Nără înfundată

16-01-2018
NarcisSN
Nu este medic/terapeut
NarcisSN
Buna seara. Am o mică/mare problema. Nu pot respira cu amândouă nări simultan. De cele mai multe ori respir cu nara stanga. Uneori respir cu nara dreapta dar din când in când. Atunci cand respir cu nara dreapta vreau sa spun ca defapt respir cu amândouă simultan. Când e înfundată mereu am senzația ca îmi curge nasul. Dar nu e așa. Am stat și tot m-am gândit chestia asta bănuiesc ca a apărut de când eram mic cred ca in jurul vârstei de 10-11 ani. Acum am 21. Când eram mic aveam probleme cu nara dreapta mereu dacă ma enervam sau orice îmi curgea sânge din nas din senin.
Am fosta doctor și au hotărât sa ma cauterizeze. (Bănuiesc ca așa se spune). Întrebarea mea este: de ce se întâmpla asta? Cauterizarea afectează cu ceva? Odată ce am fost cauterizat e posibil sa se fi întâmplat ceva? Multumesc.
1 comentarii
0
17-01-2018, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nasul este un filtru cu multiple alte functii de incalzire a aerului s.a
E absolut normla ca organismul sa Varieze fluxul de aer in functe de necesitatea de oxigen, caldura aerului s.a.
doa daca respiratia nazala e ingreunata si te forteaza sa respiri pe gura, inacest caz se recurge la tratament la ORL
daca nu ajuta se recurge la operatii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.