pareza afrigore - urmari ?

30-07-2009
horia09
Nu este medic/terapeut
horia09
Asta iarna am facut o semipareza afrigore pe partea dreapta a fetei. Nu a fost ceva grav, mi-a cazut un pic coltul buzei, amorteala ( puteam sa misc fatza, sa vorbesc sa inchid gura, totul aproape normal ) nu paralizie pe partea dreapta, ochiul nu a fost afectat. Am facut si nevralgie de trigemen. Dupa ce am facut acupunctura si m-am protejat de curent, frig (am luat prednison, vitamina b6) etc pareza a trecut, nevralgia la fel dar am ramas cu "sechele" in sensul ca partea dreapta e mereu un pic mai umflata, dimineata cand ma trezesc buza superioara este iar cazuta ( nu mult dar isi revine ), si imi simt obrazul amortit si obosit. Daca fac cateva exercitii de mimica isi revine musculatura dar tot umflat sunt si coltul din dreapta este un pic mai jos, nu se vede decat daca te uiti atent. Ma gandesc ca dupa atata timp ( 6 luni ) la o pareza asa usoara ar fi trebuit sa imi treaca totusi de tot. Ce ma sfatuiti sa fac ? Multumesc
4 comentarii
0
30-07-2009, ora 13:18
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Vitamina B6 sintetica este o toxina, ca si restul de vitamine artificiale care trebuie evitate TOATE!
La fel cu prednison si alte medicamente chimice.
Degeaba faci acupunctura daca a doua zi deteriorezi pe alta parte cu toxine...
Nu ti-a trecut cauza parezei dar ti-au fost schimbate simptomele, adica nu este inca vorba de vindecare.
Consulta un medic homeopat. Homeopatia este mult mai precisa, mai puternica si mai efectiva decat acupunctura !
0
30-07-2009, ora 18:05
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
6 luni nu este o perioada foarte lunga de recuperare dupa hemipareza faciala. Continuati cu masaj si exercitii de mimica. Consultati in continuare un neurolog.
Sechelele uneori persista pana la 1 an.
0
30-07-2009, ora 20:10
horia09
Nu este medic/terapeut
horia09
@ Dr. Daniel Popescu o sa merg la un neurolog foarte curand (planificasem deja). Nu stiam ca pot persista asa mult efectele. Multumesc pt raspuns.
0
10-03-2011, ora 17:07
Maria emma
Nu este medic/terapeut
Maria emma
Am avt acum 6 saptamani o pareza faciala afrigore pe partea dreapta. Am facut 2 sap tratament cu cortizon injectabil din 8 in 8 ore si cu penicilina din 6 in 6 ore. Sunt aproape refacuta, insa continui tratamentul cu vitamine. Imediat cum am ajuns acasa am facut si 10 sedinte de fizioterapie[ultrasunet, laser] si urmeaza sa fac si acupunctura care am inteles ca imi da rezultate de durata. Ma mai dor muschii fetei cand ma apas sau imi fac masaj, dar am inteles k este un lucru normal..insa ochiul il inchid, spranceana o misc, nu mai este nimic vizibil. Problema cea mai mare ramane gandul ca pot face f.usor inca o data pentru ca sunt sensibila, cel putin asa mi s-a zis. Ma feresc cat de mult pot de curent, vant, frig. Port fes si am de gand sa port toata primavara bascute..esarfele sunt de nelipsit, pe care le port pana la ochi[ de frica :|]. Lucrul asta a devenit o problema cand afara este cald, iar eu simt ca bate putin vantul...simt nevoia sa ma acopar foarte bine [repet, pana la ochi] si am ciudata impresie ca lumea ma vede difeerit. Stiu ca ar trebui sa ma gandesc la sanatate[si asta fac], insa devine frustrant cand vezi ca e cald..si e totusi primavara, nu iarna. Daca nu imi tin pometii acoperiti[asa cum mi s-a recomandat sa fac mereu de la o asistenta de la fizioterapie] ma afecteaza? Atat de sensibila sunt?..:| de precizat faptul ca am doar 17 ani..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: