Pacat ca medicii actuali nu sunt sinceri

21-09-2011
sunsray
Nu este medic/terapeut
sunsray
Din pacate, am obsevat ca medicii nu sunt sinceri cu ei insisi, ca atunci cand recunosc si inteleg ca un tratament nu funcioneaza, sau exista ceva mai bun care a dat rezultate, sa spuna aceasta de cand ii intampina, deschis pacientului, deschis si sincer, si, daca are si marinimie si onestitate, sa renunte la a-l mai promova, chiar daca asta i-ar aduc un profit material mai mic, insa le aduce constiinta unei bune datorii infaptuite, acea de a nu minti sau vatama pacientul.

http://bestbigdeal.com/rss/index.php/adevarul-despre-cancer-documentar

http://suntsanatos.ro/documentare/food-matters-mancarea-conteaza.html
18 comentarii
0
21-09-2011, ora 18:34
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
@ sunsray, msj privat
0
21-09-2011, ora 18:37
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Iar incepem...
0
21-09-2011, ora 20:16
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Sunsray, mi-ai dat mesaj privat daca am vazut macar documentarul. Ma apuc acum, doamne da sa pot sa vad macar prima parte. Pe parcurs ce observ inexactitati le voi scrie:
- la un moment dat apare o lista cu cancere unde peste tot scrie 0% supravietuirea la 5 ani. Aceasta lista include cancere precum cel de prostata, mielom multiplu, sarcoame, rinichi, toate astea avand in prezent rate foarte bune de vindecare - mai ales cel de prostata unde pacientii dupa un tratament adecvat pot supravietui peste 15 ani, in timp ce pacientii suferinzi mielom multiplu tratati cu terapii tintite au o speranta de viata ce depaseste 5 ani.
- apar cancerele precum limfomul Hodgkin, cancer testicular si anumita forma de leucemie ca fiind rezistente la chimioterapie. De fapt aceste cancere au printre cele mai mari rate de vindecare datorate chimioterapiei. Boala Hodgkin are o rata de vindecare ce depaseste 80%. La fel si cancerul testicular.
- apare din nou studiul ala pe care l-am explicat de 1000 de ori, se pare ca interpretarea ignoranta si idioata a realizatorilor acestui "documentar" este un fel de biblie a voastra.
- referiri imbecile cum ca "tumorile nu ameninta sanatatea sau viata pacientului" sau ca "oricum cancerul dupa ce e descoperit te omoara in 10-20 de ani" si nu mai repede. Ei bine, glioblastoamele si o gramada de alte cancere omoara in decurs de cateva saptamani cel mult luni fara tratament adecvat - fapt dovedit.

Ma opresc aici, am vazut destule in 12 minute de vizionare. Devine plictisitor. Acest film este cel mult un reportaj amatoristic, fara o documentare prealabila.
0
21-09-2011, ora 20:27
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Uite, avem si topic despre limfomul Hodgkin. Du-te acolo si cere-le parerea daca ei cred ca tratamentul oncologic este benefic sau malefic. Mi-e frica sa nu te injure acolo daca te apuci cu teoriile conspiratiei.
0
22-09-2011, ora 10:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
il las pe radicus sa insiste in polemici cu tine, pentru ca se pare ca nu am nici 10% din toleranta si rabdarea lui. eu doar tratez cancerul... cat pot.
0
22-09-2011, ora 11:13
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
sunsray, de ce nu se apuca si medicii sa vanda ierburi daca ziceti ca ei prefera medicina traditionala pt ca e banoasa?
ierburile sunt si ele foarte scumpe si nu dau bataie de cap dpdv al administrarii
0
22-09-2011, ora 15:33
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@aralex, spune-mi te rog ce face mama ta, cum se simte???va doresc multa sanatate.
0
22-09-2011, ora 19:49
sunsray
Nu este medic/terapeut
sunsray
Dar sunt multi medici care vand ierburi, si fac multi bani. Chiar si medicul meu de familie este membru al unei companii mari de suplimente, si imi recomanda deseori.
Insa multi nu se "apuca ", pentru ca, nu se rezuma totul la "a administra ierburi". Iti trebuie si pricepere, caci aici e cheia in vindecare, pricepera si 'harul ' (talentul, vocatia, calitatile, puterea de intelegere si patrundere) a medicului ; nu exclusiv in plantele sau mirelalel, , medicamentul, sau alimentele pe care le recomanda,.NU se potrivesc aceleasi scheme la toti. O planta se poate usca din "N" motive, de exemplu fie se scruge de la vecinul lesie sau motorin la radacina, fie, cineva de alaturi, cand a stropit cultura, a batut vantul si a sarit si pe copac, etc. si degeaba aplici aceasi schema standard, sau dai apa, orbeste, caci nu vei reusi, ; treb sa cauti si sa elimini cauza.

Poti foarte bine sa te alegi cu mult rau (poate mai mult ca de la unul alopat) de la o vizita la un "medic naturist".
Ceea ce spuneam mai sus, in primul mesaj era regretul privind persoanele din cadrul medical, mai ales cei de la conducere, oficialitatile - care ar avea puterea sa faca schimbari - care isi dau seama ca unele tratamente nu sunt eficiente, vad ca altii s-au vindecat prin alte metode, insa nu vor sa accepte asta, fie datorita orgoliului, fie datorita faptului ca considera a fi mai profitabil de pe pozitia unde se afla..Insa,..,..si pentru ca..exista cere...din partea noastra, a pacientilor..Adica multi dintre noi vrem acest "sistem magic" de vindecare, care sa excluda din procesul vindecarii, modul nostru de viata (adica sa ne pastram aceleasi obiceiuri, mai mult sau mai putin sanatoase, acelasi mod de atitudini, si ganduri nesanatoase, negative - ex nemultumire, invidire manie etc) si totusi, luand pilula magica, sa ne faca din nou sanatosi. Si chiar daca medicamentul respectiv actioneaza, nu este ceva de durata, caci boala iar revine si mai rea ca inainte, . Acestea sunt bine cunoscute de multi din medicina, insa nu si scoase la lumina

Aici de exemplu, in acest documentar http://video.google.com/videoplay?docid=-4187235187071578011emb=1hl=ro
si partea 2 http://video.google.com/videoplay?docid=6322503899738869532

acest dr. (Bruce Lipton) arata foarte clar, incat poate intelege si un elev din liceu, ceea ce au descoperit si altii inaintea lui, si anume ca, de fapt, cele care activeaza genele sunt semnalele venite din exteriorul celulei (deci mediul electro chimic din sange, si lichidele interstiale, sau campul electromagnetic exterior corpului, generat de aparate, sau cel generat de prorpriile emotii si trairi., (si asta cu studii concrete pe care le-a facut(si altii multii inaintea lui) in peste 10 ani! ) iar acea teorie a predeterminismului genetic(cum ca genele se activeaza singure, deci ca sunt autonome, este complet eronata.

Iar cat despre ce spunea mai sus userul radicus.nici nu ma astept si nici nu vreau ca sa conving pe cineva, caci inca nici eu nu detin Medicamentul infailibil in cancer, si nici aceia din documentar nu spun asta Insa un lucru e cert, ca sunt mii de persoane (de-a lungul timpului ) sute de mii, poate milioane, care s-au tratat si s-au si Vindecat cu succes de cancer (si nu asa cum "intelege", sau mai bine cum prezinta, medicina conventionala vindecare cancerului, adica daca in 5 ani nu recidiveaza, esti vindecat) ci au ajuns la batranete si au murit sanatosi.Asta se conidera adevarata vindecare. - cum sunt exemplele de la inceputul carti acesteia.
http://www.scribd.com/doc/3673748/Tratamentul-total-al-cancerului
Din moment ce sunt atatia vindecati cu alte metode, - si aici nu are rost cu statisticile, caci oricum incapatanarea nu poate accepta nici adevarul ! e firesc ca acolo unde exista bunavointa, omul sa renunte la orgoliu si sa aplice ce e si cu un gram mai bun decat ce facea inainte.
cei de aici http://www.hippocratesinst.org/about trateaza cu succes pacienti pe care medicina ii trimite acasa si unii, multii dintre ei se si vindeca.
Si documentarele de mai sus, adica http://altamedicina.com/adevarul-despre-cancer-documentar/ si http://vimeo.com/25394805 sunt facute de medici care activeaza in insitute si clinici care trateaza cu succes cancere si alte boli (asa cum medicina nu cred ca a facut-o, prin metodele ei conventionale, calitativ vorbind, in toti anii ei de exsitenta) Si asta se poate VEfirica foarte simplu, caci se poate solicita rapoartele si rezultatele investigate prin metode calificate de diagnostic) deci daca vrei dovezi cu adeavrat, mergi si verifici, s au soliciti. Acolo in documentar (primul, vorbesc cel putin vreo 4 medici, ce activeaza astfel la clinici (personale sau nu) si ei pot fi contactati, la fel si solicitat rezultate privind reusitele lor.
Oricum, pana la urma omul este liber sa aleaga. ce doreste sa urmeze, dar uneori e bine sa fie si informat despre alternative.

http://altamedicina.com/category/filme-documentare/

In final, eu asta am vrut sa sugerez.

http://www.youtube.com/watch?v=zS54C5G0LJo

Si ca ceilalti care au manifestat sentimente negative, anterior, fata de useri ce au postat articole similare, Sa nu isi continue manifestarea urii lor cu aceeasi intensitate si inversunare (caci acest sentiment face mult rau organismului, dar si psihicului ) metionez ca nu sunt nici unul din ceilaiti useri, ca simonei, sau altii.

Imi cer iertare tuturor celor care, in mod voit sau mai putin intentionat i-am ofensat cu ceva, chiar si Domnului Raul duke
Va doresc multa sanatate tuturor, si
Numai bine!
0
22-09-2011, ora 20:51
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Mihai, eu cred ca cel mai bine ar fi sa nu postezi asemenea lucruri, intri in polemici cu oameni care au adus multa liniste in sufletele celor care au cautat un sfat aici.nu ne putem vindeca cu ierburi de cancer, de pancreatita, de tuberculoza.s.a.m.d.
in ceea ce o priveste pe SIMONEI, posteaza numai prostii, eu nu inteleg cum gandeste...
iti doresc multa sanatate.
0
22-09-2011, ora 20:58
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
sunsray, intelege ca filmuletele pe care le-ai recomandat sunt pline de lucruri neadevarate, asemanatoare povestilor nemuritoare. Iar statisticile dezastruoase pe care le prezinta sunt scoase direct din lampa magica a lui Aladin. Vad ca ai ceva moderatie in a-ti sustine argumentele. Asa ca apuca-te si citeste studiile si mediile de supravietuire ale celor mai frecvente cancere, tratamentele oncologice care se aplica, stadializari, in special modalitati de preventie pentru a putea sa-ti dai seama care cancer are legatura cu dieta si care nu. Fie si de pe wikipedia. Documenteaza-te cat mai bine, in special din documentatia in limba engleza pe care o gasesti in cantitati mari pe net si este de calitate superioara. Apoi compara cu bazaconiile prezentate in acele filmulete. Cand vezi asa filme iti vine si sa razi si sa plangi. Razi datorita gafelor la foc automat pe care le savarsesc realizatorii si plangi cand te gandesti ca sunt oameni disperati si neinformati care vor lua de bune toate acele informatii riscand sa-si piarda chiar si viata.
Degeaba spui oamenilor de pacienti vindecati de cancer cu ceaiuri si tot felul de suplimente. Adu dosarele a macar 100 de oameni vindecati de cancer care n-au facut nicio doza de tratament oncologic si nici nu s-au operat, apoi mai discutam. Vrei sa te bazezi pe vorbele unora care vorbesc prin acele filmulete sa se afle in treaba, apoi sa se renunte la singurele tratamente care si-au dovedit efectul pozitiv asupra pacientilor cu cancer? Stiu eu o gramada de oameni care spun ca s-au vindecat prin rugaciuni, dar nici macar unul din ei n-a adus vreo dovada. Eu zic ca nu ne trebuie dovezi, nu? Desfiintam spitalele, le transformam in case de rugaciuni si ii convertim pe medici in preoti, iar in loc de tratament sa se faca in fiecare zi cate-o slujba pentru fiecare cancer.
Majoritatea celor care aleg sa vanda buruieni nici macar nu sunt medici. Unii sunt ingineri, altii veterinari, unii chiar avocati. Unii din ei sunt doctori. Dar in alte domenii, nu in medicina. Iar medicii adevarati care aleg sa vanda chestii din astea o fac doar pentru un venit in plus, nu din convingere. Este o afacere foarte buna, cu profituri lunare mari. Mai ales daca ai un flux continuu de pacienti cum au medicii de familie.
Asa ca apuca-te si citeste. Ca sa-ti dau o sugestie de unde sa incepi, vezi astrocitoamele.
http://www.mdguidelines.com/astrocytoma
Dau si citate din link-ul de mai sus pentru a surprinde esentialul:
" Individuals with grade 2 astrocytoma have a 5-year survival rate, about 34% of patients without treatment and about 70% with radiation therapy."
***
"Individuals with grade 4 astrocytoma have a median survival time of 17 weeks without treatment, 30 weeks with radiation, and 37 weeks with surgical removal of most of the tumor followed by radiation"

Spor la citit! Poate te vei lamuri...
0
22-09-2011, ora 22:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este foarte greu ce le propui tu, radicus! oamenii tind mai degraba spre ce e facil si amuzant/interesant/spectaculos. numai educatia de acasa te invata aprecierea propriilor tale posibilitati si limitari si numai educatia adevarata te invata valoarea muncii si a rabdarii, a ta sau a mai multor oameni... iar medicina moderna asta e: rodul muncii si rabdarii atator si atator oameni intinsa pe un timp extrem de indelungat.
0
22-09-2011, ora 23:02
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
De la simonei, catei si purcei nu ma astept sa dea vreun search pe google pentru a citi studii stiintifice din oncologie. De fapt, am indoieli ca simonei stie ce inseamna un studiu, nici nu cred ca a vazut vreodata unul exceptandu-l pe cel cu contributia chimioterapiei. Am vazut ca sunsray a dat un pas inapoi dupa contraargumentele prezentate. Poate e doar o persoana careia ii place sa inoate impotriva curentului, ii plac ideile neconventionale crezand ca intotdeauna ele sunt cea mai buna alternativa. De data asta se inseala amarnic.
Desi ma dezamageste prin faptul ca ea/el continua sa dea link-uri spre filme pentru copii, totusi, ii propun sa se documenteze din studii obiective. Sa vedem, poate isi da seama.
0
23-09-2011, ora 08:35
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
vasi61, multumesc de intrebare. mama e binisor din punct de vedere fizic..adica la ea nu au aparut inca simtomele bolii ci doar reactiile chimioterapiei pe care o suporta...e greu in prima saptamana dupa chimio..prima zi e ametita si nu stie de ea, urmatoarele 3-4 zile are stari de voma, ameteli, uneori dureri de cap, iar spre final raman durerile de picioare..e afectat sistemul nervos si se vede...

saptamana viitoare face ultima sedinta de chimio din cele 6, urmeaza un CT si vedem care e rezultatul.sper din tot sufletul sa urmeze o perioada de liniste ca are mare nevoie. insista ca nu mai vrea tratament daca seria asta nu a avut efecte pozitive..a n merita efortul, zice ea

psihic.e complicat. e deprimata si nu pot sa o scot din starea asta, ba mai mult, uneori ma molipsesc si eu...
la tine care mai e situatia?
0
23-09-2011, ora 15:36
sunsray
Nu este medic/terapeut
sunsray
Toata lumea cunoaste expresia "Cel mai destept, cedeaza". Eu nu am postat acel mesaj iniatial cu intentia de a "triumfa" cumva asupra medicinei conventionale (pentru ca nici acele tratamente nu sunt infailibile, insa asa cum se prezinta atatea dovezi, pe care, medicina, atata timp cat are incapatanare si orgoliu nu le va recunoaste, chiar si cu cele mai evidente dovezi provenite din investigatii ulterioare si analize. Asta nu este de acum, caci istoria arata cum cei care au vrut sa aduca ceva mai bun la lumina, au fost fie prigoniti, fie executati de catre mai marii lumi, adica cei care detin puterea. De acea nici nu ma asteptam sa am vreun succes in acest sens (cu convingerile ), insa scopul a fost pur informativ, pentru persoanele care viziteaza acest forum.
Cat priveste dovezile "obiective", in cazul medicine nu putem vorbi de ele, in primul rand pentru ca, Eu vorbesc de o vindecare totala a cancerului, deci disparitia totala din organism si Nemanifetarea ulterioara a acestuia pana la moarte, asa cum sunt acele marturii din cartea naturopatului german Rudolf Breuss (

http://www.scribd.com/doc/3673748/Tratamentul-total-al-cancerului ),

iar pentru medicina (in ce priveste cancerul ) vindecare (prin tratamentul conventional) insamna supravietuire pe o perioada de timp (si de regula 5 ani) ceea ce nu poate fi considerata nici pe departe o vindecare. Iar acele statistici, sunt facute din aceste considerente.
Un bolnav sincer interesat de un tratament, dar totusi care doreste sa se convinga poate foarte usor sa solicite dosarele medicale ale celor tratati, in care remisia bolii a fost considerata prin mijloacele actuale de investigare (analize sange, Ct, RMN, etc ) ; deci acte exista. ;poate solicita sa cunoasca persoanele vindecate, s.a.m.p.d
Cat despre cele spuse in acele documentare (la care tu -sper ca nu e problema ca ma adresez asa - spui ca nu ai avut rabdare sa te uiti pana la final, deci nici nu poti formula o concluzie completa), acolo vorbesc medici, - unii dintre ei si care au efectuat studii de laborator ani de zile, cum este de ex Dr. Campbell, ; sau medici care au deja clinici, sau activeaza in clinici cu succes in ce priveste vindecare cancerului, ;deci nu poate fi vorba de oameni care afirma doar simple vorbe. De altfel, cine doreste, poate lua legatura cu cei ce activeaza in aceste tratamente naturale, si sunt convins ca, cine solicita cu bunavointa dovezi si informatii sigur ca vor fi prezentate. Eu nu am nevoie, pentru ca e suficient sa vrei sa intelegi (si asta logic, rational )de ce conteaza atat de mult alimentatia, si inca si mai mult conduita emotional si mentala in viata. Insa cine intelege aceasta, dar nu este sigur ca acea forma de tratament este eficienta in cazul problemei lui, poate vb despre asta cu cei ce o practica, si sa vada daca au fost si altii (preferabil multi ) tratati in aceasi problema cu a lui.
Aici sunt site-uri ale unor clinici care practica forme de tratament naturale pentru cancer (dar si alte boli ). Ele trebuie sa aiba si niste evidente.
http://www.gerson.org/ Insitutul Gerson, din San diego.
http://www.anoasisofhealing.com/ , Arizona
http://www.hippocratesinst.org
Poate fi solicitat si luat legatura si cu dr.calin Marginean, care si dansul aplica forme de tratament asemanatoare, si i se poate solicita, , statistica dansului, care evident ca este inregistrata prin dosarele medicale ale pacientilor tratati.

La fel este si cazul Prof.Dr. Bruce Lipton care a studiat si cercetat peste 10 ani, in conferinta sa

http://video.google.com/videoplay?docid=-4187235187071578011emb=1hl=ro
si partea 2
http://video.google.com/videoplay?docid=6322503899738869532
explica erorile pe care medicina, in mod intentionat, nu le accepta (de ex. cea a predeterminismului genetic, si negarea influentei principale a psihicului si gandirii asupra bolilor ).
0
23-09-2011, ora 16:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
frate, te rog, inceteaza odata cu ineptiile astea, caci iti jur ca nu exista nici o metoda care sa ofere o sansa mai buna unui bolnav de cancer decat ce ofera medicina standard. la cat se chinuie de tare oamenii, pe de o parte bolnavii cu boala, pe de alta medicii si cercetatorii sa-i dea de cap, tu ai impresia ca exista in natura ceva intamplator nedescoperit si cu efecte mult superioare ? te inseli amarnic si nu esti altceva decat un copil vistor.
cancerul este boala senectutii, iar cu cat oamenii vor trai mai mult, cu atat se vor imbolnavi mai des si mai tare de cancer. e atat de simplu! de asta e cancerul boala secolului 21 pentru ca speranta medie de viata in lumea civilizata a crescut foarte mult, iar oamenii trebuie sa moara prin ceva. e simplu! deal with it ! oamenii nu mor doar loviti de masina! ca atare nu ai cum sa invingi toate modalitatile prin care mor oamenii, a muri e normal. iar moartea trebuie sa survina si ea prin ceva.
calmeaza-te, nu a invins nimeni cancerul, ca fenomen biologic al speciei!
0
23-09-2011, ora 16:57
sunsray
Nu este medic/terapeut
sunsray
.Imi cer scuze, mai sus, la inceput nu am terminat fraza " Eu nu am postat acel mesaj iniatial cu intentia de a "triumfa" cumva asupra medicinei conventionale (pentru ca nici acele tratamente nu sunt infailibile, insa asa cum se prezinta atatea dovezi, studii, si inregistrari medicale, pe care, oricum, medicina, atata timp cat are incapatanare si orgoliu nu le va recunoaste, chiar si cu cele mai evidente dovezi provenite din investigatii ulterioare si analize, ele (aceste tratamente) sunt net superioare tratamentului conventional.
0
23-09-2011, ora 17:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
medicina nu are nici o incapatanare. incapatanare au semidoctii si in general, un om cu cat stie mai putine, cu atat o tine mai mult pe a lui. sunsray, esti cumva absolvent de medicina generala si practicant de oncologie, ca sa stii macar primele lucruri despre cancer ? asa cum eu stiu cel putin lucrurile elementare despre ce propun si ce reusesc toate terapiile alternative ?
0
23-09-2011, ora 17:08
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Da, m-am inselat, sunsray nu este un om cu gandire neconventionala si deschisa oricarei posibilitati, ci este doar unul din grupul simonei, scarface, dirkhead (sau...). Diganostic: naturistus talibanus.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: