Obezitate. Ajutor. Cum să slăbesc măcar 10-15 kg?

14-09-2019
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Salut!Adevărul e că îmi place mâncarea.Si ținând cont de asta cum pot sa slăbesc?
Prin ce dieta?Am o friteuza cu aer cald care face cartofi prăjiți fara pic de ulei și au același gust că ăilalți cu ulei iar carnea iese fara pic de ulei dar prăjită.Insa eu nu pot sa rezist tentației dulciurilor, de mâncare mai pot să mă abțin dar as fi preferat să mănânc puțin dulce in fiecare zi.Se poate slăbi cu dulciuri mâncate dar în limita a 1500 calorii per zi?
Sincer nu știu cum o sa reușesc având în vedere că am 25 de ani și 120 kg(dar sunt și înalt(.Poate mă va ajuta audiobookul celebrului Jorge Cruise autor cărți de nutriție și fitness :"Scăpa de grăsimea încăpățânată" in care explică cum să slăbești, cum sa gândești și cum sa te miști, e un plan de slăbit pe care l-am cumpărat dar nu știu cum voi reuși să slăbesc ținând cont că chiar îmi place mâncarea, e o bucurie pentru mine dar daca voi continua așa infarctul și accidentul vascular îmi pot pune in pericol viața Doamne ferește.Eu m-am îngrășat de la mâncare, dulciuri și antidepresive.Si lipsa de mișcare.Am fost un copil slab, chiar prea slab și după ce am descoperit bucuria mâncării și după ce antidepresivele și-au pus amprenta serioasa pe mine am inceput sa mă infeas.Mi-e frica, nu vreau sa mor și cea mai mare dorință a mea este sa traiesc in ciuda faptului că mă chinuie totusi o depresie.Oare voi fi un om slab?E așa de greu sa slăbesc?Vreau doar prin dietă și mișcarea cea mai ușoară otrvmine:abdomenele.Oare voi reuși?Sincer acum in momentul de față sunt dependent de dulciuri și de mâncare dar de luni vreau să renunț la fast food din comerț și să mănânc mai sănătos.Imu va fi greu dar poate voi avea un ajutor in persoana autorului audiobookului?Nu știu însă sincer mi-aș dori sa slăbesc.Cum se slăbește cel mai ușor dar fara înfometare ?Ar trebui un nutriționist pentru o dieta personalizata sau mă ajută doar audiobookul:Gata cu grăsimea încăpățânată ?
Sincer nu dispun de prea multi bani pentru nutriționist de asta mi-am luat audiobookul de 50 de lei în care te învață cum să slăbești dar totuși sint că nu voi reuși, sincer zic, simt că nu voi reuși, fiindcă n-am motivație și prea multe bucurii, n-am așa mare voință și nu vreau să mă înfometez in niciun caz, da, pentru mine mâncarea reprezintă o bucurie, una din putinele și de asta zic că nu voi reuși.Dar oare ce ar trebui sa fac sa reușesc?Macar 20 kg sa slăbesc.Acum nu resimt efectele grăsimii, pot sa merg, nu mă simt așa de greu sunt și inalt dar mai încolo sunt conștient că voi avea probleme.Si mai ales mă gândesc că mănânc pe fond psihologic, nu pot sa scap de depresie, e acolo de 10 ani cu momente bune și mai puțin bune dar parca mănânc și de plictiseala.Asta fiindcă nu am bucurii multe.Dupa tot ce am relatat aici, as avea vrei șansă să slăbesc macar 10-15 kg?Ce sfaturi aveți pentru mine?Mulțumesc anticipat.
PS:iau fluoxetina și lorazepam și puțin rispolept consta recomandate de psihiatru, fac tratament de mult timp încât totul a devenit cronic pe partea psihologică dar problema mea mare este cum sa nu mai fie mâncarea o mare bucurie a mea și cum să slăbesc, că sa pot trai ai eu și nu sub amenințarea sindromului metabolic și a obezitatii, bolilor cardiovasculare, diabetului etc
2 comentarii
0
14-09-2019, ora 19:34
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Și încă ceva:ținând cont că am 120 kg ce tip de obezitate am?Morbidă?
1
14-09-2019, ora 20:21
360
Nu este medic/terapeut
360
nu ai obezitate morbida, dar esti obez.
daca faci macar jogging si incerci sa consumi maxim 30g de grasimi pe zi, e un inceput. dulciurile reduse la minim. incearca sa consumi 1500 calorii.

daca nu stii cum sa tii evidenta la calorii, si grasimi atunci ce pot sa zic e sa consumi 3 mese pe zi bazate pe leguminoase (fasole, linte, mazare, cartofi fierti - nu prajiti pt ca indiferent de friteuza, contin grasimi - ) si cereale (ovaz, orez, porumb), iar carne 100g maxim pe zi (carne rosie sau alba) pt a evita grasimile, fructe daca mai e loc si de ele.

nu trebuie sa tii cont de cantitate, mananci cat poti.
numarul de calorii la care o sa ajungi este de aproximativ 1500-1800 aproximativ, pt ca alimentele acestea sunt voluminoase si nu e loc sa mananci prea mult

alimentatia asta e un stil de viata, nu o dieta, deci poti sa o adopti pentru intreaga viata si in plus e orientata mai mult pt sportul aerobic (cardio - jogging, bicicleta, innot) mai putin pt anaerobic (cu greutati)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum pot persoanele cu „rezistență la dietă” să piardă în greutate?
  • Factorii asociați cu succesul pierderii în greutate în dietele de slăbire
  • Top alimente pentru slăbit
  • Persoanele apropiate ar putea să ne compromită eforturile de slăbire
  • Un nou studiu demontează mitul monitorizării perfecte a dietei pentru a slăbi
  •