neutrofile si limfocite

11-06-2009
genna
Nu este medic/terapeut
genna
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu aceste analize deoarece m-au speriat destul de rau. Deoarece am un calcul la rinichi, mi-am facut analizele de sange. Au iesit cu valori anormale urmatoarele:
NEU% neitrofile 42, 30 (val normale 50-75)
LYM% limfocite 47, 50 (val normale 20-45)
Si mi-a mai iesit in sumarul de urina glucoza cu valoarea 10.
In rest toate analizele au valori normale, insa acestea m-au speriat foarte tare deoarece in ultimul timp am tot avut probleme.

Va multumesc!
3 comentarii
0
12-06-2009, ora 18:13
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
limfocitoza usoara si neutropenia usoara sunt de obicei expresia unei infectii virotice recente.
Glucoza urinara trebuie sa fie 0, deci prezenta ei semnifica fie un diabet zaharat dezechilibrat fie o alterare a filtrului glomerular cu pierdere de glucoza(diabet renal). Trebuie repetat(sa nu fie doar o eroare de laborator sau de la un recipient murdar), apoi dozata glicemia si Hb glicozilata.
0
25-06-2009, ora 22:56
genna
Nu este medic/terapeut
genna
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt
0
26-03-2010, ora 11:40
Chriss89
Nu este medic/terapeut
Chriss89
buna ziua..am si eu o intrebare care ma nelamureste..
in urma unor analize de hematologie.. valoarea totala a leucocitelor este normala de 6.46. dar limfocitele au iesit de 53.60 ( limitele fiind 20-40 ), neutrofilele 34.3 ( limitele fiind 40-70). Hemacrotitul 35.62 ( limitele 37-47). In rest toate au iesit in limitele normale admise. Este vreun motiv de ingrijorare? Mentionez faptul ca am 20 ani, si sunt femeie.

Va multumesc si astept un raspuns cat mai curand !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Limfocite (LY sau LYMPH) - valori normale, rol în organism, interpretare număr crescut sau scăzut
  • Neutrofile (PMN) - valori normale, rol în organism, interpretare număr crescut sau scăzut
  •