oare am lupus?

30-03-2008
nia
Nu este medic/terapeut
nia
Am nevoie de ajutor!am dureri de articulatii de peste 3 luni de zile.Mi-am facut analize VSH=normal, PCR=0, factorul reumatoid=negativ, anticorpi antiADN dublu catenar=negativ, doar anticorpi antinucleari=pozitiv.Doctorul mi-a dat medrol 16mg, il iau de 7 zile dar nu simt nici o schimbare.in afara de durerile articulare si de depresia care se instaleaza, pe zice ce trece, mai puternic nu ma doare nimic altceva.As vrea pareri despre problema mea si daca analizele pe care le-am facut eu si pe care vi le-am afisat mai sus spun ca as avea lupus?
11 comentarii
0
01-04-2008, ora 00:00
nia
Nu este medic/terapeut
nia
astazi merg sa ma mai vada un medic.mersi pt mesaj.vreau sa stiu ce spune si el si apoi vad ce mai fac.
0
19-04-2008, ora 00:00
ramona4451
Nu este medic/terapeut
ramona4451
buna. ce ti-a spus medicul?
0
21-04-2008, ora 00:00
nia
Nu este medic/terapeut
nia
momentan mi se fac analize.din cate am inteles cele ce mi-au iesit pana acum sunt bune sunt unele care dureaza mai mult si acelea sunt mai importante.in functie de rezultate doamna doctor care ma vede imi va da un diagnostic.multumesc pt intrebare cum aflu mai multe cum am sa va informez.
0
01-05-2008, ora 00:00
nia
Nu este medic/terapeut
nia
toate analizele mi-au iesit bune, radiografii, tot mai putin antucorpii antinucleari.sunt pozitivi astept sa vad ce spune doc.daca aveti vreo informatie pt mine lasati un mesaj.conteaza mult.multumesc anticipat.NIA
0
07-05-2008, ora 00:00
tonitza
Nu este medic/terapeut
tonitza
eu am problemele astea de 1 an si jumatate. m-au plimbat toti dr. de la unul la altul si tot nu am diagnostic.
exista testul pentru depistarea celulelor lupice ca sa te linistesti. este necesara doar o proba de sange. bafta si sanatate.
0
08-05-2008, ora 00:00
nia
Nu este medic/terapeut
nia
merci frumos, am omis fara sa vreau mai am doua analize ale caror rezultate nu le cunosc inca.maine merg la doc sa vad ce spune.as fi vrut totusi sa mai vorbim in legatura cu problema noastra-.daca am indraznit prea mult ma scuzi.vorbim aici pe forum.am sa las mesaj cum aflu ceva nou.va multumesc tuturor pt raspunsuri.NIA
0
20-06-2008, ora 00:00
Paulaapi
Nu este medic/terapeut
Paulaapi
scuze ca intervin.am 27 de ani si de 2 ani am aflat ca am LES.in caz ca nu esti inca lamurita iti recomand SPITALUL COLENTINA, eventual si un doctor f bun, care m-a tratat si pe mine.dak vrei sa vb mai multe ma poti contacta.multa sanatate.
0
13-08-2008, ora 00:00
valentina i
Nu este medic/terapeut
valentina i
buna ziua. eu sunt diagnosticata din anul 2005 (de la 37 ani)cu un cumul de boli autoimune - colagenoza si anume vasculita sistemica cu afectare renala, articulara, pulmonara, oculara, neurologica, Sindrop Overlap care contine elemente din lupus si polimiozita, astm bronsic.dupa cum cred ca stiti acestea sunt boli rare, nevindecabile si singurul tratament este pe baza de cortizon si toate derivatele lui.dna dr care ma trateaza pe mine a fost in America in 2006 si au discutat cazul meu si au ajuns la concluzia ca citostaticul ciclofosfamida (endoxan) care se foloseste cu succes pt lupus pt a intra boala in remisiune o perioada mai indelungata, va da rezultate si pt celelalte boli autoimune. asa ca din iunie 2006 fac citostice si alte trat pt afectiunile mele.nu va pierdeti speranta.daca doriti detalii tinem legatura sanatate multa si incredere in puterea domnului. valentina i - constanta
0
04-10-2008, ora 00:00
felicia mihaela
Nu este medic/terapeut
felicia mihaela
Buna ziua. Sunt diagnostica cu boala mixta de tesut conjunctiv din anul 1997, am stari de sufocare foarte urate pe timpul noptii in special, bineinteles durerile musculare cu senzatia de greutate, am dea asemenea senzatia ca ma inec cu mancarea si ca mi se contracta muschii de la gat si in acele momente fac atac de panica. Daca mai are cineva aceste simptome, il rog sa-mi spuna, sau vreun medic daca ar avea amabilitatea sa-mi explice ce este cu aceste simpome. Ce ma asteapta? Va multumesc. felicia
0
14-12-2008, ora 13:45
mihaela o.
