parodontita - tratament naturist

25-09-2007
marisha
Nu este medic/terapeut
marisha
am parodontita si medicul stomatolog mi-a recomandat tratament cu ionendon. nu am gasit nimic despre acest medicament si nu vreau sa cumpar ceva despre care nu stiu. ma intereseaza contraindicatiile acestuia. de asemenea, medicul stomatolog mi-a recomandat un tratament cu multe antibiotice pe care l-am refuzat deoarece am probleme cu stomacul.
alti doctori stomatologi s-au comportat de parca nu mai este nimic de facut fara sa-mi dea macar niste sfaturi!
va rog sa-mi spuneti daca exista si alte tratamente (pe baza de plante ar fi de preferat).
multumesc anticipat!
6 comentarii
0
27-09-2007, ora 00:00
jflvibvib
Nu este medic/terapeut
jflvibvib
iti recomand apa de gura-periodontostop, nu prea se gaseste in farmacii, poti face comanda printr un medic stomatolog sau de pe internet.si poti incerca un tratament cu antibiotice injectabil.succes
0
27-09-2007, ora 00:00
marisha
Nu este medic/terapeut
marisha
multumesc foarte mult.
o zi buna!
0
18-10-2007, ora 00:00
drdumitriu
Identitate neconfirmată
drdumitriu
In functie de stadiul in care se afla parodontita ta sunt o serie de masuri ce pot fi luate.
daca nu este foarte avansata trebuie urmarita o igienizare cat mai buna in fiecare zi(asta implicand bineinteles apa de gura si ata dentara) si de asemenea cat mai des vizitat medicul pentru o igienizare profesionala
daca stadiul este deja avansat este indicata o mica operatie parodontala (scopul ei fiind de asemenea o igienizare perfecta a zonei), iar daca s-a produs deja si o resorbtie osoasa(in functie de gradul acesteia) se poate face o aditie osoasa.
subliniez insa ca fara o igiena bucala foate buna afectiunea va avansa
0
18-06-2008, ora 00:00
bux
Nu este medic/terapeut
bux
Cu aceiasi problema, intr-o faza avansata se pare, ma confrunt si eu si mi-a fost recomandata pasta TM. Daca poate cineva sa-mi spuna in ce farmacie as putea gasi acest produs, as aprecia. Despre Imudon, primul medicament care mi-a fost prescris, nu mai intreb nimic deoarece am inteles ca nu se mai importa.
Astept un raspuns si va multumesc anticipat.
O zi buna!
0
18-06-2008, ora 00:00
drdumitriu
Identitate neconfirmată
drdumitriu
atentie la pasta TM, nu este un panaceu
iar, atentie, contine tetraciclina(la care unele persoane au alergie)
ca sa nu mai vorbim ca aplicarea ei de catre pacient acasa este ca si egala cu zero, aplicarea acesteia se face in niste etape bine stabilite si controlate in cabinetul stomatologic.
pasta TM insa nu tine loc de igiena corespunzatoare, deci repet, igiena corecta acasa, si cat mai des la cabinet
0
17-04-2012, ora 15:15
blue_fm
Nu este medic/terapeut
blue_fm
Buna ziua,

Am urmatoarea problema dentara. Gingia se retrage si si-a pierdut culoarea roz, a ajuns albicioasa. Dintii si maselele sunt plombati la zi, insa au tendinta de sfarmare.

Periodic racesc la amigdale.

Va rog sa imi spuneti ce sa fac? Amigdalita repetata duce la distrugerea danturii?

Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Infecțiile dentare latente pot crește riscul de boli cardiovasculare
  •