operatie nerv facial - am avut un accident rutier si ulterior am făcut o pareza faciala

24-02-2019
Monica1391
Nu este medic/terapeut
Monica1391
Buna! A făcut cineva operație la nervul facial? Eu am avut un accident rutier si ulterior am făcut o pareza faciala in timp ce eram internata. Pot spune ca dacă s-ar fi acționat repede de către doctori care m-au văzut nu rămâneam cu schele, m-au externat cu pastile vitamax având pareza, eram strâmba efectivă. Acum vizual se vede doar când rad și ma deranjează foarte tare, a trecut aprox un an jumate și încă nu m-am obișnuit cu ideea de a rămâne așa. Sper din tot sufletul sa-mi mai revin câte umpic. Doamne ferește sa ajungi pe mana unor doctori, unii nu își dau interesul deloc. Se uita Numa la banii
2 comentarii
0
25-02-2019, ora 13:53
Dr. Alisa Zisman
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Cumpana, Jud. Constanta
Dr. Alisa Zisman
Buna ziua,
Nu reiese foarte clar diagnosticul din ceea ce spuneti dvs. Oricum, plecand de la ceea ce am inteles, va pot spune urmatoarele opinii :
- dupa un an si jumatate este tarziu sa mai interveniti chirurgical;
- daca la momentul de fata se mai vede doar cand radeti, nu ar fi justificat riscul unei operatii fata de beneficiile pe care le-ati putea obtine;
- puteti incerca sa faceti electrostimulare si puteti mesteca guma (chewing gum) in scopul intaririi musculaturii.

Cat priveste comentariile referitoare la doctori, cred ca pacatuiti prin generalizare si nerecunostinta. Fiindca sunt convinsa ca si data viitoare, cand veti fi in nevoie, nu va veti duce la o tiganca vrajitoare ca sa va trateze...
0
25-02-2019, ora 18:43
Monica1391
Nu este medic/terapeut
Monica1391
Va mulțumesc foarte mult pt sfaturi! Și da aveți dreptate ca poate nu este bine ceea ce am zis de doctori dar tot cred încontinuu ca dacă as fi primit tratamentul corespunzător nu as fi rămas cu schele! Am avut un accident rutier, am stat internata 5 sapt in spital, și după aprox 2-3 sapt am făcut pareza faciala !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul