa si observ ca i se umfla si mainile. Imi spune ca se simte moale, iar tensiunea vad ca-i e in scadere. TOTUSI, medicul ei ne-a spus ca nu vede in acest moment posibilitatea unui deces iminent, pentru ca organele interne nu-i sunt afectate, ca mama are un tonus relativ bun si ca spera sa fie bine. Eu il cred pe cuvant, ca sa pot merge mai departe...
Crytssy, sanatate multa!
0
29-04-2012, ora 22:36
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Domnule doctor,
Am cautat medicamentul respectiv la o sumedenie de farmacii, dar nu l-am obtinut.
Nu am pile, nu am cunostinte, nu am rubedenii in mediul farmaceutic care sa ma poata ajuta. Azi a fost o zi nebuna de tot pentru mine si nu am avut timp sa mai umblu. Oricum e duminica si majoritatea farmaciilor sunt inchise. De maine dimineata sunt din nou pe pozitii.
Tare greu se mai obtine acest medicament.
Domnule doctor, va voi scrie imediat ce reusesc sa obtin acest medicament.
O seara buna!
0
30-04-2012, ora 00:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu se obtine deloc greu, dar faptul ca a fost week-end, poate nu a ajutat. variantele sunt: fie Femara (ca denumire comerciala) sau, ca generice/denumirea substantei, anastrozol sau letrozol.
0
30-04-2012, ora 09:48
Crytssy
Nu este medic/terapeut
Crytssy
Buna Mara,
Am citit postul tau, si vreau sa te intreb, mama unei fetite de-a mea lucreaza la o farmacie, vrei sa ma interesez si eu aici, si daca e cazul si reuseste sa-l faca rost, sa-ti trimit cumva medicamentul?
Mai incearca si daca nu reusesti, nu ezita sa ma anunti, cred ca si tu ai face pentru mine acelasi lucru daca ar fi nevoie, inteleg si stiu foarte bine nevoia ta de a o tine cat mai mult langa tine pe mama ta.
Ai grija de tine si da-mi de stire, daca te pot ajuta cumva, n-am sa ezit sa incerc s-o fac!!!
Sanatate si sa auzim numai de bine !!!
0
01-05-2012, ora 16:00
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Buna ziua!!!
Crytssy, multumesc pentru ajutorul tau si pentru faptul ca esti dispusa sa ma ajuti, dar am gasit medicamentul!!!!!! Uraaa!!!
Totusi, sunt oarecum dezamagita pentru ca am fost, domnule doctor, asa cum m-ati sfatuit la medicul mamei si i-am spus ca am auzit de un anumit tratament cu Arimidex si stiu ca nu are cum sa ni-l prescrie, dar noi deja il avem si ca am dori sa incercam si aceasta varianta. Sincer, ma asteptam la o reactie ciudata din partea dumneaei, dar nu a fost asa, doar ca mi-a spus ca ea nu doreste sa mergem pe Arimidex, ci pe Tamoxifen, pentru ca are o arie mai larga de actiune si efecte mai rapide. Am insistat cu Arimidexu', am subliniat ca il am si ca noi chiar vrem sa mergem tintit pe san ca sigur de acolo vine boala, dar dumneaei mi-a spus clar 'lasa Arimidexu' si cumpara Tamoxifenu". Nu e problema, il cumpar, nu e vorba de bani, dar nu stiu cum sa fac. Am inceput sa umblu in farmacii si dupa Tamoxifen, dar nu se gaseste.
Ma tot gandesc sa merg maine sa-i spun ca nu gasesc si sa ma lase sa merg pe Arimidex pentru ca eu nu astept pana reapare pe piata Tamoxifenul. Iar daca tot nu-mi permite, eu incep sa-i dau mamei Arimidex fara acordul dumneaei. Oare fac bine?!?!...
0
01-05-2012, ora 16:03
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Crytssy, sa inteleg ca lucrezi in invatamant? Si eu la fel! Facem parte din acelasi sistem (bolnav) :)
Sanatate mamei tale si, vorba ta, s-auzim numai si numai de bine!
0
01-05-2012, ora 16:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca mama este la menopauza de cel putin 5 ani, eu as fi mers pe arimidex. insa si tamoxifen este o varianta acceptabila, chiar daca dupa parerea mea, inferioara arimidexului, la pacientele la menopauza. in schimb tamoxifen este cu mult mai ieftin, deci daca il gasiti, e mai comod.

totusi, problema principala care se pune este INCEPEAREA ODATA a unui tratament ! cate zile mai are de gand sa taraganeze initierea tratamentului, la cum decurg lucrurile?

vedeti cum va intelegeti cu el, oricare din variante e acceptabila, in definitiv el va stii cel mai bine, caci e cel mai aproape de pacienta momentan, dar ceva trebuie inceput, si cat mai repede !
0
01-05-2012, ora 18:00
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Domnule doctor, daca eu (la sfatul dumneavoastra, bineinteles) nu mergeam cu propunerea INSISTENTA (am mai fost o data si mi-a spus ca nu poate da tratament hormonal pentru ca nu stim unde e tumora primara) de a-i aplica mamei un tratament de natura etiologica, medicul mamei NICI ACUM nu ne-ar fi recomandat vreo medicatie... Stiu acest lucru 100%. De maine eu ii dau mamei Arimidex, indiferent de parerea dumneaei.
Zi buna si multumesc inca o data de sfaturi!
0
02-05-2012, ora 12:07
Crytssy
Nu este medic/terapeut
Crytssy
buna Mara,
da, intr-adevar lucrez in invatamant, numai ca in domeniul "sport de performanta", insa tot de minister suntem finantati, ca si scolile, si tot profesori suntem, avantajul este ca selectia copiilor ne-o facem noi, si nu trebuie sa ne batem capul cu toti..
Altfel sper sa aud vesti bune despre mama ta.Eu acum m-am intors de la spital, unde am lasat-o pe mama pentru a treia serie de citostatice, la care se adauga si ultimul medicament, avastin, sa vedem ce va urma.
Sanatate multa si sa auzim numai de bine !!!!
0
02-05-2012, ora 18:56
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Numarul trombocitelor a ajuns la 22 000...
Ieri i-au pus 3 pungi cu trombocite (ser, sau cam asa ceva, nu plasma ca e alergica), dar vad ca nu a avut niciun efect.
Ufff...
0
02-05-2012, ora 21:17
Crytssy
Nu este medic/terapeut
Crytssy
Imi pare rau sa aud ca problema trombocitelor nu se rezolva deloc, ba mai mult tinde sa se inrautateasca... Sincer nu stiu ce sa spun...
Analizele mamei au iesit bune, maine urmand sa i se administreze perfuzia... Presupun ca la mine e alta situatia pentru ca s a stiut clar punctul de plecare si s a inceput imediat tratamentul, chiar daca este foarte avansat si la mama, este stadiul IV, iti imaginezi...
Nu pot decat sa-ti spun sa incerci sa fii tare si sa avem incredere in Dumnezeu.si sa sper ca o sa auzim si de bine !!!!
0
03-05-2012, ora 10:09
Crytssy
Nu este medic/terapeut
Crytssy
buna ziua, domnule doctor,
revin cu o intrebare, care poate parea puerila dat fiind faptul ca mi-ati explicat ca tumora ar putea deveni operabila doar in cazul in care nu exista metastaze, doar ca azi dimineata am aflat ca mamei ii schimba tratamentul.Am pus mana repede pe telf si l-am sunat pe asistentul medicului mamei ( pentru ca dupa cum bine spuneati intr-un alt comentariu, nu mereu trebuie deranjat medicul primar care poate fi foarte ocupat) si acesta m-a lamurit.Mamei i-a mers chiar foarte bine cu docetaxelul, dar pentru ca i-a sosit avastinul, trebuie schimbat cu paclitaxelul, ca sa le poata combina. Intrebarea obsedanta, si totodata teoretica in privinta raspunsului, exista cazuri in care bolnavul a raspuns pozitiv la chimioterapie si atunci chiar daca exista metastaze osoase, se poate extirpa intregul san?
in speranta ca nu va deranjez prea tare, astept cu nerabdare raspunsul.Multumesc
0
04-05-2012, ora 00:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca in prezenta unor metastaze multiple, inclusiv osoase, si pot fi si NUMAI osoase, chiar in urma unei remisii TOTALE a tuturor leziunilor vizibile prin tehnici imagistice, rezectia chirurgicala a sanului ramane total contraindicata. nu aduce niciun beneficiu, in schimb este foarte complicata, riscanta si cu siguranta mutilanta. de fapt de la aceste practici s-a plecat, in oncologie, acum mai bine de 150 de ani, de la un chirurg renumit, numit Halsteadt, care a impus o practica a operatiilor super-radicale, mutilante si grele, pentru cancerul la san in practic orice stadiu. rezultatele erau, pentru orice cancer mai avansat, dezastruase pentru paciente, dar totusi practica a tinut pana inca dincolo de jumatatea secolului 20. astazi insa, stim mai bine!
0
04-05-2012, ora 08:11
Crytssy
Nu este medic/terapeut
Crytssy
Multumesc pentru raspuns,
intrebarea v-am adresat-o pentru ca, informandu-ma despre actiunea avastin, am inteles ca oxigenul care alimenta celulele tumorii n-o s-o mai faca, asadar celulele acelea se vor necroza, cred, si ma intreb atunci ce se va intampla? pentru ca, la cum ma gandesc eu logic, niste celule vii, care nu se mai oxigeneaza si mor, intra in putrefactie, nu? Imi puteti cumva explica mecanismul?
Poate nu e prea clara intrebarea, dar credeti-ma ca azi-noapte nu m-am prea odihnit, dat fiind faptul ca am citit si efectele secundare iar acea posibila perforare a intestinului m-a dat peste cap, chiar daca stiu ca nu se va intampla, sau cel putin sper... Dimineata am vorbit la telf cu mama si era ok, dormise bine, si in afara faptului ca era putin rosie la fata( ceea ce i s-a intamplat in primele doua zile si la docetaxel, se simtea bine.
Multumesc, o zi linistita va doresc
0
04-05-2012, ora 13:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
putrefactia este un fenomen care tine mai mult de biologia ecosistemului mai mult decat de cea umana. implica degradarea unui organism de catre natura in sine, in mare parte prin bacterii care il digera. nu se intampla asta in mediul intern uman. ma tem ca intrebarile tale deja depasesc arealul medicalului si intra pe cel al biologiei celulare, care nu este domeniul meu principal, iar oricate cunostinte as avea, multe sau putine, tot nu pot sa te lamuresc mai mult decat poti sa te lamuresti singura citind pe internet orice documentar. in princiapl, celulele distruse din organism sunt degradate complet de catre sistemul imunitar, asta e principalul pe care trebuie sa il stii.
0
04-05-2012, ora 18:36
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Buna ziua!
Nu pot sa nu va impartasesc voua, prietenilor mei de aici - Crytssy si domnul doctor RaulDuke - ce zi buna am avut!
In primul rand vreau sa va spun ca am aflat (dupa lupte 'seculare') de ce numarul de trombocite este in asa drastica scadere. Un medic tare dragut mi-a explicat ca celule sanguine sunt produse la nivelul sternului. La mama, sternul este mancat tot de boala si nu mai poate produce aceste celule, de aceea ele scad (acea umflatura la gat, de care va tot spuneam, nu este o adenopatie, asa cum imi spusese mie un medic rezident, ci o leziune a osului). Ni s-a recomandat sa mergem sa donam sange pentru a se face acel concentrat trombocitar si eritrocitar de care mama are atata nevoie! Am mers de dimineata eu, sora si fratele meu sa donam sange si ne tot gandeam cum sa facem sa mai adunam oameni. Din intamplare, fratele meu a inceput sa vorbeasca cu una din persoanele care venise sa doneze pentru acel bon de masa. Acel domn a fost impresionat de cazul nostru si, mai ales, emotionat ca ne-a vazut pe toti trei acolo si s-a oferit sa doneze si el pentru mama. In total 17 (!!!!!) persoane au donat astazi sange pentru mama mea!!!! E o minune! Le-am multumit cu cele mai alese cuvinte si ma voi ruga pentru ei, ca pentru mama mea. Luni, alti 10 colegi de facultate ai fratelui meu vor veni sa doneze pentru mama. Cum sa nu ma bucur?!?!

