muscatura de capusa

21-09-2017
Yasminnee
Nu este medic/terapeut
Yasminnee
buna ziua. cu aproximativ o saptamana in urma am descoperit pe coapse o ciupitura ce ma manca cu un punctulet de puroi( aprox 2 cm).Nu stiam ce m -a ciupit...am banuit ca un paianjen... m-am dat cu fenistil gel si aproape a trecut, mai greu dar s-a retras. Am schimbat lenjeriile si tot ce se putea schimba. Acum vreo 3 zile am descoperit la incheietura manutei fetitei mele de 8 luni o ciupitura cat toate zilele( tot cam doi cm), umflata, tare si rosie ( fara punct de puroi ). am zis ca o fi ciupito un tantar... am dato si pe ea cu mixtura si dupa 3 zile deja e retrasa si se vede punctul unde a fost ciupita. azi am schimbat din nou lenjeria, am bagato in masina de spalat si surpriza... am gasit o capusa cu putin sange in ea langa masina de spalat. Acum imi este teama, sunt sigura ca ne-a ciupit capusa(avem un catelus) Intrebarea mea este daca capusa nu s-a infipt in piele...si doar ne-a ciupit, iar zona ciupita nu si-a schimbat dimensiunea si se retrage.. exista vreo posibilitate sa ne fi infectat cu boala lyme? este necesar sa ajung la medic ?
1 comentarii
0
21-12-2017, ora 01:33
Mimosa
Nu este medic/terapeut
Mimosa
esti paranoica fata ! Traiesti in secolul fricii prin propaganda si de aceea. Capusile nu fac nimic decat la cei care au frica de ele. Deja frica pura de o boala duce la simptome. Boli psihosomatice. Daca ai auzit. AM fost muscati de N capuse si nu am facut nimic. Dar cine are frica de ele daca e muscat va face ceva caci frica duce la somatizare.
Insa degeaba iti spune eu ca pe tine probabil acum numai o analiza te mai linisteste. Insa daca iese din greseala pozitiva deja esti bolnava si mai rau.
---------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scot căpușa - prin tragere sau rotire?
  • Repelente împotriva căpușelor
  • Profilaxia bolii Lyme după mușcătura de căpușă
  • Metode de evitat pentru îndepărtarea căpușei
  • Prevenirea mușcăturii de căpușă
  • Gelul cu acțiune antibiotică ce poate preveni boala Lyme
  • Substanța de tip ciment secretată de căpușă ar putea fi folosită ca bioadeziv pentru țesutul uman
  • Atenție la căpușe!
  • Mușcătura de căpușă ne expune riscului pentru 6 boli extrem de grave
  •