ameteli si sensibilitate la lumina

06-09-2015
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
DLE DOCTOR, am o mare problema..am o mare ameteala cand se lasa seara..luminile stralucitoare[bec tv PC telefon]ma ametesc f tare...simt ca ma duc...ami revin dk anchid ochii si uneori persista an pozitia culcat.pe langa aceste simptome am ochii obositi uneori simt ca adorm instantaneu...usoare dureri de cap frunte ceafa ochi urechi anfundate rar.Ma stiu cu sinuzita.aaaa uitam cand ma aplec simt o presiune an cap an ceafa.Am nasul anfundat tot timpul.CE credeti ca ar putea fi?deoarece nu am asigurare medicala miar fi de folos si o medicatie daca aveti timpul necesar va multumesc.
10 comentarii
0
06-09-2015, ora 13:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
echlibrum corpului este dat de mai multi senzori care functioneaza corect in acelas timp
vederea, coloana vertebrala, ureche interna, centrii nervosi cerebrali, calitatea sangelui
orice dereglare la oricare din aceste nivele duc la simptome
faci consult ORL, Oftalmo, neurologie.s.a...
altfel nu se poate sa stii ce ai
0
07-09-2015, ora 00:16
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
va multumesc pt raspuns.acum am venit de la urgente..ameteala si durerea de cap mau trimis astazi la spital.investigatii la coloana cervicala ok fara modificari, radiografie saf cu discreta angrosare de mucoasa, analize ok ca mg hemoglobina 14..mi sa recomandat consult neurologic
1
07-09-2015, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. si conteaza foarte mult cate Kg ai si cat de corect te alimentezi si te hidratezi
0
07-09-2015, ora 16:45
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
am 42 de ani 50kg 1, 55 cm dk stau printre copii nu ma observ nu sant o fire mancacioasa si nici apa numi place.sa stiti ca, cu aceste calduri curg ape de pe mn sant rea de caldura si cred ca am si un sindrom premenstrual cu bufeuri maine ma prezint la neuro va multumesc si multa sanatate va doresc
0
08-09-2015, ora 19:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
transpiratia execiva plus lipsa hidratarii duc la dezihidratarea celulelor, sangele devine gros, vascos si nu circula corect care zultat fiin rosta oxigenare
e logic ca aceste 2 cauze duc la proasta functionare a celulelor
0
08-09-2015, ora 20:00
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
MULTUMESC PT RASPUNS ABIA ASTEPT SA VAD CEMI SPUNE LA NEURO MAINE ASTAZI NU AM MAI AJUNS.APOI O SA MERG PE MANA MEA..AM MAI PATITO ACUM DOUO IERNI :EFICEF MIGROLIN SI PARASINUS.NU STIU DC PARE ASA O ENIGMA PT MN C SE ANTAMPLA AM O MARE NELAMURIRE SI TOT ODATA O TEAMA IMENSA SA NUMI IASA CEVA PE LA CREIER..OFFFFFFF
0
10-09-2015, ora 19:47
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
domnule doctor am urmat cu strictete recimandarile dvoastra azi am facut si consult neurologic.diagnosticul este sdr cefalic cu medicatia:xifo midocal brufen...CREDETI CA SAR REZOLVA PROBLEMA MEA CU ACEST TRATAMENT?SA FAC UN CT?VREAU SAMI REVIN SA SCAP DE ACESTE AMETELI AM O GOSPODARIE F MARE SI DOUO FETITE CARE ANCEP SCOALA..NAS VREA SA PIERD TIMPUL AIUREA PLUS CA PRIN JURUL MEU SANT CATEVA PERSOANE CU LEZIUNI LA CREIER PE PICIOARE.DECI?CE ZICETI?ARE SENS SA FAC UN computer tomograf?zi buna sa aveti si multa sanatate.
0
11-09-2015, ora 10:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
CT.. nu arata mare lucru..si se face doar daca se suspecteaza o formatiune ceva...
UN RMN ar arata mai multe schimbari dar si acesta se face dupa ce se exclud alte metode de investigatii mai simple
fund de ochi, ecografue dopler la vasele cervicale
dar esentia.l este sa fie o alimentatie foarte corect aleasa si hidratare corecta
0
11-09-2015, ora 14:57
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
buna ziua dle doctor si mii de multumiri r sfaturi si rabdarea de are dati dovada..astazi chiar m intrat an panica, t ca ma durut capul si toata durerea sa retras an ochiul dret iar obrazul ma anfurnica ma mananca sau anteapa si p acum mie parca da sa amorteasca.mie teama de vreo pareza de la curent ce ziceti se prea poate nu?
0
12-09-2015, ora 00:56
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
DAR ACUM LA CATEVA ORE DUPA CE AM SCRIS MESAJUL AMI VINE SI SA RAD DE CAT DE PANICOASA POT SA FIU. AU TRECUT TOATE SI AM ANTELES CAT DE SIMPLA ESTE SITUATIA DUPA UN BRUFEN A RAMAS DOAR O JENA AN OCHI CU USTURIME SI LACRIMARE SI AN SFARSIT AM ANTELES CA MA TRAS CURENTUL..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •