Otita cronica recurenta cauzata de Pseudomonas aeruginosa

11-06-2017
Oana Peta
Nu este medic/terapeut
Oana Peta
Bună ziua,

Domnule doctor Flueraru, vreau în primul rând să vă mulțumesc din suflet pentru ceea ce faceți dvs. aici.

Am tratat-o pe fetița mea de 6 ani de polipi cu Colargol (avea o forma incipienta cu ”vechime” de aprox. 2 luni), după cum am citit aici pe forum că ați recomandat și altora, și a avut efect. Nu m-am mai dus la consult să mi se confirme pt. ca nu am gasit inca un medic ORL in care sa pot avea incredere in Timisoara, dar de cand i-am facut tratamentul (acum aproximativ 1 an) poate sa respire bine si doarme bine peste noapte.

Eu in schimb nu stiu ce sa mai fac cu o otita recurenta (am avut de peste 10 ori in ultimii 4 ani cand la o ureche, cand la cealalta). Am aflat recent ca este cauzata de Pseudomonas aeruginosa (am facut analize la Regina Maria).

Mentionez ca atat eu, cat si fetita am avut problemele acestea de sanatate dupa ce am frecventat piscina unui hotel din localitate. Din pacate, eu n-am facut legatura decat dupa ce am dus-o si pe ea de cateva ori...

Doctorita care mi-a facut analizele mi-a prescris Ciporfloxacin, dar am reactionat foarte urat la picaturi: dureri articulare si musculare, dureri de rinichi, de plamani, tahicardie, dureri de coloana vertebrala, gura uscata, nas uscat si infundat, piele uscata pe fata. Ii multumesc lui Dumnezeu ca am apucat sa iau prima data picaturile (timp de 4 zile) si cand am vazut ce se intampla, nu am mai luat si pilulele de 500 mg. Asta a fost acum 3 luni, cam pe vremea asta in martie. Tocmai incepusem sa-mi revin din reactiile la Cipro cand... mi-a revenit otita! Deci se pare ca bacteria nu a fost asa de impresionata ca mine de substanta chimica respectiva...

De antibiotice (Gentamicina, Tobramicina si ce mai era acolo pe antibiograma - exclus fluoroquinolonele) m-as cam feri sa iau asa de repede una dupa alta, ca-mi dezechilibreaza tot organismul si in plus, am ajuns sa-mi fie foarte frica de efectele lor secundare. Pe de alta parte, infectiile astea repetate sunt potetial foarte periculoase si semnaleaza un sistem imunitar foarte slabit... Analize generale nu mi-am facut inca nici mie, nici fetitei...

Am citit ca se face un tratament foarte bun cu bacteriofagi, dar nu ma pot apropia de el. Pentru mine, cei minim 2500 de euro care se taxeaza la o clinca din Tbilisi reprezinta o suma de-a dreptul imposibila. Am inteles ca s-ar fi facut ceva experimente de genul si in Romania, dar nu am reusit inca sa aflu detalii concrete.

Am vreo alternativa? Ar functiona Colargol-ul si la mine? Sau argint coloidal?

Ce imi recomandati sa fac?

Dumnezeu sa va binecuvanteze.
Cu mii de mulțumiri,
Oana Peta
1 comentarii
0
11-06-2017, ora 17:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la un medic ORL s sa e clarifici
1 Daca este Otita Externa..este un anumit fel de tratamene
2 daca este otita medie..cu perforatei de timpan.. este cu totul alt tratament
gasesti si pe forum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: