muci dupa operatie de polipi

24-02-2013
corina gheorghita
Nu este medic/terapeut
corina gheorghita
Mentionez ca am o fetita de 3 ani si 5 luni. Pana la varsta de trei ani fetita nu racea sau rosu in gat decat foarte foarte rar, se infunda insa pe trompa iar de trei ori i-am facut timpanograma si presiunea in ureche iesea foarte scazuta. Medicul ne-a rec sa tratam medicamentos si asa am facut dar pentru ca aceste episoade se repetau des ne-a recomandat sa o operam de pollipi ptr ca spuneau ca sunt destul de mari si ca acestia sunt cauza. Asa am facut in luna octombrie a anului trecut. Vreo 2-3 saptamani a fost bine dar apoi a inceput calvarul:muci care curg la inceput cate putin apoi din ce in ce mai mult aposi dupa care se scurg mult in gat copilul are o flegma in gat tuseste, am facut vreo doua bronsiolite, o pneumonie a luat antibiotice:genta injectabil, cefotax, augumentin plus picaturi vibrocil, bixtonim, si preparat (cloramfenicol, dexa, ser efedrinat), aerius, nurofen etc. Problema e ca sta o saptamana curata si apoi incepe iar.Acum este si foarte ragusita precizez ca febra nu face tuseste productiv. doar putin dimineata. Ii dau nurofen, aerius, picaturi preparate in nas, trag cu batista muci, suge vitamina c cu propolis si echinaceea. Ce as putea sa fac sa nu se mai repete asa des. I-am facut ei si toata familia exudat nazo-faringian si au iesit negative, medicul ORL ne-a spus dupa doua lunide la operatie ca polipii sunt la loc. E posibil sa-i refaca atat de repede? Si ce sa fac sa nu-i mai scap mucii in bronhii? Scuzati atata scris dar sunt disperata, va multumesc din suflet
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul