Nu inteleg aceasta interpretare, va rog luminati-ma!

08-05-2016
Laurentiu1995
Nu este medic/terapeut
Laurentiu1995
O sa fac un scurt rezumat si o sa va explic : prin ianuarie am fost internat la un spital din capitala in urma unei pericardite facuta de la o raceala(acuta serofibrinoasa) fara lichid, fara probleme si am raspuns la tratament impecabil. Am 20 de ani, 1.71, 68 kg, student. Pe interpretarile ekg uli facute in spital, dupa la control au aparut cateva lucruri pe care daca le caut pe internet apar ca si cum ar fi o problema la inima dar medici cardiologi nu au spus absolut nimic, mai exact: pe primul la interpretare spune:aberrant, ventricular complexe found, synus rithm, marked left axis deviation, abnormal ecg. Iar pe cel facut dupa 4 saptamani de tratament:sinus rhythm, leftward axis, s1, s2, s3 pattern, otherwise normal ecg. Am facut si holter ecg, si doua ecocardiografii doppler toate iesind impecabile fara ischemii, fara nimic. Si sunt putin speriat pt ca am cautat ce inseamna sinus rythm si restu si sunt ca si cum am probleme cu inima dar toti doctorii au spus ca inima e impecabila. Intrebarea este: de ce apar aceste interpretari ale ekg ului? Va multumesc din inima!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: