nu a luat in greutate de 2 luni

30-06-2009
raoul-raluka
Nu este medic/terapeut
raoul-raluka
buna ziua ma numesc raluca si am un baietel de 10 luni si 8 200kg.la nastere a avut 2 700kg.de la 8 luni a ramas la aceiasi greutate.s-a mai inaltat in schimb in aceste 2 luni.face inot de 2 ori pe saptamana de la varsta de 6 luni.este f vioi f vesel doarme toata noaptea si manaca: ora 7 210 ml lapte ora 11 2 fructe pasate ora 14 un castronel ciorba cu carnita de pui sau un galbenus cu branza de vaci sau peste... ora 18 un iaurt bifidus cu o felie de paine de secara ora 21 210 ml lapte cu 3 masuri cereale. sunt foarte speriata si agitata ca nu a mai luat in greutate va rog sa ma ajutati nu stiu ce sa fac. MULTUMESC
14 comentarii
0
30-06-2009, ora 18:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Greutatea nu e mica, corelata cu greutatea de la nastere, cea de acum este normala. Problema este ca pana la 8 luni a crescut bine si de atunci a ramas stationara... Banuiesc ca dintisorii de jos si sus din fata ii are...Poti imbogati regimul alimentar fara sa-ti fie frica.In mesele lui sa existe perisoare de carne, ciorba acrita cu bors sau lamaie, galuste de gris si taitei in supa, paine alba in supa, in lapte, cozonac in lapte, papanasi fierti, mamaliga cu branza de vaci si smantana, ciulama, pilaf de orez, budinci de fainoase si de legume, prajituri de casa din aluat fraged, creier, peste fiert sucurile de fructe nu trebuie sa lipseasca, facute in casa, nu-i da deocamdata nimic din comert cu termene lungi de valabilitate.Deci stai linistita caci nu ai motive de ingrijorare, mai ales ca ai constatat un surplus in inaltime.Numai bine
0
30-06-2009, ora 18:36
raoul-raluka
Nu este medic/terapeut
raoul-raluka
va multumesc mult pentru raspuns.
0
30-07-2009, ora 14:02
Nagy Alina Petronela
Nu este medic/terapeut
Nagy Alina Petronela
Buna, sunt noua pe forum si am cititi de curand despre probelma voastra. si noi avem probleme cu greutatea la 1 an si 5 luni cantarim 9.400 kg, ia foarte greu in greutate, mananca si nu prea, este vioi si vesel dar cam slabut. am facut si analize si nu are probeleme. daca aveti un sfat va multumim.
0
31-07-2009, ora 08:05
raoul-raluka
Nu este medic/terapeut
raoul-raluka
pentru alina: dr nostru de familie a spus ca nu e nici o problema atat timp cat copilul e vesel, nu plange.nu toti copiii cantaresc ca la carte.stai linistita nu iti fa probleme ca si eu mi-am facut si se pare ca degeaba.acum ii dau mult suc de fructe, pe care il prepar eu in casa din mar portocala piersica.raoul are 11 luni si 8, 500kg.
0
31-07-2009, ora 08:54
Nagy Alina Petronela
Nu este medic/terapeut
Nagy Alina Petronela
pt. raluka.multumesc mult pentru raspuns, imi da o senzatie de liniste cand aflu ca sunt si alte persoane in situatia mea. si rares al meu bea zilnic suc de fructe pregatit in casa cam 150 ml zilnic. cu mancarea e mai mofturos. si iese foarte mult la scaun cam acest lucru imi da o neliniste, imi fac probleme ca nu ar asimila ceea ce mananca. dar cred ca nu am sa ma mai stresez asa tare si am sa-l las sa creasca in ritmul lui. multumesc mult si tinem legatura. pupici.
0
01-08-2009, ora 17:18
raoul-raluka
Nu este medic/terapeut
raoul-raluka
cam asa si raoul nu mananca mult si are cam 3 cateodata chiar 4 scune pe zi.stai linistita ca nu cred ca e vreo problema.pupici.
0
07-08-2009, ora 16:34
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Dragi mamici si doctori !

dereglarile de alimentatie la bebelusi sunt o problema serioasa si trebuie vindecata cat mai repede caci constituie baza unor probleme si mai mari de viitor ! De aici apar cu siguranta probleme la dinti, la mers, la vorbit, etc. si multe boli (otita, polipi, etc).

Astfel de dereglari se vindeca NUMAI cu ajutorul homeopatiei si acest lucru se face foarte simplu si repede cu numai cateva globule homeopate alese de un medic pt. cazul respectiv.
Nu exista un remediu care sa functioneze la toti bebelusii, dar nici nu sunt multe remedii
pt. astfel de cazuri, asa incat cei mai multi medici homeopati descopera f. usor remediul necesar.

Astfel de probleme NU POT FI VINDECATE in nici un fel de medicina clasica caci provin de la niste substante daunatoare ca de ex. bor, mercur, brom, bariu, care au ajuns in corpul copilului prin placenta, aer, apa, mancare etc. pe care medicina clasica nu stie sa le anihileze si nici macar nu stie sa le gaseasca !

Toxinele si otravurile chimice nici macar nu sunt banuite de medicina ca fiind cauzele bolilor !
Se incearca in general cu radiografii, tomografe, ultrasunete si alte aparate sa se gasesca o cauza organica cand de fapt ea nu este vizibila nici la microscop.
Este insa vizibila in urma simptomelor pe care le are organismul, simptome cunoscute in homeopatie si recunoscute de medica deja dupa cateva cuvinte ale mamei.

Mai trebuie stiu in plus ca nu toate sucurile si fructele sunt bune pt. copii mici si nici macar pt. adultii sanatosi.

Piersicile si nectarinele nu sunt deloc sanatoase, la fel si perele crude.
Portocalele desi sunt bune suntin general crude si stropite puternic.
Perele sunt bune numai daca au fost fierte si apa in care au fost a fost aruncata. Asa ele chiar curata intestinele.
Capsunile sunt f. daunatoare, ca si fragul este singura fructa care creste imediat deasupra pamantului.

Fructele necoapte pe deplin in copaci iar nu sunt sanatoase si atunci ele sunt mai bune fierte sau gatite.

Teoria vitaminelor nu este adevarata ! Prin fierbere abia se distrug elementele daunatoare prezente in multe alimente in timp ce crude acestea ajung direct in corp si dauneaza. Merele crude fermenteaza imediat la copii mici caci stomacul lor nu le poate digera deloc, chiar si in forma lichida,
aisi este mult mai bun compotul de mere.

Totul este exact pe dos de cum ne invata doctorii si mass-media.

Unui copil mic i se poate deregla digestia in mod grav si pe termen lung de la suc de fructe, mai ales cand se amesteca prea multe diferite, fructele nu sunt coapte sau sunt folosite fructe daunatoare.

Nu se dau sucuri din mai multe fructe.
Bunicile din generatiile mele nu dadeau niciodata suc de fructe proaspat sau prea multe fructe la copii mici caci stiau din experienta generaztiilor dinainte- Azi lumea se ia dupa ce spune televizorul, revistele si doctorii care toti au fost vrajiti de altii care nu le pasa de binele omenirii.

Supele usoare sunt mult mai bune decat sucurile proaspete.

Cat despre legume si cereale crude, acestea sunt daunatoare pt. toti, in special pt. copii.

Cartofii, rosiile, aredeii siv vinetele trebuie evitati la copii mici caci sunt plante inrudite cu tutunul si contin alcaloizi toxici.

Cat despre laptele praf, acesta este cel mai daunator produs care exista pt. copii mici, caci contine o multitudine de chimicale si vitameine sintetice care intoxica corpul intr-un mod foarte rapid.

Laptele omogenizat, in special din pungi de carton captusite cu aluminiu pe dinauntru ar trebui evitat complet, deoarece nu mai poate fi numit lapte si mai contine si aluminiu si cadmiu, metale toxice.

La probleme de alimentatie trebuie incercat laptele de capra sau cel de vaca neomogenizat, proaspat si fiert sau pasteurizat numai, daca se poate procura.

Laptele de soja este daunator.

Un exemplu. Unele din cele mai des intalnite ale intoxicatiei cu bor care poate sa vina si de la mama, prin san, ceea ce poate explica si de ce copilul refuza sanul.

- copilul refuza laptele, nu supoarta laptele de la san, il refuza
-copilul are afte in gura (caracteristic)
- copilului nu-i place sa fie leganat. Leganatul agraveaza (caracteristic)
- copilul se sperie la zgomote, la galagie, este speriat
- copilul este nelisitit
- copilul se trezeste noapte si plange
- conjunctivita la noi nascuti, eczeme pe pleoape
- cruste pe nas, varful nasului stralucitor
- fructele si sucul de fructe fac rau

Remediul homeopat la astfel de simptome este in general Borax Veneta in dilutia 30 sau 200 si ar trebui ales de medic. Deja dupa o singura globula din acest remediu cei mai multi copii isi revin si incep sa manance. Remediul se da in general de cateva ori, pana la disparitia completa a simptomelor.

In acest fel apare repede vindecarea completa si copilul se dezvolta din nou normal, ceea ce este imposibil atata timp cat aceasta otrava este inca in corp.

Numai un simptom din cele de mai sus nu ajunge pt. a alege remediul potrivit, este necesar ca ele in totalitate sa se potriveasca copilului caci multe din simptomele din exemplu de mai sus se potrivesc de exemplu si la alte remedii ca Silicea sau Calcium phosphoricum.

In general si mama trebuie tratata homeopat caci ea este des este inconstienta cauza din care laptele nu este suportat de copil din cauza numitor toxine.

Certurile, nervozitatea, supararile precum si actul sexual in orice fel atata timp cat copilul este alaptat este deasemena daunator laptelui si indirect copilului.
0
07-08-2009, ora 16:45
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Am uitat 2 puncte importante
La intoxicatia cu bor in general nu se suporta doua lucuri tipice:
1. miscarea catre in jos, coboratul scarilor si alte lucruri asemanatoare. Des si leganatul, dar depinde cum este facut.
2. Lumina. Mare sensibilitate la lumina, pana si la lumina lumanarii, din cauza problemelor care apar la ochi.
0
07-08-2009, ora 16:55
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Apropo, combinatii de bor care formeaza legaturi extrem de toxice este folosit printre altele in :
- cosmetice,
- in ingrasaminte si pesticide
- in vopsele si lacuri de mobila
- in benzina de avioane
- in glazura la ceramica (cesti, castroane, farfurii etc),
- in placile cu circuite electronice
- in artificii
- in detergenti
- antiseptice ( Boraxul este folosit des la tratamentul ranilor si des si la leziuni dupa nastere sau operatii)
0
17-10-2009, ora 12:16
moruzi oana
Nu este medic/terapeut
moruzi oana
buna.ma numesc oana am 30 de ani si am un baietel de 5 ani jumate.De la 3 ani merge la gradinita si de cand incepe sezonul rece si pana primavara am probleme cu raceala.Acum 3 saptamani la-m operat de polipi.crezand ca nu o sa mai fie nevoie de antibiotice.la exudat nu a iesit nimic.Sunt disperata ca acum tuseste din nou si are pete albe pe amigdalite.deja anul acesta ia-m dat de trei ori antibiotic.Ce sa fac.Va ro din suflet sa-mi dati un sfat.MULTUMESC
0
20-10-2009, ora 14:16
Nagy Alina Petronela
Nu este medic/terapeut
Nagy Alina Petronela
buna oana. sunt alina, am o prietena care trece printr-o situatie similara cu a ta. fetita ei are trei ani. la fel a fost operata de polipi dar nu s-a vazut o imbunatatire majora. ea merge acum de doua ori pe an la salina. trebuie sa mearga patru ani la rand. nu am retinut numele statiunii unde merge dar saline sunt in tara cam peste tot. poate va ajuta si cu amigdalitele. sa nu te grabesti sa scoti si amigdalitele decat daca chiar este necesar, pt ca au si ele rolul lor. incearca si ceva leacuri babesti pentru amigdalite, eu am amigdalitele scoase de la varsta de 12 ani pentru ca erau un focar de infectie continua in corp si nu au mai avut ce face. la fel faceam injectabil antibiotic de trei ari pe an dar mult ma ajutau si leacurile babesti (de genul papara de au stropit cu putin spirt legat la gat cu cu baticut, sau cartof ras la fel pus la gat etc.), sper sa fie bine. va pup si multa sanatate. alina
0
11-01-2011, ora 20:58
madexx
Nu este medic/terapeut
madexx
buna, ma numesc madalina si am o problema cu copilul. are 3 ani si jumatate si nu are pofta de mancare. el are o greutate normala (15 kg) totusi sau cel putin asa mi-a spus medicul.dar nu are pofta de mancare, pur si simplu acest copil niciodata nu mi-a cerut mancare, niciodata nu a plans de foame.i-am facut analize si sunt normale, totusi nu poti sta linistit cand trece o zi si el mananca doar o feliuta de paine cu gem sau cereale cu lapte dimineata iar dealungul zilei un iaurt sau cine stie cand cateva linguri de supa sau o pulpita la gratar ca altceva nu prea vrea sa manance. nu stiu ce sa ma mai fac cu el in aceasta privinta pt ca il rog cu de toate si nu vrea sa manance.cat a fost bebelus pana la un an manca orice ii dateam dar acum...(s-a nascut cu 3900 g si o inaltime de 56 de cm daca are vro legatura). va rog sa ma ajutati. multumesc!
0
12-01-2011, ora 14:17
raoul-raluka
Nu este medic/terapeut
raoul-raluka
buna madalina! nici raoul al meu nu este un mare mancacios.dr de familie spune ca mananca cat ii trebuie, altfel nu ar fii vesel, nu ar alerega toata ziua.la micul dejun se chinuie cu 100-150 ml suc portocala facut in casa, o felie de paine cu branza sau cu un ou facut omleta fara ulei( in tigaia tefal)sau 2-3 felii de salam.( eu cumpar pt el doar salam de calitate si deloc cremvusti, parizer.), pe la 11 mannca 2 fructe: de obicei mere vrea, la 14 o portie mica de ciorbita cu o felie de paine, la 17 o portie mica de felul 2( ceva gatit de obicei) si seara pe la 8-9 te miri ce: un iaurt dar nu il mananca tot..in concluzie tot atat de putin ca si al tau.raoul are 2 ani jumate acum si sa fiu sincera nu l-am mai cantarit, dar in jur de 12 kg.mai nou am descoperit ca ii plac pastele si fac sos cu un pic de usturoi si rosii in bulion, in care pun bucatele mici de pulpa pui sau piept si paste...ii place mancarea asta si mananca chiar cate 2 portii.am mai incercat dovlecei umpluti cu piept de pui si se pare ca si asta ii place.de aici am tras o concluzie ca trebuie schimat gustul mancarii mai tot timpul.incearca cu conopida, brocolii si morcov putin fietre peste care pui ou batut si putin cascaval si da-l la cuptor.s-ar putea sa-i placa.crezi ca poate fii vorba si de mancare?adica sa incerc sa-i fac tot timpul cate ceva nou?
0
12-01-2011, ora 15:53
madexx
Nu este medic/terapeut
madexx
buna raluca, eu nu am exagerat cand am spus ca mananca toata ziua o feliuta de paine cu ceva sau cereale cu lapte dimineata si restul zilei mai nimic, adica un iaurt sau 2-3 feliute de salam sau o pulpita la gratar si o data la 2-3 zile un pic de supa. nici fructe nu mananca in fiecare zi, nu bea lapte, nu mai bea de la un an si 8 luni.al meu mananca doar dimineata in fiecare zi, dar pranzul, gustarica si cina nu le manaca in fiecare zi. nu e dispus la nou. adica daca ii dau ceva nou sa manance refuza din start. cand era mic manca de toate dar acum... si incerc si eu tot felul de retete dar nimic. in rest se comporta bine... are energie se joaca doarme doar ca refuza mancarea.si nici dulciuri nu-i dau doar asa din cand in cand, dar nici nu se omoara dupa ele.oricum multumesc mult.
pt raoul sa-ti dau si eu o reteta cu spanac pe care carlos al meu o manca foarte bine cand era mai mic.
spanac, ceapa, un cartof potrivit, un pic de branza sau cascaval, 1-2 catei usturoi. se fierbe cartoful cu ceapa dupa care se pune si spanacul un pic la fiert impreuna(nu folosi multa apa, doar cat sa acopere cartoful, cam asa ). dupa ce le iei dupa foc adauga usturoil pisat bine si cascanalul(branza). incearca sa-i dai ceva nou mereu pt ca observ din ce imi spui tu ca e dispus la nou. succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •