mi s-a recomandat laparoscopia... nu este mai bine sa ma opereze clasic?

07-03-2007
Lera
Nu este medic/terapeut
Lera
Eu am liateza biliara si medicul mi-a recomandat sa fac laparoscopie, am auzit ca laparoscopia nu-i chiar buna si este mai bine sa ma opereze clasic, adica sa ma taie si sa-mi scoata vizica biliara.
2 comentarii
0
07-03-2007, ora 00:00
anditof
Identitate neconfirmată
anditof
Colecistectomia laparoscopica (scoaterea veziculei biliare cu ajutorul laparoscopului) este o operatie care se efectueaza de rutina in ziua de azi si nu supune pacientul la un stres chiururgical foarte mare in comparatie cu operatia clasica (operatia se realizeaza cu ajutorul unor tuburi care se introduc in abdomen). In plus recuperarea se face in aproximativ 3-7 zile. Deci daca nu exista alte complicatii va sugerez sa acceptati operatia facuta laparoscopic.
0
07-03-2007, ora 00:00
Iuliana Zamfirescu
Nu este medic/terapeut
Iuliana Zamfirescu
Un alt avantaj al interventiei laparoscopice este faptul ca apar mai rar complicatii postoperatorii.
E bine sa consultati cel putin 2 medici inaintea operatiei pt a vedea daca interventia chirurgicala e cea mai indicata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Complicații în chirurgia clasică față de chirurgia laparoscopică
  •