Neoplasm malign, stadiul 2!

08-02-2007
alexandru20
Nu este medic/terapeut
alexandru20
Mama mea a fost operata in urma cu trei ani de cancer la san. A facut citostatice, i-a fost extirpat sanul in urma acestui tratament si nu mai are voie sa faca nici un efort fizic. Va rog sa-mi raspundeti daca e posibil sa-i prelungeasca viata. Astazi mi-a spus ca a auzit ea ca mai mult de 5 ani nu rezista nimeni si ca mai are de trait doi. Am intrebat-o special ce tip de boala are ca sa va scriu sa ma linistesc: (neoplasm malign, stadiul 2). Ea sta in stres datorita tatalui meu care bea excesiv si face destul efort pentru boala ei. Va rog sa-mi raspundeti daca e adevarat ca mai are de trait doi si daca exista sanse in cazul ei sa traiasca mai mult!!!
4 comentarii
0
12-02-2007, ora 00:00
danaaaa
Nu este medic/terapeut
danaaaa
Iti pot da un exemplu:
- bunica mea, operata de cancer la san, a mai trait in jur de 10 ani.
Tatal meu diagnosticat miercuri... cu carcinom renal in stadiul III, nu stiu cat va mai trai. E cumplit de trist.
0
14-02-2007, ora 00:00
Iuliana Zamfirescu
Nu este medic/terapeut
Iuliana Zamfirescu
Daca este stadiul 2 si a fost operata inseamna ca s-a rezolvat si nu va mai avea probleme din acest punct de vedere.Stai linistit ! Va trai ca orice om normal.
Totusi, e bine sa evite stresul.
0
02-03-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Buna!la stadiul 2 statisticile spun ca 76% este supravietuirea la 5 ani.Exista riscul de recidiva locala dar ata nimeni nu poate sa stie cand va fi de aceea trebuie controale repetate.Si mama mea are cancer de san stadiul 2.Abia a facut 2 cure de chimioterapie si trebuie sa inceapa si radioterapia.Cu ce a facut tratament mama ta?In afara de chimioterapie a urmat si tratamente naturiste?Sanse sa traiasca pest 5 ani siur sunt, asta depinde de organismul fiecaruia.Ii doresc multa sanatate mamei tale si sa o incurajezi mereu, sa nu se mai gandesca la rau ci numai ca totul va fi bine.Gandirea pozitiva este foarte importanta.
0
14-11-2007, ora 00:00
ve_ro
Nu este medic/terapeut
ve_ro
Daca este adevarata teoria unor vindecatori naturisti precum ca operatia nu elimina celulele canceroase din sange si limfa, atunci poate n-ar strica si un tratament naturist(de obicei cu spanz sau marul lupului), dar facut sub indrumarea unor persoane pricepute(Ene Fanica Voinea, Virginia Faur, Szilaghi, Pop, s.a-scuze daca le-am stalcit numele).Desigur ca nu trebuie sa omitem regimul alimentar-eu ma ghidez dupa retetele culinare pt.bolnavii de cancer recomandate de autorul D.D.Chiriac, miscarea in aer curat si gandirea pozitiva, credinta in Dumnezeu.Am auzit despre supravietuitori si de mai mult de 20 de ani, asa ca...important este sa speri.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.