nas infundat la bebelusul de 11 luni

04-01-2012
Dana1910
Nu este medic/terapeut
Dana1910
buna ziua!!! am o fetitza de 11 luni si de 2 zile are nasucu infundat... ii dau cu ser fiziologic... ii scot mucisori cu aspirator nasal...dar degeaba.. mucisori curg in continuu...nu stiu ce sa ii mai fac...cand simte aer rece stranuta f des...
Nu se poate odihni noaptea...si nu face febra...
astept un rsp... multumesc!!!
2 comentarii
0
04-01-2012, ora 19:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Chiar daca nu face febra du-o la medicul de familie la un control. Tu aspira-i nasucul, dar nu exagera. Doar o data pe zi, daca e cazul. Intreaba medicul de familie daca ii poti cumpara un sirop Ketof, se da jumatate de masura de 2, 5 ml pe zi.Nu va mai fi atat de sensibila la aer rece. Trebuie sa o obisnuiesti cu atmosfera de afara, chiar si atunci cand temperaturile scad ; o imbraci adecvat si o scoti mai des afara. Are aproape 1an, poti incerca sa-i cumperi si un sirop de Imunogrip junior ; va fi mai rezistenta fata de raceli.
0
10-01-2012, ora 00:08
Dana1910
Nu este medic/terapeut
Dana1910
Multumesc de raspuns..deocamdata noi locuim in spania si pediatra i-a dat doar ser fiziologic...dar am fost la farmacie si mi-a dat ceva ptr nasuc infundat.. pe moment i-a trecut cu aceea solutie... poate respira...dar are tot timpul mucisori..plimbarea bebelusului se face zilnic... macar o jumatate de ora...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nas înfundat la bebeluși - abordare corectă și tratament
  •