Nu este medic/terapeut
mihaela o.
Buna. Azi intru pentru prima data pe net pentru aceasta problema, BMTC. Am citit despre problemele si temerile voastre pe care si eu le-am avut si pe care partial, daca nu total, le-am rezolvat. Am fost diagnosticata cu colagenoza la debut in 1997, la 25 de ani. aveam o fetita de 2 ani si credeam ca o sa ramana fara mama cand am citit disperata studii despre LES si alte colagenoze. La mine boala a debutat cu dureri mari articulare si tumefactia mainilor. Am avut noroc sa fiu diagnosticata corect de un medic si am urmat prednison 1/zi timp de 6 luni. cand durerile erau insuportabile m-am hotarat sa fac bioenergie. cei de acolo mi-au zis ca dupa 10 sedinte o sa fiu foarte bine. Nu va mint, nu am crezut nici o clipa asta, dar m-am dus la cele 10 sedinte. Poate a fost autosugestie sau chiar m-a ajutat bioenergia ca eu de a doua zi si pana azi nu am am mai avut vreodata dureri articulare. In afara de asta am gandit in felul urmator, daca la analize mi-a iesit numai o celula lupica pe frotiu, e posibil ca fiinfd sub tratament din timp, sa reusesc sa scap de alte celule care ar fi putut aparea si astfel sa dispara toate. Mi-am fixat asta in minte, i-am zis si doctorului logica mea. Nu m-am mai dus la control dar mi-am facut periodic analizele de imunitate pe care le stiam. Niciodata nu am mai avut celule lupice, PCR, Factor reumatoid pozitiv. Sunt constienta ca aceasta boala nu se vindeca dar nimic nu ma impedica sa ma consider mai tare decat ea. O pot controla cu puterea mintii. Avem atatea de facut in viata asta. acum am 36 ani si trei fetite. Boala lupica se manifesta la mine numai cu un sindrom SJOGREN (lacrim si saliva mai putine), nu este placut dar exista lacrimi artificiale si apa sa ne umezim gura. Alti au probleme pe care daca le-ar rezolva asa usor ar fi foarte fericiti. Sa-i multumim lui Dumnezeu pentru ce ne-a dat si sa fim OPTIMISTI, acesta este medicamentul minune, acesta, alaturi de convingerea ca putem trai foarte bine cu o boala pe care sa o dominam psihologic. Acum am analize pe imunologie specifice Bolii Mixte de Tesut Conjunctiv. O sa merg din ianuarie la Dr Grigoriu sa fac un tratament antiinflamator si gandesc asta ca pe un "rasfat personal", vezi doamne ma mai duc sa ma ocup si de mine putin (ganditi-va am trei copii, lucrez contabilitate si sunt si gospodina la 5 persoane in casa).
Va rog sa nu considerati exagerat optimismul meu, am trecut si eu prin perioade de nopti cu cosmaruri (la propriu), dureri insuportabile dar din disperarea mea m-a scos sotul meu, care nu este chiar asa grijuliu dar e un om deosebit, cu urmatorul proverb "Mergi mai departe, ce, faci ca ala care taie toate gainile ca maine e cutremur?" Ii multumesc pentru aceasta vorba care m-a facut sa cred ca sunt mai puternica decat boala. Va doresc multa sanatate! Mihaela
0
27-08-2017, ora 12:15
dragan.ddm
Nu este medic/terapeut
dragan.ddm
Buna ziua! Am 24 de ani si am fost diagnosticata cu Sindrom Lupus Like-Colagenoza nediferentiata. Totul a inceput in iarna 2016-2017, cand am inceput sa am dureri articulare. La inceput ma dureau degetele, erau umflate, nu mai puteam sa port niciun inel (nu mai incapeau pe degete), nu puteam sa deschid o sticla, cateodata imi era greu sa apas clanta de la usa, era groaznic. Avand in vedere ca iarna trecuta a fost foarte rece, am pus totul in seama vremii, nu purtam manusi, eram sigura ca o data cu trecerea iernii vor trece si durerile. Ei bine, nu a fost asa. A venit luna martie, afara s-a mai incalzit putin, degetele ma dureau in continuare, mai mult, acum ma dureau din cand in cand si genunchii, gleznele, coatele, umerii. In luna aprilie am consultat prima data un reumatolog, care mi-a dat sa imi fac un set de analize si mi-a spus ca cel mai probabil, dupa ce ma intorc cu rezultatele imi va prescrie Moldamin. Pe atunci am fost demoralizata, "Nuu, nu Moldamin, de ce eu? Sunt dureroase", nu stiam eu ce urmeaza :-)). Rezultatul analizelor: celule albe sub limita marii: 2, 2, limitele fiind intre 4-10, vsh normal, factor reumatoid 0, etc. Totul era OK dpdv reumatologic, dar imunitatea, VARZA. Hmm, ce sa fie, ce sa fie, nu am primit Moldamin, du-te la hematolog, asta e boala de sange. Am ajuns la hematolog cu o scrisoare medicala unde imi scria ca sunt Suspecta de Sindrom Mielodisplazic, alta drama, alte lacrimi. Hematologul imi face iar analize si se pare ca nu, nu e asta. "Draga mea, tu nu ai o boala de sange, ai o infectie si trebuie sa vezi unde e problema". Ma intorc la reumatolog, care imi prescrie niste prafuri efervescente pentru cresterea imunitatii, VIUSID, si imi spune sa revin dupa o luna la analize. In luna aceasta apare si soarele, e mai cald afara, e aprilie-mai, pe fata imi apar niste pete, niste pete care nici cum nu treceau. Ce sa fie? Nu e forma de fluture. Merg la dermatolog. Tin sa precizez ca daca sunteti din Oradea, va recomand cu caldura pe dna dr. dermatolog Cacuci! Ii spun ce probleme am, ii duc analizele care le aveam pana in momentul acela si ii spun de fete. "Domnusoara, vad ca ai fost la reumatolog, la hematolog, niciun medic nu s-a gandit ca ar putea fi Lupus?" Mi-a venit sa plang. Dna. Doctor mi-a dat da imi fac testul AntiAdn dublu catenar, care, evident a iesit pozitiv. Mi-a dat si ceva crema, Elocom, au mai trecut petele, au aparut iar, mi-a zis sa nu o mai folosesc, trebuie sa ma tratez din interior si vor trece atunci. Ma intorc la reumatolog sa imi fac analize (ca asa ramasesem, sa imi fac analize dupa o luna de Viusid) ii arat petele, ii spun ca am fost la dermatolog, ii arat analiza de anticorpi, raspunsul: "nu asa arata o persoana cu Lupus". Imi refac analizele, totul ok, mai putin celule albe care erau mai putin: 1, 2! Groaznic. Mi-am facut si profilul ANA extins, unde au iesit pozitive mai multe chestii, dar nu stiu sa ca mai spun care, nu am analizele langa mine. Mi s-a spus ca nu e Lupus, dar sa iau Prednison si Plaquenil si ne dam noi seama. Ei bine, nu mi se pare corect sa pui diagnostic unui pacient dupa felul in care reactioneaza la medicamente! Hai da facem teste pe mine?! Asa ca m-am luat si m-am dus la Cluj cu toate analizele, si acolo, dupa inca cateva investigatii, am primit acest diagnostic: Sindrom Lupus Like-Colagenoza nediferentiata. Mi s-a spus ca am simptome de lupus dar nu suficiente cat sa primesc acest diagnostic, mai ales ca rinichii imi sunt ok. Tratamentul: 8mg Prednison si 400mg Plaquenil, asta pt a nu lasa boala sa evolueze. Urmez tratamentul din 19iulie si nu mai am nicio durere! Am uitat sa precizez ca intre timp pe maini (degete) aveam niste peste urate si ini era uscata pielea, deja ma dureau extrem muschii, aveam si o forma de polimiozita, deci lupusl meu imi cam ataca muschii. Ei bine, toate astea au disparut destul de repede dupa inceperea tratamentului. Incerc in paralel si un tratament naturist, niste ceaiuri care am auzit ca fac minuni (am citit mai multe despre ele de la persoane care s-au confruntat cu boala) si astept sa merg in octombrie din nou la analize sa vedem ce s-a mai schimbat. Momentan ma simt excelent! Singura problema, evident, imi cade parul enorm :-( ma demoralizeaza total, din cate am aflat, ar fi de la Plaquenil. Eu sincer imi pun speranta in metodele naturiste, caci tratamentul medicamentos pt Lupus e destul de "pacatos".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  • Noi opțiuni de gestionare a lupusului rezistent la tratament
  • Dieta pe bază de plante poate induce remisia în lupus și sindromul Sjögren
  •