nas infundat copil mic

30-05-2009
IOANA1980
Nu este medic/terapeut
IOANA1980
Buna ziua, sunt o mamica de 27 ani disperata de nasucul baiatului. Am un baietel de 11 luni si avem mari probleme cu nasul de 2 luni ii pun picaturi in nas, zi de zi. Am fost la pediatru si imi da vibrocil, apa de mare colargol, ser efedrinat, ser fiziologic, nimic nu mai merge. Inainte avem probleme noaptea dar acuma trebuie sa ii pun de fiecare data picaturi, cand doarme, cand mananca, cand bea apa ca altfel mi le refuza pe toate din cauza ca nu poate respira. Folosesc si batista bebelusului pun si apa in camera ca sa mentin umezeala Ce pot sa fac va rog sa imi spuneti. Va multumesc
2 comentarii
0
30-05-2009, ora 21:00
raalluu
Nu este medic/terapeut
raalluu
Buna Ioana. vorbeste cu pediatrul daca nu ar fi bine ca cel mic sa faca o cura de aerosoli de vreo 5-6 zile cu dexametazona, acc si ser fiziologic. In cazul asta iti trebuie un nebulizator care e relativ scump, in jur de 250 de ron, dar merita. Eu i-am facut baietelului meu cura de aerosoli de fiecare data cand a fost racit si acum nu avem probleme. Succes.
0
29-06-2009, ora 16:13
edward_zone
Nu este medic/terapeut
edward_zone
si noi am avut aceeasi problema pe la 7 luni si nu a trecut decat cu dexanetazona flixntide adrenalina ser fiziologic la nebulizator. este tratament profilaxic pentru caile respiratorii si plamani. sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nas înfundat la bebeluși - abordare corectă și tratament
  •