muscatura de caine - antirabic

12-01-2009
nitzza
Nu este medic/terapeut
nitzza
Aseara m-a muscat un caine de picior(prin colanti si blugi), am ajuns acasa si am vazut ca decat ma zgariat putin, mi-am curatat rana cu rivanol si am pus antibiotic praf.Acum nu stiu ce sa fac este necesar sa merg la spital sa imi fac acel vaccin antirabic? Astept un raspuns!
4 comentarii
0
12-01-2009, ora 19:23
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Nici rivanolul nici antibioticul nu te feresc de turbare.Rabia se transmite prin contactul salivei ciinelui cu singele muscatului.ACuma teoretic oricine e muscat poate face rabie.Practic se fac vaccinari numai in cazul in care intr-o zona se cunoaste ca ar exista un animal turbat.Ia legatura cu un infectionist si vei primi indicaatia corecta
0
12-01-2009, ora 23:46
nitzza
Nu este medic/terapeut
nitzza
Va multumesc pentru indicatii.Am fost la spitalul de boli infectioase si mi s-a facut un vaccin antitetanus.Deasemenea mi-au spus ca nu s-a inregistrat nici un caz de rabie in oras si ca este suficient acest vaccin tinand cont de faptul ca muscatura a fost prin blugi.Este adevarat, pot sa stau linistita acum?Va mai spun ca ma doare mana destul de rau de la vaccin, dar am auzit ca este nornal.
0
12-01-2009, ora 23:52
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Da, doare...uneori apare si o inflamatie locala dupe 2-3 zile.
0
13-01-2009, ora 00:08
nitzza
Nu este medic/terapeut
nitzza
Va doresc o seara placuta si multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.