In rest, va mai spun ca ii dam mamei Arimidex. E prea devreme sa se vada rezultatele, dar noi nadajduim ca va fi bine. Mama e tot slabita, mananca foarte putin si e mereu, mereu adormita.

Si o ultima noutate, acel picior tot va trebui amputat pana la urma (dupa ce se creste numarul trombocitelor), de la jumatatea talpii.

Stiu, niciuna din aceste vesti nu este foarte buna, dar eu ma bucur asa, in nimicnicia mea, de faptul ca mai exista oameni altruisti!

Zi buna tuturor!
0
04-05-2012, ora 20:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mama ta avea o biopsie prelevata de undeva ?
0
04-05-2012, ora 21:24
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Da, domnule doctor, mama are facuta o biopsie vertebrala (a fost operata la coloana lombara pentru o decompresie nervoasa pe 6 ianuarie, cu scopul de a-si putea recapata mobilitatea, macar putin). Rezultatul este urmatorul:
"Parte moale: atrofie marcata a tesutului muscular striat. Nu se constata celule tumorale. Os: decalcificare depasita. Se observa "umbre" de lamele ososase si "umbre" de celule posibil epiteliale tumorale dispuse in plaje, ceea ce orienteaza diagnosticul spre o posibila metastaza de carciom nediferentiat. Diagnostic diferential dificil cu un plasmocitom.
A se investiga suplimentar pentru alfa-fetoproteina, antigenul carcino-embrionar, imunoelectroforeza si proteina Bence-Jones"
Mentionez ca aceste investigatii s-au facut si, inafara de antigenul carcino-embrionar (550!!!) care avea o valoare foarte mare, restul sunt in parametri normali.
0
05-05-2012, ora 08:54
Crytssy
Nu este medic/terapeut
Crytssy
buna dimineata
In sfarsit auzim si de bine, Mara, am tot sperat asta si sincer ieri m-am tot gandit la voi, pentru ca nu mai stiam nimic, m-am trezit de dimineata cu gandul sa te salut !!! Ma bucur ca se va rezolva cu trombocitele, si sper ca asta sa fie numai inceputul vestilor bune!!
Domnule doctor, multumesc din nou pentru incercarea de a ma ajuta.Mama e ok, deocamdata nu se simte in niciun fel, azi o iau acasa.
Sanatate multa si sa auzim numai de bine !!!!
0
05-05-2012, ora 10:58
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Crytssy, ma bucur sa aud ca mama ta "nu se simte in niciun fel" - e mult mai bine decat sa se simta rau si sa vezi ca nu mai poate... Si eu as vrea sa o aduc pe mama acasa, mai ales ca ea spune mereu ca ii este dor de camera ei roz :), dar stiu ca starea ei nu permite acest lucru. Este deja de doua saptamani in spital si cu siguranta mai are de stat cel putin pe atat.
Multa sanatate va doresc si eu! Sa dea Dumnezeu ca toata medicatia sa functioneze struna in cazul mamei tale si sa se simta bine cat mai mult timp.
Zi senina!
0
07-05-2012, ora 13:05
Crytssy
Nu este medic/terapeut
Crytssy
Buna ziua
Spera ca mama ta se simte din ce in ce mai bine, Mara.. Dupa noul tratament mama a avut ceva dureri de articulatii, si presupun ca e normal.Azi se simte mult mai bine, a si mancat mai bine, asa ca din nou imi ramane speranta.
Am vrut doar sa te salut !!
Ai grija de tine, si implicit de a ta mama, sanatate multa si sa auzim numai de bine!!!
0
08-05-2012, ora 19:21
MaraTom
Nu este medic/terapeut
MaraTom
Crytssy, te salut si eu.
Ma bucur sa aud de bine la tine. La mine nu e asa de bine.
De dimineata medicul m-a chemat in cabinet si mi-a spus niste lucruri care m-au devastat - mama mai are doar 8000 de trombocite... Nici concentratul trombocitar, nici plasma nu functioneaza. Piciorul acela nu poate fi, deci, amputat si va fi lasat acolo (desi el e putred, efectiv). Mi-a mai spus ca nu vrea sa ma sperie sau sa para dura, dar in momentul in care trombocitele vor ajunge la 0 (adica pe saptamana viitoare), cel mai probabil se va declansa o hemoragie interna si asta va insemna sfarsit. Mi-a spus frumos ca nu au ce sa ii faca. Chiar daca organele interne nu sunt afectate, maduva ei este foarte bolnava si, in cel mai scurt timp, mama mea va pleca...
Sunt revoltata si mi-e ciuda pentru ca in ultimele zile mama s-a simtit excelent! I-a revenit pofta de mancare, spune iarasi glume, nu mai este adormita mereu si e chiar mai rosie in obraji. Imi spuneam in mintea mea ca Arimidexu' isi face efectul (desi stiam de la domnul doctor Raul ca rezultatele se vad abia in cateva saptamani, dar mintea mea asa vroia sa creada) si ca am intrat si noi, in sfarsit, pe un fagas normal. Dar nu a vrut Dumnezeu sa ne ajute deloc... Tare-s suparata pe El...
Domnule doctor RaulDuke, va multumesc pentru toate sfaturile si tot ajutorul acordat. Eu lupt in continuare, dar, se pare, ca am pierdut, in cele din urma.
0
08-05-2012, ora 20:00
Crytssy
Nu este medic/terapeut
Crytssy
buna Mara,
imi pare nespus de rau sa aud asemenea cuvinte, sincer, mai ales in aceste momente in care si eu sunt destul de deprimata.Se pare ca noul tratament ii cauzeaza ceva probleme mamei, este foarte slabita si nu prea are pofta de mancare, abia se misca pana la toaleta si inapoi. Plus ca n-a avut scaun de joi, azi l am sunat pe medic si mi a spus ca i pot da un laxativ, iar maine am sa l sun din nou, ca ma gandesc sa nu i fi scazut neutrofilele, sa vedem.O dor si articulatiile, toate, si la maini si la picioare, ce mai, nu e ok.
Cat de supararea ta catre Dumnezeu nu cred ca e cazul, El stie cel mai bine ce e scris fiecaruia din noi, si desi mi-e imposibil sa accept si eu, stiu ca si mama tot acolo va ajunge... Sunt optimista si cu sperante, dar o sa se faca tot voia Lui...
Ce sa-ti mai spun, sper sa ai forta si putere sa depasesti momentul, nu uita ca eu aici ma gandesc si ma rog pentru voi mereu, ca si pentru mine, sa avem forta sa trecem peste tot ce va fi !!!!
0
08-05-2012, ora 20:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate intr-adevar, lucrurile arata foarte rau, dar lucrurile inca nu s-au sfarsit. chiar daca se afla intr-un probabil CID, daca este constienta, inca exista motiv pentru lupta. trebuie sa primeasca masa trombocitara si plasma, sa stea in pat si sa se protejeze cat de mult poate de orice lovitura sau taietura sau chiar si orice zgarietura. este foarte greu, mai ales in conditiile membrului inferior ischemic, care nu poate fi tratat, sa se recupereze lucrurile, dar teoretic este posibil, cel putin.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
413 comentarii 1 2 34 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: