Ochi sensibili la lumina, senzatie de obiecte miscatoare

05-09-2011
Cosminas
Nu este medic/terapeut
Cosminas
Buna ziua. Sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu ceva raspunsuri sau macar sugesti. De vreo cateva luni, mai exact de cand a venit caldura, am observat ca atunci cand ma uit putin fix intr-o lumina foarte puternica am o senzatie de obiecte miscatoare. Mai exact: cand privesc fix un anumit punct, dupa cateva secunde acel obiect incepe sa se miste stanga/dreapta. Pe langa asta mai apare si senzatia de ceata. De asemenea cand privesc un contur al unui obiect ( privirea tinand-o tot fixa ) am senzatia ca acel contur se vede ( nu stiu cum sa explic exact ) cam in genul valurilor. Asta se intampla ma des atunci cand privesc fix o linie dreapta, un obiect facut din 2 culori ( am senzatia ca cele 2 culori se contopesc ). De asemenea cand privesc in lateral obiectele din jur incep sa aiba un tremur usor de aceasta data de sus in jos ( dar si aici numai cand privesc fix un anumit obiect ). Aceste lucruri nu se intampla la o vedere obisnuita, de amsamblu...numai cand ma uit fix.
Ma rog sa imi raspundeti, sa imi sugerati macar ce as putea face. Imi este teama sa ma duc la un medic oftalmolog. Sincer in ultimul timp imi fac atat de multe griji in legatura cu acest lucru incat as crede ca poate fi ceva pe sistem nervos.
Am deasemenea si un usor tremur al capului. Sa fie oare asta un motiv si de fapt acest tremur sa fie cauza pentru care am senzatiile acestea? Cand ma uit la un obiect stralucitor exista de asemenea senzatia de tremur al acelui obiect. Se mai intampla, cand privesc un obiect de culoare deschisa, sa imi ia ochii.

Credeti ca poate fi ceva grav sau doar o infectie? Poate fi si din cauza discomfortului termic?
5 comentarii
0
05-09-2011, ora 12:36
Cosminas
Nu este medic/terapeut
Cosminas
Am uitat sa mentionez ca am ochii foarte umezi, mai toata ziua, dar si ca petrec cam mult timp la calculator. Poate fi doar din cauza oboselii excesive? Stau cam 5-6 ore/zi in fata calculatorului. Dar asta imi este meseria.
0
05-09-2011, ora 20:10
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Calculatorul, bata-l vina! Asa este, eu dupa 30 de ani de monitor (Felix si PC) am un ochi sclerozat si nu se mai poate face nimic. Mergeti urgent la oftalmolog!
0
06-09-2011, ora 09:23
Cosminas
Nu este medic/terapeut
Cosminas
multumesc. O sa iti urme sfatul.
0
06-09-2011, ora 09:40
Cosminas
Nu este medic/terapeut
Cosminas
scuza-ma...dar as vrea sa te intreb inca ceva. Stiu ca scleroza la ochi are ca simptome roseata, slabirea vederii, intoleranta la lumina puternica. Dar as vrea sa aflu. Daca este depistata mai precoce, tot nu se mai poate face nimic??? Tu spui ca dupa 30 de ani...eu am abia cateva luni. Poate fi vindecata? Am citit ca se pot da picaturi de ochi, medicamente.
0
16-09-2011, ora 11:41
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Scuze, te rog, dar nu am mai intrat pe aici!
Da, daca e depistata si mai ales tratata din timp, se poate ameliora sau chiar vindeca ochiul. Da, sint picaturi dar difera de la ochi la ochi. Tot medicul va da reteta. Eu, nu am intoleranta la lumina puternica ci din contra, seara la lumina becului (fie ele si 3 de 200w) nu mai vad aproape deloc. Imi trebuie lumina naturala si cit mai puternica. In rest, roseata, slbirea vederii, tot tacimul. Sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: