operatie in timpul sarcinii

14-09-2006
corinel
Nu este medic/terapeut
corinel
acum 2 saptamani am fost operata de chist ovarian torsionat de 8, mm la ovarul stang, mi s-a spus, la inceput, ca ovarul nu va fi atins dar la operatie medicul a scos tot ovarul.in acelasi timp eram insarcinata in 6 saptamani.acum am 8 saptamani de sarcina, operatia se vindeca dar copilasul meu nu mai creste.azi am mers la medic, alt medic in alta tara si la 2 luni de sarcina embrionul este de 15 milimetri, saptamana trecuta era de 21 de milimetri, a scazut...e posibil???am o mie de intrebari si imi trec prin cap numai ganduri negre.
fac de la inceputul sarcinii tratament cu gravibinon(o data pe saptamana) si utrogestan(ocapsula la 12 ore).
inca un lucru, va rog, saptamanal mi se fac consulatii intravaginale, poate dauna?
sper sa ma ajutati sa ma linistesc putin.va multumesc!
3 comentarii
0
14-09-2006, ora 00:00
roxananejneru
Nu este medic/terapeut
roxananejneru
scumpo nu stiu cati ani ai dar nu asta conteaza de ce nu teai tratat de acel chist poate copilul asta sa se mai nasca fara un ovar dar foarte greu nu stiu daca vreun doctor tia dat vreo speranta dar sa stii ca speranta moare ultima linisteste daca tii la bebele tau si Domnul sa fie cu tine te pup
0
15-09-2006, ora 00:00
corinel
Nu este medic/terapeut
corinel
am 25 de ani.chistul a crescut groaznic de tare in 2 luni, timp in care am ramas si insarcinata.pt a salva sarina mi s-a spus ca trebuie sa ma operez.
oricum, dupa ce am postat subiectul am aflat ca sansele sa traieasca sunt aproape zero...nu am stiut.poate au fost de vina anestezia totala, lipsa ovarului, durerile prin care am trecut...nu a rezistat micutul.
va multumesc
0
02-10-2006, ora 00:00
crys32
Nu este medic/terapeut
crys32
Draga Cori, imi pare rau de pierderea suferita. Probabil au fost mai multi factori ce au contribuit la asta, nu neaparat anestezia generala. Eu am facut un cerclaj la col tot sub anestezie generala si totul a fost OK, bebe nu a patit nimic. In legatura cu consultatiile intravaginale facute saptamanal nu stiu ce sa iti spun, eu am mers la doctor lunar si pana a crescut copilasul mi-a facut numai doppler intravaginal, nu a bagat deloc mana inauntru, chiar doamna doctor mi-a spus ca nu este indicat consultul pe masa ginecologica. Acum sunt in luna a 8-a si sa stii ca abia luna trecuta mi-a facut un consult propriu-zis pentru ca mi-a recoltat si srcretie in vederea analizei. Si eu am avut o sarcina dificila, am uter foarte mic si retroversat pe deasupra, dar eu ca tratament am avut cate 6 capsule de utrogestan/zi in primele luni plus cate o fiola de gravibinon la 3 zile timp de 2 saptamani dupa ce am facut cerclajul apoi cate una o data la 2 saptamani pe care le mai fac chiar si acum, ultima trebuie sa fie facuta peste 2 saptamani si cred ca ma opresc. Iar doza de utrogestan a scazut incet, de la 6 la 4, apoi la 2 iar acum de o luna numai una/zi. Asa ca ai grija la ce medic mergi in continuare si cu ajutorul lui Dumnezeu o sa fii o mamica fericita. Te pup !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: