ovare polichistice si polip de 2 mm pe colul uterin

03-05-2008
zuzarox
Nu este medic/terapeut
zuzarox
Totul a inceput in 2005 cand m-am prezentat la o clinica de dermatologie ptr ca imi iesise o eruptie de cosuri pe fata.Dermatologul cum m-a vazut m-a trimis de urgenta la ginecolog sa fac o ecografie la ovare.Astfel am descoperit ca am ovarele polichistice ( pe un ovar am vreo 5-6 si pe celalat vreo 4) si pe colul uterin am un pilip de vreo 2mm. Pentru chisturi am tinut tratament timp de un an cu DIANE 35 si m-am curatat pe fata dar nu le-am mai lut ca ma ingrasasem tare.Dupa aceea nu am mai fost la nici un control. De la inceputul lui 2008 a inceput din nou sa-mi iasa pe fata multe cosuri.AM mai vb cu niste prietene care au avut de recent copii si spuneau ca femeile cu ovarele polichistice nu pot avea copii si in legatura cu polip-ul de pe col ca cica tre sa-l operez. M-am programat la o clinica sa-mi fac PAP test si examen bacteorilogic intervaginal.Imi este cam frica.Am 26 de ani si traiesc de 4 ani impreuna cu prietenul meu.As vrea din tot sufletul sa am un copil.
1 comentarii
0
07-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Cu polipul intradevar trebuie sa va prezentati la medic pentru a vi-l scoate.Cu ovarele micropolichistice(dar la dumneavoastra din ceea ce imi descrieti ca sunt 5-6 nu prea arata a ovare micropolichistice, in cazul lor vorbind de 10-20 de chisturi) nu este o regula sa nu ramaneti insarcinata, foarte multe femei au ramas insarcinate, cu tratament cei drept.Daca va hotarati sa aveti un copil trebuie sa fiti luata in evidenta de un medic care sa va indrume ce sa faceti si cu siguranta veti avea rezultate.
Toate cele bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.