Nu pot dormi - atacuri de panica la intrarea in somn

02-01-2023
Cosmin2000
Nu este medic/terapeut
Cosmin2000
Nu mai pot dormi de 4 zile
Abia 3 ore dacă am dormit cel mai mult
Seara când dau sa intru în faza de somn nu pot, am palpitati, atacuri de panică, dureri în piept
După 2 zile sa agravat, am hipertensiune arteriala sau ce o fi ca nu pot intra în somn și am primele simptome de mai sus +tensiune mare mi se umfla venele și simt ca explodează în cap daca dau sa dorm, sunt extenuat! Va rog să mă ajutați ca numai suport, sa mă tratez acasa nu vreau doctor!
6 comentarii
0
02-01-2023, ora 17:17
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Mergi la un cardiolog cel mai bine, acasa n-ai cum sa te tratezi.
0
02-01-2023, ora 17:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In primul rand trebuie facute niste teste la inima pentru a exclude orice boala are legatura cu ea.
Daca nu gasiti nimic la inima mergeti la psihiatru pentru tratarea anxietatii, atacurilor de panica si a insomniei.
Nu trebuie sa stati internat.
Tratamentul pentru ambele cazuri se face acasa.
Dar trebuie pus un diagnostic corect. Nu pe forum.
0
03-01-2023, ora 14:18
360
Nu este medic/terapeut
360
nu se poate sa te tratezi acasa, fara ajutorul dr, pt problema pe care o ai
1
09-01-2023, ora 09:50
johnydriver
Nu este medic/terapeut
johnydriver
Salut Cosmin, ceva update?
si eu am aceleasi simptome ca și tine... Dar mai întâi am avut și alte 20 de simptome diferite care se schimba tot timpul...
am făcut holter + ECG + ECG în efort + ECOGRAFIE la inima... toate au ieșit bune acum 3 săptămâni.
Am fost la neuro-psihiatru și la psihiatru, ambii mi-au dat tratament cu antidepresive, dar psihiatrul mi-a prescris medicamente mult mai puternice.

Doar ca nu am început încă sa le beau, pentru ca am făcut o greșeală foarte mare. am așteptat prea mult sa mă hotărăsc și acum nu mai am curajul...
0
09-07-2023, ora 23:38
Anuta1986
Nu este medic/terapeut
Anuta1986
Magneziul inainte de somn*200 mg malat sau glicinat de magneziu..va relaxeaza si induce stare de somn.Am descoperit singura acest lucru dupa ani de luat somnifere(rivotril).Luati si incercati cu incredere nu exista efecte adverse.Dupa o saptamana o sa vedeti rezultatele.Doamne ajuta!
0
17-07-2023, ora 16:28
Adrian279
Nu este medic/terapeut
Adrian279
Nu toate starile astea sunt de la inima. Asa eram si eu acum ceva saptamani si am inceput sa iau magneziu si nu mai am tresaririle alea. La ce viata ducem in ziua de azi stres, agitație, alimentatie etc e normal sa aiba si repercursiuni, mergi la cardiolog apoi Fă-ți analizele de sange vezi ce si cum daca esti tanar e posibil sa ai lipsa de vitamine etc...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri care afectează somnul
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Asocierea neurologică dintre somn și anxietate
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •