Neutropenie severa?

18-03-2016
AnaMiraMarius
Nu este medic/terapeut
AnaMiraMarius
Buna ziua,

Suntem parintii unei fetite de 11 luni, diagnosticata la 4 luni cu neutropenie severa.

Tabloul clinic al fetitei se prezinta in felul urmator:
"¢ S-a nascut prin cezariana de urgenta la 40 saptamani, dupa o sarcina fara nicio problema;
"¢ A fost hranita exclusiv artificial cu lapte praf NAN AR;
"¢ Stare generala foarte buna: se joaca cu noi si copiii (mentionam faptul ca nu o tinem izolata), doarme toata noaptea, se dezvolta normal, ba chiar dupa spusele medicilor este cu 2-3 luni mai avansata decat majoritatea copiilor de varsta ei;
"¢ Nu are simptome si alte infectii bacteriene sau virale, in pofida faptului ca baga tot in gura de pe unde apuca, chiar si din spatii de joaca publice;
"¢ Mananca foarte bine, mai ales fructe si legume: am inceput diversificarea la 4 luni jumatate;
"¢ Are in palmares toate vaccinurile obligatorii;
"¢ Are stocate celule stem de la nastere.
Deci tabloul de pana acum se prezinta ideal, am spune noi.

Istoricul clinic al fetitei a fost urmatorul:

Debut cu herpangina si mononucleoza infectioasa pe 5 august 2015. La 5 zile de la debut i s-au facut primele analize de sange si s-a constatat nr de Neutrofile=120 (Leucocite=7200). S-a presupus ca aceste rezultate erau atat de slabe in urma infectiei virale, dar am continuat investigatiile, unele chiar si saptamanal, iar in concluzie rezultatele medii sunt urmatoarele: Neutrofile=400, Limfocite=80%, Monocite=15% si Leucocite=7000.

O precizare foarte importanta ar fi faptul ca in tot acest timp a mai avut 2 episoade virale (deci nu bacteriene!!) in care nr de neutrofile i-a crescut la 2000 in fiecare din ele. E vorba de laringita si roseola infantum. Tot atunci i-a scazut procentul de limfocite la 45% si i-a crescut cel de monocite la 25%. O tendinta descendenta generala se observa la nr de leucocite care mai tot timpul a fost in jur de 7000, iar in ultimele 3 luni se situeaza in jurul valorii de 5000.

Va rugam frumos sa ne spuneti ce parere aveti despre acest caz si sa ne sfatuiti ce ar trebui sa facem si daca e cazul sa ne ingrijoram in privinta evolutiei sanatatii copilului nostru.

Va multumim din suflet pentru raspuns,

Marius si Mirabela Rusu
4 comentarii
0
02-06-2017, ora 15:06
mihaelacatalina03
Nu este medic/terapeut
mihaelacatalina03
Buna ziua. Vad ca a trecut mult timp de la postarea initiala, insa sper ca veti vedea mesajul. Ne confruntam cu aceeasi problema cu fetita noastra de 3 ani...neutropenie si nimeni nu stie sa ne spuna cauza sau ce sa facem, tot repetam analize si suntem in observatie. As dorii sa-mi spuneti la d-voastra cum s- a finalizat, care a fost cauza, ce alte investigatii ati mai facut? Sper sa fiti bine in prezent si va multumesc anticipat pentru ajutor.
0
07-10-2017, ora 15:17
alenid
Nu este medic/terapeut
alenid
Bună ziua. Sunt bunica unei fetitr de 11 luni care în urma unei herpangine a fost diagnosticata cu leucopenie si neutropenie severă. Din 24 aug
2017 si pana in prezent s-au inregistrat cresteri usoare alternând cu scaderi. La debutul bolii avea L-3000/mm3, Neutrofile-300, apoi120, 140, 300, 690 şi iar 300. Starea generala este buna, mănâncă, se joaca, evităm contactul cu pers. straine sau bolnave
2
31-03-2018, ora 01:20
Adrian.Claudiu
Nu este medic/terapeut
Adrian.Claudiu
Sunt o serie destul de vasta de analize pentru a cauta in primul rand cauza neutropeniei si implicit daca este congenitala sau dobandita.Eu am un baietel de 1 an si de 4 luni ne confruntam cu aceeasi problema.Am facut toate analizele posibile in afara de punctia medulara care urmeaza.Sper ca va pot ajuta cu informatii avand in vedere ca sunt in contact direct cu SCNIR(SEVERE CHRONIC NEUTROPhENIA ITERNATIONAL REGISTRY).Prin ei am facut analize care in Romania nu se fac si nici nu stiu unde sa te indrume.Pentru orice intrebare va stau la dispozitie.Sper ca prichindeii sunt in regula si neutropenia a diaparut subit.
0
05-04-2018, ora 11:18
Lili Neacsu
Nu este medic/terapeut
Lili Neacsu
Buna ziua,
Va rugam sa ne ajutati si pe noi cu un nr de telefon sau o adresa de mail ptr ca si noi avem o fetita de 3 ani care are neutropenie cronica si acuza dureri de picioare in fiecare zi.
Medicul la care am fost ne-a spus ca ori ii trece de la sine ori este posibil sa faca leucemie.
Are dureri si la articulatiile de la maini si la fundulet de cate ori face caca.
Suntem disperati, i-am facut tot felul de analize mai putin punctia medulara.
Asteptam raspunsul dvs.si pe nr de telefon 0720.147.439
Cu multumiri,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: