Papilom intraductal

01-09-2013
anonim123456789
Nu este medic/terapeut
anonim123456789
Buna ziua! Sora mea a fost operata zilele trecute la san. In urma cu o luna a facut un control endocrinologic pentru ca ii curgea secretie de la sani. A fost trimisa sa faca biopsie si a iesit papilom intraductal (forma benigna). Dezvoltat era doar la u san, la celalalt abia acum se forma. Chirurgul a fost de parere sa ii opereze pe amandoi ca sa nu mai fie nevoie peste 2-3 ani de o noua interventie. La operatie i-a scos acele tumori, care s-au dovedit a fi benigne. Am mai multe intrebari deoarece sunt nelinistit:
1. Acesti papilomi stiu ca sunt o forma de cancer. Cat de grav este?
2. Acestia pot recidiva? Daca da, pot recidiva in tumori maligne? Care sunt sansele sa recidiveze si ce trebuie facut?
3. Peste ani va fi nevoie sa i se scoata sanul sau sanii?
4. Va rog sa imi spueti sincer: Cati ani mai poate trai cu acesta boala? Vreau sa stiu la ce sa ma astept!
5. Ce e de facut pe mai departe?
3 comentarii
0
01-09-2013, ora 14:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. papilomul nu este o forma de cancer. este o tumoare benigna.
2. nu stiu ce fel de operatie a facut. daca sanii sunt lasati pe loc, fara alte specificatii cum ar fi rude cu cancer de san, etc, riscul de a face cancer de san este egal cu cel din populatia generala, adica al unei persoane obisnuite.
3. nu. desigur ca nimeni nu poate cunoaste viitorul; este ca si cum ai intreba daca un barbat va face vreodata cancer de prostata.
4. nu are nicio boala in momentul de fata, din ce zici tu.
5. trebuie sa urmezi recomandarile medicilor si sa ai o relatie buna cu medicul de familie.
0
01-09-2013, ora 23:18
anonim123456789
Nu este medic/terapeut
anonim123456789
Dumneavoastra sunteti medic?
0
02-09-2013, ora 00:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt medic oncolog, da.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.