Neoplasm pulmonar dreapta

10-08-2011
Amorre mio
Nu este medic/terapeut
Amorre mio
Buna seara, Prietenul meu a fost diagnosticat cu aceasta boala in martie 2011. A facut doua tomografii, una in martie si alta in iulie, si as vrea daca stie cineva sa imi explice urmatoarele:Rezultatul la a doua tomografie:
-Cresterea contitatii de lichid pleural dreapta de max.5cm grosimea in portiunea posterioara si 6, 5 cmgrosime la nivel aplicat; - progresia atelectaziei pulmonare, dar fara a se precizadimensiunea masei tumorale hilare dr.Concluziile la acest examen au fost:
Masa tumorala hilara si suprahilara dr.invaziva.
Determinari secundare cerebrale

Masa tumorala selara si supraselara
Aspect neconcludent la nivelul vertebrei L.1
Va multumesc anticipat pentru ajutorul dumneavoastra.
11 comentarii
0
10-08-2011, ora 20:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci omul dupa toate probabilitatile are un cancer pulmonar cu metastaze cerebrale, dupa ce descrii tu acolo. nu a urmat nici un fel de tratament ? cine i-a recomandat aceste tomografii ? zi-ne mai multe detalii medicale, te rugam !
0
10-08-2011, ora 21:20
Amorre mio
Nu este medic/terapeut
Amorre mio
Prima tomografiile a fost recomandate de doctorul de la spitalul TBC Bacau, dupa care i s-a facut si o bronhoscopie iar rezultatul nu a fost concludent nici la Bucuresti si nici la Bacau si a doua a facut-o la spitalul militar Bucuresti, iar intre cele doua a urmat 3 cure de chimioterapie.
Acum mai nou i s-a recomandat sa faca radiostezie si inca 3 cure de chimioterapie la Iasi.
Eu nu ma pricep la termenii medicali scrisi pe rezultatul de la tomografie, desi i-am cautat pe internet nu am gasit nici un raspuns, dar nu inteleg de ce daca are metastaza nici un doctor nu ii spune nimic, desi el a cerut sa i se spuna adevarul oricat de dureros ar fi.
Multumesc.
0
10-08-2011, ora 21:47
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Amore mio, schimbati medicul daca nu aveti deplina incredere si simtiti ca nu va puteti baza pe el
Pentru bolnavii de cancer este important suportul moral si mai sunt medici care stiu sa il acorde. Explicatiile corecte si expunerea alegerilor si riscurilor tratamentelor fac parte din conduita terapeutica!
Daca terapeutul dansului nu e capabil sa le ofere, schimbati-l!
Sanatate
0
10-08-2011, ora 23:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate in facultatile de medicina din romania nu exista sau cel putin nu a existat cam niciodata vreun singur curs macar despre "CUM SE VORBESTE CU PACIENTUL". imi pare rau, la chestia asta prietenul tau nu va gasi nici o solutie decat din pur noroc, pentru ca nu ajunge sa dea doar peste un medic bine intentionat si cu incredere in ceea ce face, dar si peste unul care are experienta si stie cum se procedeaza in comunicarea diagnosticului si prognosticului mai ales a unui bolnav de cancer.
imi pare rau pentru prietenul tau! cati ani are ? are o biopsie facuta, dintr-o bronhoscopie sau ceva ? diagnosticul a fost transat clar sau e doar o suspiciune ? exista situatii in care se face iradiere si citostatice fara diagnostic 100% cert.
0
11-08-2011, ora 07:29
Amorre mio
Nu este medic/terapeut
Amorre mio
Prietenul meu are 47 de ani si din bronhoscopie nu i s-a facut biopsie, ci doar cele 2 tomografiii..Suspect este faptul ca pana acum l-a examinat 3 medici din 3 centre diferite si nici unul nu i-a spus clar ce are de facut.De la Bacau a fost trimis pentru operatie la spitalul militar din Bucuresti, dar doctorul de acolo a zis ca nu este pregatit pentru operatie, , a venit din nou la Bacau si a facut cele 3 cure de chimio, s-a dus din nou la spitalul militar, dupa care a fost trimis la Fundeni si de acolo l-a trimis la Iasi. Curios este faptul ca dupa prima tomografie nu i-a depistat nimic la creier si dupa ce a facut cele 3 cure de chimio, la a doua tomografie i-a descoperit si determinarile secundare la creier..In rest toate organele examinate au iesit in parametri normali..
Multumesc pentru sfaturile voastre.
0
11-08-2011, ora 09:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu e curios deloc, e doar lipsa de comunicare, respectiv proasta comunicare din partea medicilor catre voi. asa e in romania, efectiv nu ai ce sa faci, decat sa ai noroc.
0
11-08-2011, ora 14:35
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Amore mio, poate ca e deja tarziu - in sensul ca a ales formula de tratament si locul unde il va face
Eu stiu ca la Centrul Oncologic din Cluj sunt medici buni si conditii bune. Nu mi se pare normal sa il plimbe asa de la unul la altul
De ce nu scanezi rezultatele sa le trimiti unui prof la Cluj sa vezi ce zice? (zic si eu asa, n-ar fi o solutie)?
Poate ca nu va raspunde, poate da..Cei din vest procedeaza de multe ori asa - citesti pe net despre un medic bun intr-un anumit domeniu, ii trimiti scrisorile medicale si ceri un sfat
Nu se stie niciodata de unde "sare iepurele"
Raul - omenia si empatia nu se invata in scoli, nici macar la medicina. Insa exista medici care poseda aceste calitati
0
11-08-2011, ora 18:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
wow, mersi ca ne-ai deschis mintea !
0
11-08-2011, ora 21:10
Amorre mio
Nu este medic/terapeut
Amorre mio
Mai dureros e faptul ca putea sa se trateze in Italia dar nu a fact-o de frica medicilor, pentru ca un unchi de al lui a avut tot un cancer la plamani si a fost investigat si fara nici o chimioterapie a fost operat si dupa putin timp a murit. Asa ca a venit in Romania unde a crezut ca lucrurile stau altfel, dar trebuie sa recunosc ca s-a inselat. In tot cazul va multumesc pentru sfaturi.Am sa scanez rezultatele si am sa caut un medic caruia sa i le trimit cat mai curand.
0
12-08-2011, ora 03:12
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Deocamdata nu am auzit nici macar vreun pacient sa spuna ca spitalele din Romania au conditii mai bune. Lipsa banilor a facut ca sistemul de sanatate sa ramana in urma cu dotarile.
Cu trimisul rezultatelor la medici de la Institutul Oncologic din Cluj (IOCN) nu cred ca se poate rezolva ceva, nu stiu daca o sa raspunda cineva mail-urilor fara o consultatie fata in fata. Poate aveti noroc si raspunde, nu stiu. Cred ca sunt sanse cam de 50% sa va primeasca un medic din Cluj daca sunati, dar multe schimbari in ceea ce priveste tratamentul nu cred ca o sa existe pentru ca deja este inceput. Din aceasta cauza exista 50% sanse sa nu se bage peste medicul actual din Bacau/Iasi/Bucuresti. Poate cel mai realist ar fi ca o a doua parere din partea unui medic de la IOCN.
Pe partea de relatie medic-pacient depinde si pe ce medic aveti norocul (sau ghinionul) sa nimeriti.
0
12-08-2011, ora 17:44
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Ba da, eu cred ca orice incercare din partea ei este binevenita
Nu am recomandat Institutul Oncologic pentru ca eu personal am radacinile la Cluj dar am citit pe multe forumuri ca pacientii au fost mai multumiti de tratament si de conditii- comparabil cu alte institute din tara.
Desigur ca nu ii va da "raspunsuri" pe net dar ea oricum nu are un RASPUNS concludent. Si daca un medic spune "da doamna, aduceti-l sa il vad, va pot pune un diagnistic si stam de vorba"- este totusi un pas in plus!
Dar, eu am scris cum as proceda in acest caz. Este strict parerea mea.,.
Multa sanatate :)

Cat despre conditiile de tratament -am vizitat pe cineva acolo anul trecut. Clinica este una dintre cela mai moderne din Cluj
Da, si partea cu sunatul mi se pare o idee foarte buna!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.