Pasii spre examen imunohistologic al biopsiei

07-05-2014
profesor
Nu este medic/terapeut
profesor
Buna ziua!

Am aflat de la un moderator celebru( sigur MEGAdoctor=raulduke) al acestui forum medical despre testul imunihistotlogic al biopsiei si ca este relevant pentru un pacient bolnav de cancer.

Cum procedez, care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez, cui/unde ma adresez? Fragmentul din tumora e la IOB si daca merg sa il cer, mi se da in mana mie, muritorului de rand? Ce fac cu el?
4 comentarii
0
07-05-2014, ora 15:54
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Si eu ma confrut cu aceste intrebari in prezent :) Da, este dreptul dvs sa cereti blocul de parafina si lamele si in baza cererii si a buletinului - sau de la caz la caz alte documente - va este inmanat. Inca nu stiu nici eu daca trebuie sa il tii in anumite conditii, dar nici chiar frigider nu ii trebuie cu siguranta.
Apoi il poti trimite unde vrei- sunt multe cabinete private, Synevo fac si ei, sau chiar in strainatate.

Nici mie nu mi-e clar ce e imunohistochimia, dar in principiu inseamna niste teste suplimenare din blocul de parafina in care se afla diversi markeri ai tumorii ( proteine modificate, receptori etc ). In functie de ele se poate considera gradul de proliferare si deci gravitatea cazului, sau chiar se poate stabili un diagnostic cert
0
07-05-2014, ora 16:04
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Stie cineva care sunt considerati cei mai experimentati anatomo-patologi pentru sfera ginecologie oncologica de la noi.
0
07-05-2014, ora 19:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este cum nu se poate mai simplu: blocurile de parafina se iau din laboratorul de anatomie patologica unde a fost lucrata biopsia si se inainteaza la Institutul Victor Babes pentru imunohistochimie. acolo ei lucreaza probele, dar nu va vor emite rezultatul pana nu va duceti cu un bilet de trimitere de la un oncolog de teritoriu/policlinica, unde trebuie luat in evidenta. alternativa este sa platiti integral testul. pentru PET/CT, oncologul intocmeste un dosar pe care trebuie sa il inaintati la sediul casei nationale de asigurari spre aprobare, iar dupa ce primiti aprobarea, va programati la EUROMEDIC, etc.
0
08-05-2014, ora 06:13
profesor
Nu este medic/terapeut
profesor
Multumesc, merg saptamana asta sa duc proba la Victor Babes.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.