operatie unghie

14-05-2011
meandonlyme
Nu este medic/terapeut
meandonlyme
Buna seara,
Fratele meu a fost operat la unghia mare a piciorului la un spital din provincie, a mers la un medic chirurg pt ca avea puroi.(Nu stiu exact ce diagnostic i s-a pus).Dar de atunci a inceput o adevarat corvoada, unghia nu se mai vindeca, a luat o groaza de antibiotice kre banuiesc k nu-l ajuta cu nimic.A mers la acelasi domn dr chirurg, care i-a spus k degetul nu i se vindeca pt ca ar avea arterita.Ac lucru a fost constatat in urma unei oscilometrii(sper ca spun bine).Ca sa nu mai insist, ia in continuare antibiotice la recomandarea medicului de familie, dar inutil, nu se vindeca, are infectie care curge mereu, laba piciorului e umflata si rosie si urca spre genunchi.
As vrea sa mentionez k aconsultat si un chirurg cardiovascular carei-a pus acelasi diagnostic :arterita. si kre i-a mai operat inca odata degetul.
Intrebarea mea este:ce sanse sunt sa se vindece acest deget, are rost sa mai mearga iar la chirurgul kre l-a operat?
Mentionez ca nu avem cazuri de diabet sau arterita in familie, nimeni nu a suferit de asa ceva vreodata.

Multumesc anticipat
4 comentarii
0
14-05-2011, ora 23:39
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
mergeti in continuare la medic, arterita trebuie supravegheata, da gangrena si se poate ajunge la amputare de deget.multa sanatate fratelui si dati-ne vesti mai bune.
0
15-05-2011, ora 12:27
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Draga mea, cum spunea si vasi mergeti la medic;si poate ar fi mai bine de trecut pe tratament injectabil cu antibiotic, deoarece pe cale bucala...Ar fi bine ca atunci cand se face pansamentul la picior de folosit si antibiotic local sub forma de crema sau solutie care sa ramana pt.cateva ore in loc.Avand in vedere ca laba piciorului e unflata si rosie va trebui sa tina piciorul pe un scaun, bancuta, plan mai inalt si cu comprese reci.Facand de atata timp antibiotice, atentie la ficat, rinichi, afte sau candidoze bucale;va trebui sa mareasca consumul de lichide (apa plata si ceai)la 3 litri pe 24 ore.Un pic de regim alinentar pt.ficat nu ar strica, putina carne(doar peste, piept de pui sau curcan )pregatit la gratar sau fiert de maxim 2 ori pe saptamana;fara condimente, prajeli, sucuri acidulate, cafea, alcool-ar putea preveni incarcarea in exces a ficatului.
Sanatate multa.
0
16-05-2011, ora 15:24
meandonlyme
Nu este medic/terapeut
meandonlyme
Multumesc pentru sfaturi si incurajari!
Din pacate nici macar antibioticele injectabile nu l-au ajutat cu absolut nimic iar degetul lui este in continuare umflat si are puroi! de durere...nici nu mai vorebsc!
Tocmai i-au schimbat antibioticul.(nu stiu a cata oara)
Ar fi excelent daca as auzi si parerea unui medic!
multumesc inca o data si sanatate maxima tuturor!
0
26-10-2011, ora 21:52
cihodaru dana
Nu este medic/terapeut
cihodaru dana
buna seara, domnule doctor!am de mai bine de un an la ambele degete de la picioare infectie, tot timpul imi apare ca un fel de puroi si bube, si ma doare ingrozitor cum ma lovesc un pik la ele.am inkercat diferite creme antibiotice si mie frika sa merg la doktor.spuneti-mi daca am o alta solutie, va rog frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Unghiile și părul continuă să crească după moarte
  •